LEGIONOWO. Rusza RockProgFest

2016-02-26 6:39:38

Już 19 marca odbędzie się kolejna edycja festiwalu rocka progresywnego ProgRockFest. W tym roku wystąpią: Arlon, Art of Illusion, Lebowski oraz Believe.

ARLON – jest grupą rocka progresywnego, której pierwszy studyjny album “On The Edge”, wydany w 2013 roku, zyskał pozytywne opinie i zdobył prestiżową nagrodę “Werbel 2014”, przyznawaną przez dziennikarzy Polskiego Radia Rzeszów dla najlepszej płyty podkarpackiego wykonawcy. Grupa koncertuje w wielu miastach w całej Polsce oraz bierze udział w liczących się festiwalach takich jak: Festiwal Rocka Progresywnego w Gniewkowie, Cieszanów Rock Festwial, Prog the Night. Wystąpiła też na pierwszym historycznym koncercie Rock Area On Stage w Katowicach. Koncert odbył się 21 listopada z gościnnym udziałem Clive`a Nolana (Arena, Pendragon).

ART OF ILLUSION – jest zespołem znanym z mocnych, instrumentalnych utworów z bogatą aranżacją, dużą liczbą wirtuozerskich solówek oraz dynamiczną sekcją rytmiczną. Zespół jest kwartetem uzdolnionych instrumentalistów, choć współpracował również z różnymi wokalistami. W jego skład wchodzą muzycy takich formacji i projektów jak Hologram, Plotnicky, Yesternight, czy Pianomatyk. Grupa powstała w 2002 roku w Bydgoszczy, od początku działalności prezentując rozbudowane kompozycje spod znaku progresywnego rocka, łącząc je jednakże z ostrzejszym, heavymetalowym brzmieniem. Inwencja melodyczna, bogate aranżacje harmonijnie współgrają z biegłością techniczną tworzących zespół muzyków urzekając paletą barw i nastrojów.

LEBOWSKI – zespół, którego styl odbiorcy określają mianem “muzyki do nieistniejącego filmu”. Wydany w 2010 r. debiutancki album “Cinematic”, jest swoistym ukłonem w stronę wybitnych postaci polskiego kina, ilustrowanym muzyką przeplataną oryginalnymi kwestiami wyjętymi z pereł klasyki polskiego filmu oraz kinematografii światowej. Pomimo braku wsparcia wielkich wytwórni płytowych i mass-mediów, zespołowi udało się przebyć długą i imponującą drogę. Debiut płytowy “Cinematic” spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem słuchaczy ambitnej muzyki rockowej w Polsce i za granicą, co zaznaczyło się znakomitym wynikiem sprzedaży płyty – ponad 6000 egzemplarzy w wersji CD oraz wyprzedany nakład limitowanej dwupłytowej wersji winylowej.

BELIEVE – Większość muzyków z pierwszego składu Believe spotkała się ze sobą już wcześniej w różnych okolicznościach. Na początku był Collage – legendarna grupa, której współtwórcą był Mirek Gil a grali w niej również Przemas i Tomek. W tym czasie powstał album Baśnie, o którym artrockowy świat mówi do dziś. Po Collage życie stykało artystów w różnych konfiguracjach: Mirek pracował z Vlodim przy projekcie Mr Gil. A przecież nic nie dzieje się bez przyczyny, nadszedł czas na Believe.

Oprac. Red.

Fot. www.progrockfest.pl

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *