LEGIONOWO. Tajemnicza inwestycja – skandaliczne zachowanie urzędników!

2021-08-06 5:08:27

Od kilku tygodni mieszkańcy ul. Słonecznej nie mogą dowiedzieć się, co ma być budowane przed ich domami. Na dodatek teren, gdzie rozpoczęto roboty, formalnie nie należy do miasta. Natomiast jeden z urzędników twierdzi, że urząd nie musi informować mieszkańców o prowadzonych inwestycjach…

Ulica Słoneczna znajduje się na Bukowcu, w pobliżu przejazdu kolejowego Polna-Kwiatowa. Łączy ona ul. Polną z ul. Gen. Roi. Ulica jest szeroka, z kilkunastometrowymi pasami zieleni po obu stronach jezdni. Około połowy lipca br. po lewej stronie Słonecznej, patrząc od ul. Polnej, zerwany został chodnik chociaż był on w bardzo dobrym stanie i nie wymagał remontu. Zdziwiło to mieszkańców, ponieważ to chodnik po drugiej (prawej) stronie ulicy jest kompletnie zdewastowany i wymaga remontu.

Niepoinformowani i oburzeni

Dlatego niektórzy z nich próbowali wyjaśnić sprawę w urzędzie i dowiedzieć się o szczegóły właśnie rozpoczętej inwestycji. Nic to jednak nie dało. Jedna z mieszkanek usłyszała za to od urzędnika zajmującego się w legionowskim ratuszu inwestycjami, że – „urząd nie musi informować mieszkańców, o tym co robi…”. Jej zdaniem, takie działanie urzędników w cywilizowanych krajach byłoby nie do pomyślenia. – Normalnie jest tak, że mieszkańcy są informowani oraz konsultuje się z nimi inwestycje planowane w najbliższej okolicy” – mówi. Teraz mieszkańcy zbierają podpisy pod petycją do prezydenta z żądaniem wyjaśnień na temat inwestycji, która od ponad 2 tygodni prowadzona jest przed ich domami.

Inwestycja bez zgody właścicieli?

Ponadto część mieszkańców, twierdzi, że teren, gdzie rozkopano chodnik wcale nie należy do miasta. Z naszych ustaleń wynika również, że działki te mają nie uregulowany stan prawny albo nadal figurują w księgach wieczystych, jako własność mieszkańców przylegających posesji. Dlatego zwróciliśmy się do ratusza z pytaniem, czy Urząd Miasta ma w ogóle prawo do dysponowania tym terenem na cele inwestycji. Do chwili zamknięcia bieżącego numeru nie otrzymaliśmy jednak odpowiedzi. Ustaliliśmy także, iż Urząd nie występował o pozwolenie na budowę, ani nie zgłosił zamiaru przeprowadzenia inwestycji na ul. Słonecznej.

Ścieżka rowerowa zamiast chodnika?

Otrzymaliśmy jednak odpowiedzi na inne, wcześniej zadane urzędowi pytania. Wynika z nich, że – „Prace na ul. Słonecznej związane są wyłącznie z budową ścieżki rowerowej realizowanej w ramach programu „Poprawa warunków do rozwoju przyjaznych środowisku form transportu…”. Wynikałoby z tego, że chodnik zostanie zlikwidowany, a zamiast niego powstanie po lewej stronie ul. Słonecznej ścieżka rowerowa.

Poszli na skróty

Co innego wynika jednak z informacji jakie mieszkańcy uzyskują od wykonawców. Twierdzą oni bowiem, że powstanie tam i chodnik i ścieżka rowerowa, a łączna szerokość tego pasa będzie miała 3 metry. Tymczasem wcześniej chodnik miał szerokość 1,5 m – 1,7 m, a więc pas tej inwestycji poszerzony zostanie o połowę. Wszystko wskazuje na to, że dla takiej inwestycji wymagane jest pozwolenie na budowę, bo nie jest to zwykły remont istniejącej nawierzchni. Dlaczego więc o pozwolenie nie wystąpiono, a inwestycja owiana jest tajemnicą?
Może urzędnicy próbowali pójść na skróty? Inwestycji tej będziemy się przyglądać…

Karol Krawczyk

Komentarze

10 komentarzy

 1. SAMOWOLA BUDOWLANA odpowiedz

  NIE MAJĄ (Urząd Miasta) ANI POZWOLENIA NA BUDOWĘ ANI PRAWA DO TERENU.
  Jedyne co mają, to mają całe to OBOWIĄZUJĄCE W POLSCE PRAWO w głębokim poważaniu…

 2. Anna odpowiedz

  Tablica informacyjna o inwestycji jest obligatoryjna, tym bardziej że chodzi tu zapewne o dofinansowanie ze środków unijnych

  1. Anna odpowiedz

   Wczoraj byłam na tej ulicy i rzeczywiście teren rozgrzebany, żadnej tablicy informacyjnej (ciekawe co na to by powiedział nadzór budowlany). Najciekawszę to oświetlenie uliczne na tym odcinku ulicy: oświetla teren zielony a nie drogę czy chodnik.

 3. miro odpowiedz

  A ja jestem ciekawy, co na to odpowie prezydent i jego urzędnicy? Bo to na odległość pachnie przekrętem. Co tym razem wymyślą, co odpowiedzą?

 4. Pioter odpowiedz

  Legionowskie zasady jak widać są na tyle proste, że o matko… Nic tylko im gratulować banda bandytów…
  Brakuje, żeby zaczęli wyburzać bez pozwolenia…

 5. Andrzej odpowiedz

  Bez pozwolenia na budowę nie mogliby przeciez rozpocząc budowy

  1. jak nie, jak tak? odpowiedz

   Jak nie, jak tak? przecież widać na załączonym obrazku, że można…

 6. Mieszkaniec odpowiedz

  Jeżeli nie mają prawa do terenu, to jakim prawem wchodzą na cudzy grunt i budują. Niech najpierw wykupią działki i uczciwie zapłacą.

 7. Artur odpowiedz

  Inwestycja ratusza bez pozwolenia na budowę to chyba norma.
  A ci na zdjęciach to nie jest przypadkiem GANG OLSENA

  1. Zbyszek odpowiedz

   W Gangu Olsena mały i chudy szedł pierwszy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *