Śledztwo ws. prezydenta trwa

2016-04-14 1:01:27

Prokuratura oraz Wydział do Walki z Korupcją Komendy Stołecznej Policji od 6 miesięcy prowadzą śledztwo ws. sprzedaży gminnej działki przy stadionie miejskim prywatnej spółce. Śledczy chcą ustalić, czy doszło do przekroczenie uprawnień przez Prezydenta Miasta Legionowo Romana Smogorzewskiego.

O sprawie działki przy stadionie miejskim w Legionowie, która w tajemniczych okolicznościach trafiła w prywatne ręce piszemy od kilku miesięcy. Gminna spółka KZB, za zgodą prezydenta Romana Smogorzewskiego, sprzedała ją spółce „Milenium” bez zgody rady miasta, na preferencyjnych warunkach i bez przetargu. Obecnie sprawą zajmuje się Prokuratura Rejonowa w Nowym Dworze Mazowieckim oraz Wydział do Walki z Korupcją Komendy Stołecznej Policji.

Minister i prokurator
Prowadzone śledztwo, po przedłużeniu, powinno zostać zakończone do dnia 9 maja br. Jednak wszystko wskazuje na to, że tak szybko się nie zakończy. – Postępowanie toczy się w sprawie, nadal są wykonywane czynności, trwają przesłuchania świadków. W tej chwili, z uwagi na ilość czynności zaplanowanych, nie jest możliwe wskazanie terminu zakończenia śledztwa – powiedziała nam Renata Mazur, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej Warszawa–Praga w Warszawie. Sprawą interesuje się także obecny minister spraw wewnętrznych. – Mam nadzieję, że prokuratura rzetelnie zbada tą sprawę. Wydaje się niemożliwa sytuacja, w której miejska spółka sprzedaje gminne nieruchomości bez ówczesnej zgody rady miasta. Dlatego mam nadzieję, że prokuratura dokładnie tę sprawę wyjaśni – powiedział Mariusz Błaszczak, minister Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, podczas wizyty w Legionowie.

Pełnomocnictwo dali obcej osobie
Z naszych ostatnich ustaleń wynika, że współwłaścicielka prywatnej firmy „Milenium” Paulina Petrykat–Żmijewska 8 miesięcy wcześniej, zanim kupiła gminną działkę, zachowywała się tak, jakby już była jej właścicielką. Do sprzedaży doszło 1 września 2015 r., a już w styczniu 2015 r. Marek Pawlak, ówczesny prezes KZB sp. z o. o., udzielił pani Petrykat–Żmijewskiej pełnomocnictwa do reprezentowania KZB ws. odlesienia terenu przy ul. Parkowej. Niedługo później prezes KZB został powołany na stanowisko zastępcy Prezydenta Miasta Legionowo. W tym czasie na dodatek działka, która później została sprzedana spółce „Milenium”faktycznie jeszcze nie istniała. Dopiero bowiem w lutym 2015 r. prezydent Roman Smogorzewski wydał decyzję o wydzieleniu jej z większej całości.

Dziwne zdarzenia
To nie koniec dziwnych zdarzeń w tej sprawie. W czerwcu 2015 r. należąca do miasta spółka KZB otrzymała pozwolenie na budowę.Pozwolenie to zostało jednak natychmiast przepisane na spółkę „Milenium”, a spółka niezwłocznie rozpoczęła na działce należącej do KZB budowę. Do sprzedaży działki doszło jednak dopiero 1 września 2015 r., a więc ponad 2 miesiące później, gdy stały już ściany budynku. Wcześniej prezydent Roman Smogorzewski, jako zgromadzenie wspólników KZB wyraził zgodę na sprzedaż działki oraz ustalił warunki tej sprzedaży. Nie trzeba dodawać, że były one niezwykle korzystne dla spółki „Milenium”. W ostatnim czasie otrzymaliśmy także odpowiedź od KZB. Wynika z niej, że gdy KZB udzielało pełnomocnictwa pani Petrykat–Żmijewskiej, rzekomo nie wiedziało, iż zamierza ona nabyć działkę przy ul. Parkowej i planuje na niej inwestycję.

KAROL STELMACH

toiowo@toiowo.eu

Więcej o tej sprawie przeczytasz w naszych wcześniejszych artykułach:

Kiedy się dogadali?

LEGIONOWO. Kto, co i komu obiecał?

LEGIONOWO. Jak prywatyzuje się gminny majątek?

LEGIONOWO. Majątek wyprowadzony do spółki

LEGIONOWO. Policja bada korupcję

LEGIONOWO. Prokuratura bada sprzedaż działki

LEGIONOWO. Prezydent spółka z o.o.

LEGIONOWO. Transakcja nieważna. Prezydent złamał prawo?

LEGIONOWO. Prezydent sprzedał działkę

LEGIONOWO. Ktoś zataił prawdę

LEGIONOWO. Czy mieli prawo sprzedać gminną działkę bez przetargu i zgody Rady Miasta?

LEGIONOWO. Publiczno-prywatne milczenie

LEGIONOWO. Oddali działkę żonie „księdza Mateusza”?

Komentarze

10 komentarzy

 1. Henry odpowiedz

  JAK JEST ŚLEDZTWO, TO TRZEBA O TYM INFORMOWAĆ
  – OD TEGO WŁAŚNIE JEST PRASA

 2. Marysia odpowiedz

  Żal Wam? Wszyscy tacy uczciwi tutaj???
  Jak formalnie się zgadza, to można pisać takie artykuły .. i tak nic nie dadzą. Zawsze czepiają sie tych ktorzy gdzieś rządzą! Czy naprawdę wszyscy rządzący oszukują? Nie wierzę.

 3. Karol odpowiedz

  To już choroba przewlekła, cały czas trzeba przyjmować odpowiednie preparaty 🙂

 4. felczer odpowiedz

  charakterystyczny grymas ust może byc objawem choroby filipińskiej 😉

 5. Karol odpowiedz

  Prosta sprawa. Fakty są takie, że doszło do nadużycia kompetencji i przekroczenia uprawnień. Prezydent nie miał prawa wpisywać do aktu założycielskiego KZB sp. z o.o. punktu o możliwości sprzedaży należących do gminy działek. Nie miał do tego upoważnienia Rady Miasta.- tu już złamał prawo. A dlaczego to zrobił i jaki miał w tym interes? – to powinna wyjaśnić Prokuratura i to powinno mieć wpływ na wymiar kary.

 6. Mieszkaniec odpowiedz

  A gdzie pasek na oczach?

 7. Katarzyna odpowiedz

  Trzeba wszystkim przypomnieć, że KZB dostało od miasta majątek warty ponad 200 mln zł, na który składają się obiekty niemal wszystkich przedszkoli i szkół w Legionowie a ponadto stadion, obiekty sportowe działki i i inne nieruchomości.
  Dzięki zapisowi Romana spółka może teraz to wszystko opylić komu chce i jak chce.

 8. Poinformowany odpowiedz

  Nie wiem co śledztwo wykaże , bo sprawa jest skomplikowana. Natomiast jedno jest pewne. Roman S. z całą pewnością przekroczył swoje kompetencje, a przede wszystkim wyszedł poza upoważnienie jakiego udzieliła mu Rada Miasta w uchwale. R.S. miał sporządzić akt założycielski spółki KZB zgodnie z uchwałą.Tymczasem w uchwale było, że spółka KZB będzie prowadzić taką sama działalność jak dotychczas działający Komunalny Zakład Budżetowy, a Roman rozszerzył samowolnie zakres tej działalności o możliwość sprzedaży nieruchomości. Komunalny Zakład nie mógł tego robić, a dzięki zapisom stworzonym przez Romana spółka może. Spółka KZB zaczęła już nawet korzystać z tych możliwości sprzedając działkę przy ul. Parkowej spółce pani Żmijewskiej.

  Poinformowany

 9. kp odpowiedz

  Czy prowadząc tego typu sprawę prokuratora nie powinna zastosować tymczasowego aresztowania ?
  Na takim stanowisku i przy obecnej sytuacji politycznej w kraju istnieje realne ryzyko że podejrzany będzie mataczył lub ewentualnie zwieje z kraju 🙂

 10. Damian odpowiedz

  cuda cuda…..powiedział by ojciec Mateusz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *