LEGIONOWO. Strażacka baza z prawdziwego zdarzenia

2017-05-15 12:14:26

Za sprawą ustawy modernizacyjnej służb podległych MSWiA, która weszła w życie 1 stycznia tego roku, Państwowa Straż Pożarna (PSP) otrzyma blisko 400 milionów złotych na inwestycje budowlane. Środki te pozwolą na budowę nowych, długo oczekiwanych strażnic, m. in. w Legionowie. Przy ul. Jagiellońskiej na legionowskim Przystanku ma bowiem stanąć nowoczesna remiza z placem ćwiczebnym za ok. 10,5 mln zł.

W tym roku na inwestycje budowlane dla PSP zapisano kwotę 75,5 mln zł, w kolejnych latach będzie to odpowiednio 98,6 mln zł, 135 mln zł i 87 mln zł.

Baza do 2021 roku
Strażakom zależy na czasie i będą chcieli jak najszybciej zająć teren na legionowskim Przystanku. Komenda Wojewódzka na lata 2019–2021 ma zagwarantowane w ramach ustawy modernizacyjnej fundusze na budowę obiektu w Legionowie. Jest to ok. 10,5 mln zł, środki te są zagwarantowane w budżecie Państwa. Pieniądze te koniecznie trzeba wydać do 2021 roku, inaczej „przepadną”. Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej (KP PSP) w Legionowie już od kilku lat szukała odpowiedniego terenu pod budowę bazy z nowoczesną strażnicą i dużym placem szkoleniowym. Strażacy mieli jeszcze możliwość rozbudowy istniejącej bazy przy ul. Mickiewicza, ale problemem jest tam zbyt mała działka. Ostatecznie, po niedawnym przejęciu przez miasto terenów w okolicy Nowobarskiej, na zasadzie wymiany z powiatem, Państwowa Straż Pożarna ma zyskać 1,3 ha zadrzewioną działkę w trójkącie ulic Jagiellońskiej, Krakowskiej i Nowobarskiej. List intencyjny pomiędzy starostą, a prezydentem miasta już został podpisany.

Strażnica jak w Śremiach
– Niezwłocznie chcemy przystąpić do projektowania budynku, a raczej przeprojektowania bo chcielibyśmy żeby ten obiekt był jak najtańszy i z uwagi na to skorzystamy z gotowych obiektów w Polsce – powiedział komendant KP PSP Mieczysław Klimczak, jednocześnie zdradzając, że legionowska remiza najprawdopodobniej będzie opierała się na projekcie nowej strażnicy w Śremiach w województwie wielkopolskim. – Komenda Głowna powołała komisję, która wytypowała kilka takich wzorcowych obiektów, które są stosunkowo tanie i dość szybkie do postawienia, strażnica w Śremiach jest faworytem – powiedział Klimczak. – Do 2021 roku nowa strażnica musi stanąć. Jednak wierzę, że te środki mogą pojawić się wcześniej, a naszym marzeniem byłoby rozpocząć tą inwestycję w 2018 roku – powiedział komendant, który zachwala przyszłą lokalizację.

Komendant uspokaja przyszłych sąsiadów
– W chwili obecnej nie jestem w stanie powiedzieć jaką powierzchnię drzew trzeba będzie wyciąć. Budynek będzie stał przy ul. Jagiellońskiej i na pewno będzie musiał też być plac manewrowy, plac do ćwiczeń. Będziemy starali się aby drzew ściąć jak najmniej ponieważ chcemy mieć tą zieleń, jako barierę, która nam umożliwi jak najmniejszą uciążliwość funkcjonowania dla naszych przyszłych sąsiadów – zdradza przyszłość tego niewielkiego lasku komendant Klimczak, który jednocześnie uspokaja mieszkańców legionowskiego Przystanku, iż nie powinni oni odczuwać uciążliwości związanych z funkcjonowaniem bazy strażackiej w tym miejscu. Również pobliska restauracja „Zajazd Oficerski” ma pozostać w tym miejscu, ponieważ ten teren jest wydzielony i należy on do PSS „Społem”.

DARIUSZ BURCZYŃSKI

d.burczynski@toiowo.eu

Więcej o tej sprawie przeczytasz:

LEGIONOWO. Lasek na Przystanku do wycinki

LEGIONOWO. Chcą przejąć hektary lasu w centrum miasta

Komentarze

2 komentarze

  1. Anielka odpowiedz

    to świetne miejsce! właśnie ulicą jagiellońską chodzą dzieci do szkoły nr 2 i specjalnej. już od pierwszych dni nauki szkolnej będą mogły przejść szkolenie z “przetrwania” w aglomeracji miejskiej. widzę tu tez szansę na rehabilitację dla staruszków; przeżyją tylko ci, co szybko chodzą. no ale z drugiej strony zwolnią się miejsca w kombatancie… no i gratuluję wyjazdu na zakorkowaną jagiellońską! z pewnością czas przejazdu będzie imponujący. ale tak w życiu bywa, że jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o… straż pożarna miała już propozycje dobrej lokalizacji. spełzły na niczym bo miasto wolało sprzedać działeczki. a działeczka na mickiewicza atrakcyjna jest… z pewnością już zaprzyjaźniony deweloper oczekuje. popieram Kati. straż pożarna jest organem powiatowym. siedziba nie musi znajdować się w centrum miasta. tym bardziej, że jak komendant mówi, OSP ma zostać w starej strażnicy. bardzo dobre miejsce jest np. przy starostwie powiatowym a z ul. głównej w józefowie jest super wyjazd na wiadukt i na resztę powiatu.

  2. Kati odpowiedz

    Strażacka baza pezez siatkę z Domem Opieki dla starych ludzi… To chyba pomysł szatana z Torunia. Wycie syren pożarniczych w dzień i w nocy spowoduje masowe zgony staruszków lub palpitację serca. Może prezydent niech zlokalizuje bazę strażaków pod oknami swojej willi?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *