LEGIONOWO. Sprywatyzują Centrum Komunikacyjne

2015-12-24 10:19:30

Ratusz postanowił skomercjalizować będące na ukończeniu Centrum Komunikacyjne w Legionowie. Co to w praktyce oznacza? Najprawdopodobniej opłaty dla mieszkańców całego powiatu chcących skorzystać z wielopoziomowych parkingów przy dworcu PKP.
Do tej pory mieszkańcy Legionowa żyli w przeświadczeniu, że miasto w którym występują tak poważne problemy z parkowaniem, zbuduje bezpłatne dla mieszkańców parkingi typu „parkuj i jedź” przy powstającym nowoczesnym dworcu PKP z myślą o poprawie już dramatycznej sytuacji. Okazuje się, że nic bardziej mylnego, ponieważ jeśli będą one płatne, to wielu z nich nie skorzysta.

20-letnia dzierżawa
Już w najbliższy wtorek Rada Miasta najprawdopodobniej podejmie uchwałę, która umożliwi miastu wydzierżawienie pomieszczeń budynku dworca na okres 20 lat. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że dodatkowo planowane jest wynajęcie działek zlokalizowanych wokół dworca oraz parkingi wielopoziomowe, a to oznacza, że zapłacimy za parkowanie. W 20-letnią dzierżawę ma pójść praktycznie cały budynek dworca, z ograniczeniem co do części, gdzie będzie się mieścić multimedialna biblioteka, siedziba straży miejskiej oraz wypożyczalnia rowerów. Do tego prywatny przedsiębiorca będzie zarządzał działkami wokół dworca, a także parkingami wielopoziomowymi. Przypomnijmy, że w projekcie Centrum Komunikacyjnego są dwa parkingi typu „park&ride”. Jeden jest już na ukończeniu po stronie os. Piaski, drugi zostanie wybudowany przy dworcu, gdzie do niedawna znajdował się skład węgla, choć nie wiadomo dokładnie, kiedy on powstanie. Całkowity koszt budowy Centrum Komunikacyjnego wyniesie przeszło 40 mln zł.

Prezydent uzasadnia
W projekcie uchwały podpisanym przez prezydenta Romana Smogorzewskiego czytamy: ”Nowo budowane Centrum Komunikacyjne wraz z urządzeniami, w tym III-kondygnacyjnym garażem samochodowym oraz przejściem podziemnym, po oddaniu do użytku będzie wymagało zapewnienia sprawnego zarządzania. Zapewnienie funkcjonowania budynku i powstałej infrastruktury wymaga ponoszenia znacznych kosztów. Wobec tego, że Gmina nie dysponuje odpowiednimi służbami oraz środkami finansowymi zapewniającymi pełną obsługę inwestycji wydzierżawienie nieruchomości, przy określeniu warunków w zakresie ograniczeń finansowych dotyczących udostępnienia części budynku, na potrzeby wskazane przez Gminę tj. multimedialną bibliotekę siedzibę Straży Miejskiej, wypożyczalnię rowerów oraz określenie zasad korzystania i pobierania pożytków z wielopoziomowego garażu jest uzasadnione”. To ostatnie stwierdzenie oznacza, że mieszkańcy mogą powolutku zapomnieć o bezpłatnych miejscach parkingowych. A przecież główną ideą przyświecającą parkingom typu „park&ride” jest zmniejszenie emisji spalin w centrach miast, zapobieganie korkom i popularyzacja komunikacji miejskiej. Parkingi te, aby spełniać swoją rolę są najczęściej bezpłatne. Trudno jednak przypuszczać, aby prywatny podmiot płacący miastu dzierżawę przez 20 lat użyczał mieszkańcom parkingi bezpłatnie.

Więcej szczegółów dotyczących tej sprawy podamy na łamach naszego tygodnika, który ukaże się w dniu podejmowania przez radnych tej uchwały, tj. we wtorek 29 grudnia.

DB

Komentarze

3 komentarze

 1. Daro odpowiedz

  “Zapewnienie funkcjonowania budynku i powstałej infrastruktury wymaga ponoszenia znacznych kosztów. Wobec tego, że Gmina nie dysponuje odpowiednimi służbami oraz środkami finansowymi zapewniającymi pełną obsługę inwestycji”

  Od początku wiedziałem że koszty utrzymania tego molocha będą gigantyczne
  Zamiast budowania niepotrzebnego dworca molocha i parkingów przypominających bunkry można było za te pieniądze uruchomić komunikację miejską z małym parkingiem do zabrania podróżnych ze stacji
  No ale nie bo przecież władza zawsze wie lepiej

 2. Jan odpowiedz

  Przy następnych wyborach z pewnością “starzy” mieszkańcy podziękują całej grandzie niszczącej to miasto.

 3. Obserwator odpowiedz

  Pozdrawiam urzędników legionowskich i “prezydenta”, którzy wydali 40 mln i teraz nie mają za co tego utrzymać. Brawo BRAWO BraWO !!! Wiecej bloków, wiecej samochodów i wiecej opłat do tego. Co Ci ludzie robią z tym miastem? Dlaczego “starzy” mieszkańcy nie sprzeciwiają się temu co tu się dzieje???

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *