Facebook
LEGIONOWO. Susza niestraszna PWK

2015-08-28 2:25:22

Długa fala upałów oraz brak opadów deszczu spowodowały niepokojące skutki: klęska suszy w rolnictwie, rekordowo niski poziom rzek, konieczność oszczędzanie energii i wysychające studnie. Mimo to legionowskie Przedsiębiorstwo Wodociągowo-Kanalizacyjne PWK zapewnia, że dostawy wody dla mieszkańców nie są zagrożone.

Od kilku tygodni w kraju panuje susza. Tylko na Mazowszu szacuje się, że suszą dotknięte są 283 tys. ha gruntów, a aż 34 tys. gospodarstw zostało poszkodowanych w wyniku tego kataklizmu. Specjalne komisje szacują straty w rolnictwie, a nad bezpieczeństwem dostaw wody dla mieszkańców zastanawiają się sztaby kryzysowe.
Wody tyle, co w Egipcie
Wbrew pozorom przyczyną takiego stanu rzeczy jest nie tylko pogoda, ale także zła gospodarka wodna. Okazuje się, że Polska jest na przedostatnim miejscu w Europie pod względem zasobów wody pitnej w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Według oficjalnych danych wody mamy tyle, ile mają mieszkańcy Egiptu, a mniej niż w takich krajach jak na przykład Hiszpania. Powodem są zbyt małe w Polsce możliwości magazynowania wody: brak większej ilości zbiorników retencyjnych oraz zaniedbania w zakresie tzw. małej retencji, czyli nadmierne zmeliorowanie terenów, osuszenie bagien i wycinanie lasów.
PWK zwiększa retencję
Do redakcji TiO zaczęły docierać pierwsze sygnały o obniżeniu się poziomu wód gruntowych, czego konsekwencją są wysychające studnie. Problem ten dotyczy jednak tylko gospodarstw domowych, które czerpią wodę z własnych ujęć. – Nasza firma dostarcza wodę, która pochodzi ze studni głębinowych. Dlatego jest ona nie tylko lepszej jakości, ale także jej zasoby nie podlegają dużym wahaniom. Jesteśmy więc w lepszej sytuacji niż miejscowości, które czerpią wodę z rzek – mówi Grzegorz Gruczek, prezes Przedsiębiorstwa Wodociągowo-Kanalizacjnego „Legionowo”. Według prezesa PWK, do tej pory problemem, przy rosnącym zużyciu wody, była tylko zbyt mała retencja, ale i ten problem zostanie niebawem rozwiązany. PWK kończy bowiem budowę trzeciego zbiornika wody czystej na stacji „Jagiellońska”.
Zabezpieczeni na każdą okazję
Obecnie stacja „Jagiellońska” zapewniająca dostawy wody dla ok. 35 tys. mieszkańców Legionowa, w tym do wielkich osiedli „Jagiellońska”, „Batorego” i „Sobieskiego” posiada 2 zbiorniki wody czystej, każdy o pojemności 1000 metrów sześciennych. Budowa 3 zbiornika o pojemności 700 metrów sześciennych nie tylko umożliwi magazynowanie większej ilości wody, ale także umożliwi konserwację i prace serwisowe w pozostałych zbiornikach. W celu zapewnienia większej niezawodność legionowskich wodociągów, istniejące stacje zostały również połączone tak, aby w przypadku awarii jedna mogła przejąć funkcje drugiej. Ponadto stacje te, dzięki zainstalowaniu automatycznie załączających się agregatów prądotwórczych, są odporne na przerwy w dostawach energii.

KS

Zdjęcia: PWK

 

Komentarze

2 komentarze

  1. GG odpowiedz

    Z czy ktoś wie, co w sprawie zwrotu pieniędzy za montaż na swój koszt wodomierza? Nie trzeba było za to płacić z własnej kieszeni.

  2. Mieszkanka odpowiedz

    Nie mam zamiaru podłączać się do wodociągu PWK, bo jeszcze któregoś poranka obudzę się jak wypowiedzą mi umowę i przyjadą odcinać przyłącze. Wolę własne ujęcie a tu taż mi wody nie brakuje. I proszę nie mówić że woda PWK jest tak cudowna, że można ją pić, bo to żaden argument. Tak samo zachęca Warszawa. To już po prostu standard, nic nadzwyczajnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *