Facebook

LEGIONOWO. Rusza RockProgFest

2016-02-26 6:39:38

Już 19 marca odbędzie się kolejna edycja festiwalu rocka progresywnego ProgRockFest. W tym roku wystąpią: Arlon, Art of Illusion, Lebowski oraz Believe.

ARLON – jest grupą rocka progresywnego, której pierwszy studyjny album „On The Edge”, wydany w 2013 roku, zyskał pozytywne opinie i zdobył prestiżową nagrodę „Werbel 2014”, przyznawaną przez dziennikarzy Polskiego Radia Rzeszów dla najlepszej płyty podkarpackiego wykonawcy. Grupa koncertuje w wielu miastach w całej Polsce oraz bierze udział w liczących się festiwalach takich jak: Festiwal Rocka Progresywnego w Gniewkowie, Cieszanów Rock Festwial, Prog the Night. Wystąpiła też na pierwszym historycznym koncercie Rock Area On Stage w Katowicach. Koncert odbył się 21 listopada z gościnnym udziałem Clive`a Nolana (Arena, Pendragon).

ART OF ILLUSION – jest zespołem znanym z mocnych, instrumentalnych utworów z bogatą aranżacją, dużą liczbą wirtuozerskich solówek oraz dynamiczną sekcją rytmiczną. Zespół jest kwartetem uzdolnionych instrumentalistów, choć współpracował również z różnymi wokalistami. W jego skład wchodzą muzycy takich formacji i projektów jak Hologram, Plotnicky, Yesternight, czy Pianomatyk. Grupa powstała w 2002 roku w Bydgoszczy, od początku działalności prezentując rozbudowane kompozycje spod znaku progresywnego rocka, łącząc je jednakże z ostrzejszym, heavymetalowym brzmieniem. Inwencja melodyczna, bogate aranżacje harmonijnie współgrają z biegłością techniczną tworzących zespół muzyków urzekając paletą barw i nastrojów.

LEBOWSKI – zespół, którego styl odbiorcy określają mianem „muzyki do nieistniejącego filmu”. Wydany w 2010 r. debiutancki album „Cinematic”, jest swoistym ukłonem w stronę wybitnych postaci polskiego kina, ilustrowanym muzyką przeplataną oryginalnymi kwestiami wyjętymi z pereł klasyki polskiego filmu oraz kinematografii światowej. Pomimo braku wsparcia wielkich wytwórni płytowych i mass-mediów, zespołowi udało się przebyć długą i imponującą drogę. Debiut płytowy „Cinematic” spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem słuchaczy ambitnej muzyki rockowej w Polsce i za granicą, co zaznaczyło się znakomitym wynikiem sprzedaży płyty – ponad 6000 egzemplarzy w wersji CD oraz wyprzedany nakład limitowanej dwupłytowej wersji winylowej.

BELIEVE – Większość muzyków z pierwszego składu Believe spotkała się ze sobą już wcześniej w różnych okolicznościach. Na początku był Collage – legendarna grupa, której współtwórcą był Mirek Gil a grali w niej również Przemas i Tomek. W tym czasie powstał album Baśnie, o którym artrockowy świat mówi do dziś. Po Collage życie stykało artystów w różnych konfiguracjach: Mirek pracował z Vlodim przy projekcie Mr Gil. A przecież nic nie dzieje się bez przyczyny, nadszedł czas na Believe.

Oprac. Red.

Fot. www.progrockfest.pl

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *