LEGIONOWO. Straż miejska sprawdza szamba

2015-07-05 12:54:20

Legionowska straż miejska rozpoczęła akcję kontroli nieruchomości, które nie są podłączone do miejskiego systemu kanalizacji. Jako pierwsze odwiedzane są nieruchomości położone przy ulicy Olszankowej i najbliższe okolice. Akcja jest prowadzona na wyraźną prośbę zaniepokojonych stanem wód mieszkańców.

Strażnicy po uprzednim sprawdzeniu liczby zameldowanych na danej posesji osób,  średnio na jedną osobę przypadają 3m3 nieczystości płynnych miesięcznie, poproszą o okazanie rachunków lub faktur za wywóz szamba. Sprawdzana jest szczelność szamb poprzez analizę częstotliwości wywozu. Właściciele posesji z których nie jest wywożone szambo mogą zostać ukarani mandatem do 500 złotych. Ci, którzy wzbudzą wątpliwości strażników np. pod względem częstotliwości wywozu trafią na tzw. „czarną listę” i będą sprawdzani ponownie. Przy ulicy Olszankowej znajdują się obiekty przemysłowe m. in. Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, a także domy jednorodzinne. O całej sprawie informowaliśmy 26 maja (nr 22 TiO “Woda, która truje”), kiedy to mieszkańcy kilku domów zlecili badania wody ponieważ ta miała nieprzyjemny zapach. Badania próbek wody pobranych przez Sanepid okazały się bardzo niepokojące. W 9 gospodarstwach domowych stwierdzono wielokrotne przekroczenia stężeń żelaza, manganu, azotanów i azotynów, a także niewłaściwe ph wody. Przekroczenia stężeń metali i innych substancji w niektórych gospodarstwach były nawet 100-krotne, co niekorzystnie wpływało na zdrowie ludzi spożywających taką wodę. Zdaniem niektórych mieszkańców ulicy Olszankowej przyczyną tego stanu rzeczy mogą być nieszczelności szamb. Sytuacja mieszkańców ma poprawić się jeszcze w tym roku. Bowiem PW-K obiecało doprowadzenie do nich miejskiego wodociągu.

DB

 

 

Podobne artykuły

Komentarze

1 komentarz

  1. Wiktor odpowiedz

    Dziękuję i gratuluję, zarówno Gazecie jak i Panu Prezydentowi, do którego pisałem w tej sprawie. Najwyższy czas wziąć się za tych g…nozjadów. Jedyny kłopot to , że chciałbym bym miasto opublikowało wyniki kontroli w postaci liczy skontrolowanych , ilości mandatów itp. Leczę na konsekwencje Straży w kontrolowaniu tego procederu. Na dziś dziękuję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *