Facebook


LEGIONOWO. Strażnicy sprawdzą wilgotność drewna

2016-01-29 9:58:25

Producenci wkładów kominkowych, piecyków i innych urządzeń grzewczych zalecają stosowanie drewna liściastego, sezonowanego, o wilgotności nie przekraczającej 20 proc. Spalanie mokrego węgla jest nie tylko nieekonomiczne, ale także niebezpieczne. Straż Miejska, podczas kontroli spalania w domowych kotłowniach, może teraz sprawdzić także jak wilgotne jest przygotowane do palenia drewno specjalnym urządzeniem pomiarowym.

Mokre drewno lub drewno o wilgotności większej niż zalecana powoduje wytwarzanie czarnej, mazi, zbliżonej wyglądem do smoły, która osadza się m.in. na przewodzie kominowym. Nagromadzony kondensat może ulec zapłonowi i zakończyć się nawet pożarem domu.

Mokre drewno jest także trudne do rozpalenia, a kiedy to już się uda – w palenisku wytwarza się bardzo dużo dymu, którego nadmiaru komin nie jest w stanie odebrać
Palenie mokrym drewnem jest szkodliwe dla kotła, a spala się go dużo więcej, gdyż duża część energii zostaje wykorzystana na suszenie drewna. Dopiero suche paliwo się pali, więc najpierw musi ono zostać wysuszone w kominku. A para wodna opuszcza dom przez komin jako czysta kominowa strata ciepła. Mokre drewno nie daje pełnej wartości energetycznej, a jego stosowanie podraża koszty eksploatacji kominka nawet o 40% w sezonie grzewczym.

Strażnicy Miejscy, wykonujący kontrole przydomowych kotłowni, oferują teraz sprawdzenie wilgotności składowanego drewna – strażnicy mają przenośne urządzenie pomiarowe – wilgotnościomierz.

Straż Miejska w Legionowie

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *