LEGIONOWO. Spalarnia śmieci w Legionowie – władze zapowiadają referendum

2020-05-21 6:46:18

Władze miasta rozważają budowę sortowni i spalarni śmieci na terenie należącym do PEC Legionowo. Temat został poruszony przy okazji dyskusji nad rosnącymi kosztami odbioru odpadów. Budowę ma poprzedzić przeprowadzenie ogólnomiejskiego referendum, w którym Legionowianie zdecydują o losie tego pomysłu


Na ostatnim posiedzeniu komisji rozwoju miasta (11 maja), zastępca prezydenta miasta Legionowo Marek Pawlak, będący również prezesem zarządu miejskiej spółki PEC zapowiedział, iż miasto planuje budowę ekologicznej spalarni śmieci na terenie miejskiej ciepłowni. Pretekstem do rozpoczęcia dyskusji na ten temat był list „Stowarzyszenia Metropolia Warszawa”. W którym postuluje się do rządu o dopłatę 50% do opłat za śmieci. W planowanej instalacji mają być spalane śmieci wytworzone przez mieszkańców Legionowa, ewentualnie również okolicznych gmin.

Mieszkańcy podzieleni

Plan budowy spalarni śmieci związany jest m.in. z rosnącymi kosztami odbioru odpadów. – Ja się cieszę, że miasto chce zaradzić na wysokie ceny śmieci. Skoro spalarnia ma być ekologiczna to wszyscy na tym skorzystamy – mówi Pani Katarzyna mieszkanka pobliskiego osiedla. Jednakże nie wszyscy mieszkańcy podchodzą do planów miasta z takim optymizmem. – Mieszkam na Alei Legionów, prawie pod samym PEC-em i obawiam się, że po budowie spalarni i sortowni odpadów będzie tutaj w okolicy sam brud i smród. Ten pomysł zupełnie mi się nie podoba – mówi Pan Tadeusz. – Wydaje mi się, że lepszym pomysłem byłaby budowa takiej spalarni i sortowni wspólnie z innymi powiatami na jakimś odludziu – dodaje nasz rozmówca.

Problemem ma być sortownia

Problemem, który dostrzega część mieszkańców i radnych nie jest sama spalarnia, ale sortownia odpadów. – Interesowałem się tym tematem bardzo szczegółowo i głównym problemem tej instalacji jest sortownia odpadów. Niestety proces spalania śmieci zaczyna się już od dostawy odpadów do spalarni i przesortowanie ich. To właśnie ta czynność może powodować wiele niedogodności dla okolicznych mieszkańców – mówi radny Artur Pawłowski.

Droga inwestycja

Zdaniem Ratusza, koszt budowy takiej instalacji jest obecnie (przed jakimikolwiek analizami) niemożliwy do precyzyjnego oszacowania, ale na pewno będą to dziesiątki milionów złotych. Środki na ten cel PEC będzie próbował pozyskać w ramach Partnerstwa Publiczno-Prywatnego oraz dofinansowania z Unii Europejskiej.

Planują referendum

Jak zapowiadają władze miasta, proces budowy instalacji rozpocznie się od uchwały intencyjnej przedstawionej Radnym Rady Miasta. Jeśli zostanie ona przyjęta, kolejnym etapem będzie przeprowadzenie analiz przez zespół ekspertów. Ewentualne powstanie spalarni odpadów ma zostać poprzedzone szeroko zakrojonymi konsultacjami społecznymi. Ponadto zapowiedziano, że w tej sprawie ma odbyć się ogólnomiejskie referendum. Jak na razie Miasto nie podaje szczegółów co do daty konsultacji i referendum.

Zakład Zagospodarowania Odpadów Komunalnych

Z zapowiedzi miasta wynika, iż planowane przedsięwzięcie Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów jest jednym z elementów Zakładu Zagospodarowania Odpadów Komunalnych. Na jego terenie funkcjonowałaby kompostownia odpadów zielonych, punkt selektywnej zbiórki odpadów oraz punkt napraw i ponownego użycia sprzętu elektronicznego oraz elektrycznego. Miasto zapowiada również, że w ramach planowanej inwestycji nie będą składowane śmieci (co wiązałoby się z uciążliwością dla okolicznych mieszkańców). Dodatkowo funkcjonowanie takiego przedsięwzięcia miałoby umożliwić całkowitą rezygnację z korzystania w PEC z węgla, co wpłynęłoby na poprawę jakości powietrza w naszym mieście.

Paulina Nowicka

Komentarze

9 komentarzy

 1. Daro odpowiedz

  Tak z czystej ciekawości obejrzałem co prawda na zdjęciach spalarnie śmieci w Białymstoku i Krakowie. Od tej która ma powstać w Legionowie wyróżnia je jedno, obie powstały na terenie gdzie w zasięgu wzroku nie widać ani JEDNEGO budynku mieszkalnego
  Teraz pomyślcie co czeka mieszkańców Legionowa kiedy spalarnia powstanie w samym środku gęstej zabudowy mieszkalnej
  Jak dla mnie jest to zbrodnia na mieszkańcach, nie mogę uwierzyć że komuś przyszedł do głowy pomysł budowy w tym miejscu spalarni

 2. Tata Romana odpowiedz

  Referendum dla całego Legionowa, a ze smrodem i innymi udogodnieniami związanymi ze spalarnią pozostaną sąsiedzi spalarni. Zwłaszcza, że ma być ona usytuowana w miejscu gdzie obecnie powstaje wiele zabudowań mieszkalnych. To już przesłał być teren przemysłowy! Niestety obawiam się, że ludzie z całego Legionowa skuszeni obniżką cen za śmieci będą za, bo w nosie będą mieć to, jak się żyje w pobliżu takiej spalarni jeśli sami będą oddaleni od niej o kilka km.

  1. Daro odpowiedz

   Taki rozwój wypadków przewidziałem już dawno. Jestem niemal pewny że ludzie skuszeni iluzoryczną obniżką cen za śmieci zagłosują za powstaniem spalarni. Co obchodzi ich jakaś tam spalarnia, przecież do nich smród nie doleci a samochody ze śmieciami cudownie teleportują się na miejsce. Oby tylko za jakiś czas nie obudzili się bo przecież “miało nie śmierdzieć”

 3. Ekolog odpowiedz

  Aby rozwiązać problem śmieci w każdym Powiecie już dawno powinny zostać powołane Firmy Komunalne zajmujące się gospodarką odpadami wraz z koniecznością utworzenia RIPOK czyli instalacji automatycznej segregacji odpadów. To Firmy Komunalne powiatowych związków międzygminnych powinny odbierać śmieci od mieszkańców. Pan Starosta jest bardzo doświadczony i na pewno potrafi to u nas w Powiecie zorganizować. Będzie ekologicznie i tanio.

  1. Victor odpowiedz

   Całkowita zgoda, tylko jest jedno “ale”. Nie mogą to byc spółki nastawione wyłącznie na zysk. A spółki w Legionowie po prostu doją kasę, tak jest ze wszystkim. Poczynając od wodociągów, przez śmieci, kończąc na ciepłownictwie. Romek z kolesiami, jak Midas, wszystko musi zamienić w złoto, tyle że dla siebie, nie dla mieszkańców. Dla nich ma 20 mln długów do spłacenia i obligacje . Kolejne długi będą za centrum komunikacyjne. Po prostu geniusz ekonomii. Ludzie sami go wybrali i dalej mu kibicują w tych śmiałych zamierzeniach. Paranoja.

 4. Roman odpowiedz

  Jak wiadomo sprawami śmieci i innych odpadów w wielu krajach rządzi mafia. Nie chce mi sie wierzyć żeby wpuścili taką mafie na nasz teren, przecież mają własną samorządową. Chyba, że sią dogadali juz z tamtymi dogadali…..

 5. Mama romka odpowiedz

  Sortownia, spalarnia a potem smród na całej 3parceli i karaluchy. Zadnego referendum nie będzie.

 6. Radzio odpowiedz

  Może jednak śmieciami powinny się zajmować firmy komunalne tak to jest zorganizowane w Europie w takich krajach Unii jak Niemcy, Francja, Austria. U nas niedaleko też mają firmy komunalne od śmieci na przykład Ciechanów, Płońsk czy dalej Rzeszów. Mieszkańcy tych miast i gmin płacą bardzo tanio za odbiór śmieci chyba około 15 złotych od osoby na miesiąc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *