Facebook


LEGIONOWO. Skarga na działania prezydenta

2015-08-27 11:55:49

Komitet Protestacyjny Mieszkańców Wspólnot Mieszkaniowych z osiedla Piaski 17 sierpnia br. złożył do rady miasta skargę na prezydenta miasta Legionowo. Zarzuty to: przekroczenie kompetencji oraz działania niezgodne z przepisami.
Sprawa ciągnie się od początku 2015 r., gdy okazało się, że władze miasta powróciły do pomysłu budowy bloku mieszkalnego na działce nr 1/30 przeznaczonej pod budowę infrastruktury osiedlowej. Sprzeciwiają się temu sąsiednie wspólnoty mieszkaniowe: Zegrzyńska 31, Zegrzyńska 37 i Zegrzyńska 55, które zawiązały komitet protestacyjny. Na łamach TiO pisaliśmy o tym wielokrotnie.
Wbrew woli mieszkańców
Zdaniem protestujących, na Piaskach – osiedlu bardzo ubogim w takie obiekty jak biblioteki, obiekty sportowe, kluby dla mieszkańców, żłobki, parkingi dla samochodów czy przychodnie medyczne – bardziej potrzebne są właśnie takie obiekty niż kolejny blok mieszkalny. Dlatego nie sprzeciwiają się wszelkiej zabudowie tej działki, ale budowie na jej terenie bloku mieszkalnego z mieszkaniami na sprzedaż. Tymczasem władze miasta uparły się na budowę w tym miejscu bloku mieszkalnego z usługami jedynie w parterze. Na początku sierpnia br., mimo protestów, złożony został wniosek o pozwolenie na budowę 4-kondygnacyjnego budynku z 30 mieszkaniami i parkingiem podziemnym.
Przekroczenie kompetencji
Podstawą złożonej skargi nie jest jednak sama zła wola rządzących, ale przekroczenie przez prezydenta miasta Legionowo kompetencji oraz jego działania niezgodne z obowiązującymi przepisami prawa. Według bowiem opinii prawnej znajdującej się w posiadaniu Komitetu Protestacyjnego, gmina nie może w ogóle budować mieszkań na sprzedaż, bo nie należy to do jej zadań własnych. Władze miasta nie zamierzają jednak wycofać się z inwestycji, tym bardziej, że zbudowały już w Legionowie, w podobny sposób, kilka budynków z mieszkaniami na sprzedaż. Według protestujących, prezydent nie miał również prawa, bez zgody rady miasta, prowadzić rozmów z Wojskową Agencją Mieszkaniową w celu uzyskania od jej prezesa zapewnienia, że nie zażąda on zwrotu darowizny w przypadku, gdy na przekazanej działce powstanie budynek mieszkalny.

mlerman@tio.com.pl

MACIEJ LERMAN

Komentarze

1 komentarz

 1. Daro odpowiedz

  Dlaczego miasto angażuje się w budowę mieszkań na sprzedaż a nie buduje obiektów użyteczności publicznej ???
  Rozwiązanie moim zdaniem jest proste, dla władz naszego miasta liczy sie tylko kasa
  Zaciągnięty kredyt na budowę mieszkań spłacą sami nowi mieszkańcy, dodatkowo do kasy miasta wpłyną dodatkowe środki z podatków
  A do taki żłobek, szkołę, przedszkole, klub osiedlowy trzeba cały czas utrzymywać, dopłacać, robić remonty czy wreszcie płacić pensję dla pracowników
  Kasa Misiu, Kasa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *