LEGIONOWO. Targowisko – likwidacja czy rewitalizacja?

2015-07-21 9:40:48

Komisja Rozwoju Miasta zajęła się analizą koncepcji rewitalizacji targowiska miejskiego. Zdaniem mieszkańców to kolejna przymiarka do likwidacji albo przeniesienia targowiska.

Co jakiś czas odżywają w Legionowie pomysły likwidacji albo przeniesienia w inne miejsce targowiska miejskiego. Do tej pory, zawsze odbywało się to pod hasłami ucywilizowania handlu w mieście, poprawy warunków i bezpieczeństwa albo stworzenia parkingów i terenów rekreacji. Na przykład kilka lat temu przymierzano się do przeniesienia targu w okolice starostwa powiatowego do opuszczonej hali magazynowej. Zawsze jednak wycofywano się z tych planów, gdy pojawiały się gromkie głosy protestów. Tym razem jednak mówi się nie o likwidacji ale rewitalizacji targowiska. W planie pracy na 2015 r. Komisji Rozwoju Miasta pod miesiącem lipiec zapisano – Analiza koncepcji “rewitalizacji” terenu targowiska miejskiego. Radni zdiagnozowali już nawet problemy, które trzeba będzie rozwiązać. Po pierwsze regulacja prawna działek na których znajduje się targowisko i wykupienie niektórych z nich. Następnie znalezienie innej, choćby czasowej, lokalizacji na czas remontu i budowy. W dalszej kolejności zaś rozważenie możliwości likwidacji tej części targowiska, na której nie handluje się artykułami spożywczymi.

Ta część targowiska jest bowiem od lat solą w oku części radnych. Uważają oni, że kupcy handlujący meblami, odzieżą i innymi artykułami przemysłowymi nie płacą podatków i dlatego są nieuczciwa konkurencja dla innych sklepów. Uwolniona w ten sposób przestrzeń, miałaby być wykorzystana na brakujące parkingi dla samochodów, a może też na inne cele. Mieszkańcy, z którymi rozmawialiśmy o planach rady miasta, uważają że to kolejna próba likwidacji targowiska i budowy w jego miejscu kolejnym bloków mieszkalnych.

PS

 

Podobne artykuły

Komentarze

5 komentarzy

 1. Daro odpowiedz

  Owszem kiedyś na targowiska przyjeżdżali chłopi którzy sprzedawali swoje plony. Teraz większość handlarzy kupuje towar najczęściej na Broniszach i handluje nim po okolicznych targowiskach
  Nie interesują ich żadne odpady na kompost bo z tego nie ma kasy

 2. Hejter odpowiedz

  Od urodzenia mieszkałem przy targu na ul. Kordeckiego. Teraz to zabudowany plac naprzeciwko bocznego wejścia do liceum ( dziś ul. Broniewskiego ). W nocy zajeżdżały furmanki konne ( poniedziałki i czwartki ). Ubita ziemia czyli normalnie tabuny kurzu. Ale po targu czyściutko. Oczywiście nie było plastykowych torebek. Odpady zielone i zgniłe owoce albo warzywa wracały na wieś do wykorzystania. Nawet końskie gówno zebrane na nawóz. Dzisiejsi handlarze to chyba w blokach mieszkają. Bo jakby który miał swój dom z ogródkiem to też zieleninę, owoce i warzywa popsute zabierałby na kompost. Kultura handlujących jest taka jak wszystkich. Rzucić śmiecia na glebę i jazda do czyściutkiego domu. To mi tu więcej nie narzekajcie na bałagan po targu.

 3. Daro odpowiedz

  Targowiska w innych miastach są zadbane. Estetyczne pawilony, wyłożone kostką chodniki, szerokie przejścia zachęcają do zrobienia tam zakupów
  Co mamy w Legionowie każdy widzi, wszechobecny syf i brak gospodarza z prawdziwego zdarzenia na targowisku
  Moim zdaniem jest to celowe działanie aby okoliczni mieszkańcy targowiska zmęczeni korkami, brakiem miejsc parkingowych, syfem i hałasem powiedzieli wreszcie dość targowisku
  Wtedy targowisko zniknie błyskawicznie a bardzo atrakcyjny teren szybko znajdzie nowego nabywcę
  Nie jestem przeciwny targowisku ale robi się wszystko i to skutecznie aby mieszkańcy powiedzieli dość

 4. miki odpowiedz

  E tam postawią jeszcze tam kilka marketów i sam targ zbankrutuje ! W dodatku wiele osób nie cierpi targu i jeszcze byłaby z tego powodu szczęśliwa bo smród i bród tam jest po dniu targowym. Będą protesty? Jak już się udało handel usunąc z przed pałacu kultury w W-wie to w Legionowie targ usunąć? Ba Smogorzewski może dać inną lokalizacje pod pretekstem lepszego dojazdu . Sprawa załatwiona! Tereny są tam atrakcyjne a miasto Legionowo potrzebuje nowych terenów . Myślę że niebawem jest możliwość że targ zostanie przeniesiony albo zmniejszony a w końcu sam zniknie. Do wyborów samorządowych dopiero ponad 3 lata a więc wkurzonych wyborców można czymś wynagrodzić.

 5. mr.hydro odpowiedz

  No coż,zapewne chodzi o tereny pod nowe inwestycje, aby oddać za bezcen działki pod inwestycje pod kolejne bloki. Mieszkańcy Legionowa się nie liczą. Ale skala oburzenia społecznego będzie zbyt duża i ludzie nie pozwolą na to.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *