Facebook

LEGIONOWO. Schwytali żywe srebro

2016-08-14 2:01:25

W środę 10 sierpnia strażacy dostali wezwanie do mieszkania przy ul. Husarskiej w Legionowie w którym rozbity został termometr rtęciowy, w wyniku czego znajdująca się w nim rtęć rozlała się w pomieszczeniu.

Należy pamiętać, że rtęć i większość jej związków jest silnie toksyczna. W postaci par wchłania się przez drogi oddechowe powodując nawet zapalenie płuc i niewydolność oddechową, dostaje się do krwi, wnika do mózgu, uszkadza układ nerwowy i nerki.

Zatrucie małymi ilościami powoduje początkowo ból głowy i kończyn oraz osłabienie. Inne objawy to: krwotoczne zapalenie jelit, niewydolność krążenia, zapalenie błony śluzowej jamy ustnej.

Zapewne świadoma tych zagrożeń i bezradna sprawczyni wypadku wezwała na pomoc strażaków, którzy fachowo używając kilku kartek papieru oraz jednej szczoteczki do zębów (na wyposażeniu?) zamknęli w słoiku z wodą niebezpieczne żywo srebro i przetransportowali je do utylizacji.

Uwaga: w podobnej sytuacji nie trzeba wzywać strażaków, samemu można zebrać rozlaną rtęci tak jak zrobili to strażacy, ale potem koniecznie trzeba przekazać ją do utylizacji.

TT

Fot. commons.wikimedia.org

 

Podobne artykuły

Komentarze

1 komentarz

  1. M odpowiedz

    Niesamowicie intrygująca historia, godna opisania… Dodatkowo warto pogratulować „zaradnej” pani:)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *