LEGIONOWO. Stadion z fotowoltaiką

2015-11-15 8:26:24

Prace nad zadaszeniem trybuny Stadionu Miejskiego z instalacją fotowoltaiczną zostały zakończone. W piątek 13 listopada rozpoczęła się procedura odbioru tej inwestycji. Zadaszenie obejmujące trzy środkowe sektory trybuny zrealizowane zostało za ponad 1,2 mln zł.

 

Konsorcjum firm Lider – Moris – Polska Sp. z.o.o i Hydrochem DGE S.A. wykonało zadaszenie obejmujące trzy środkowe sektory trybuny. Łącznie pod dachem znalazło się siedem naw. Każda obejmuje trybunę od strony boiska i pasaż na koronie. Dach jest pokryty blachą trapezową o grubości 0,75 mm. Woda deszczowa odprowadzana jest poprzez układ rynien i rur spustowych do istniejącej kanalizacji deszczowej w koronie trybuny. Dach o długości 750 m chroni 530 siedzisk dla kibiców przed opadami atmosferycznymi. – Rozpoczęliśmy procedurę odbioru technicznego budowy instalacji fotowoltaicznej trybuny – powiedziała Irena Bogucka, prezes KZB Legionowo sp. z o.o.

Konsorcjum w ramach zamówienia wykonało na zadaszeniu instalację fotowoltaiczną i system zarządzania energią. – Ideą instalacji fotowoltaicznej jest to, że inwestor będzie mógł produkować energię elektryczną na własne potrzeby. Cechą instalacji fotowoltaicznej opartej o ogniwa krzemowe jest to, że produkuje ona energię elektryczną ze światła, także w pochmurne dni. Co prawda jest jej mniej, ale produkcja odbywa się w trybie ciągłym od rana do wieczora – przekonuje Kacper Niepiekło, wiceprezes Hydrochem DGE S.A. Instalacja produkuje prąd stały, który w falownikach zamieniany jest w prąd zmienny, „wtłaczany” w sieć wewnętrzną obiektów znajdujących się na stadionie. Instalacja dostarczy energię do budynku wielofunkcyjnego.

Wykonawca przez dwa lata będzie prowadził audyt zużycia energii, zarówno tej pochodzącej z paneli, jak i tej pochodzącej z sieci zewnętrznej. – Zainstalowaliśmy system bieżącego monitorowania produkcji energii w trybie ex post, będziemy mogli zoptymalizować i dostosować zapotrzebowanie bieżące energii i jej zużycie – powiedział Kacper Niepiekło. Całkowity koszt inwestycji to 1,2 mln zł. Projekt współfinansowany został ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Oprac. JR

Zdjęcia: KZB Legionowo

Komentarze

1 komentarz

  1. korek odpowiedz

    A tak na prawdę, to jaka jest łączna moc tych paneli i kiedy i czy w ogóle to się zwróci?
    Bo w artykule nie doczytałem się tego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *