LEGIONOWO. Tunel na Bukowcu samowolą budowlaną?

2022-04-24 2:42:46

Prezydent Miasta Legionowo nie wykonał wiążącego go postanowienia Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska stwierdzającego konieczność wykonania oceny oddziaływania na środowisko dla inwestycji jaką jest tunel na Bukowcu. Może to spowodować uchylenie pozwolenia na realizację tunelu oraz konieczność zwrotu środków unijnych, które zostały przeznaczone na tę inwestycję

W marcu 2022 r. Polskie Linie Kolejowe poinformowały, że według planów pierwsze samochody mają pojechać tunelem w ciągu ulic Polna – Kwiatowa na legionowskim Bukowcu już w IV kwartale 2022 r. Koszt tej inwestycji to blisko 32 mln zł. Przejazd pod torami ma mieć 49 m długości oraz 13 m szerokości. Ma to umożliwić poprowadzenie jezdni o szerokości 6 m z dwoma pasami ruchu oraz 3 m trasy pieszo-rowerowej. Czy jednak termin ten zostanie dochowany?

Opóźniona Inwestycja

Budowa tunelu na Bukowcu rozpoczęła się, się z dużym opóźnieniem, pod koniec grudnia 2021 r. Powodem opóźnień były problemy inwestora czyli Gminy Legionowo z uzyskaniem odpowiednich zgód i pozwoleń. W końcu znaleziono jednak rozwiązanie problemu. Jednak niektórzy twierdzą, że zarówno władze miasta Legionowo jak i wykonawca – firma Intop postanowiły skorzystać z drogi na skróty. Zapowiadali też, że takie załatwienie sprawy może spowodować problemy w przyszłości, z wstrzymaniem inwestycji i koniecznością zwrotu unijnych pieniędzy włącznie.

Jak obejść przepisy?

Prezydenta Miasta Legionowo najpierw złożył wniosek (w kwietniu 2021 r.) o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy tunelu, ale po otrzymaniu opinii Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie (RDOŚ), że konieczne jest wykonanie tzw. raportu oddziaływania inwestycji na środowisko, wniosek ten został wycofany. Następnie zmieniono samą nazwę inwestycji i wykonawca tunelu, tak jakby nigdy nic, wystąpił (we wrześniu 2021 r.) od razu do starosty legionowskiego o zezwolenie na realizację inwestycji drogowej polegającej na budowie tunelu. Najwyraźniej ktoś w legionowskim ratuszu wymyślił, że jeśli ta sama inwestycja będzie miała inną nazwę, to wykonanie raportu oddziaływania na środowisko nie będzie już konieczne. Starosta 13 grudnia 2021 r. wydał pozwolenie na realizację tunelu i od razu rozpoczęto budowę.

Tunel bez oceny?

Z informacji do których dotarliśmy, w marcu 2022 r. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska po raz kolejny skierował pismo do starosty legionowskiego przypominające, że wcześniej nakazał przeprowadzić w odniesieniu do planowanego tunelu na Bukowcu ocenę jego oddziaływania na środowisko. Tymczasem tunel powstaje bez tej oceny.
Wydaje się, że wobec braku takiej oceny, starosta nie powinien wydać pozwolenia na jego budowę, o ile sam nie został wprowadzony w błąd przez inwestora i wykonawcę. Jego decyzja została również zaskarżona do Wojewody Mazowieckiego. Obecnie trwa rozpatrywania odwołania od decyzji.

Konsekwencje

Jeżeli potwierdzą się ustalenia, iż w przypadku tej inwestycji zostały złamane przepisy środowiskowe, pozwolenie na realizację tunelu może zostać cofnięte, co będzie oznaczać, iż tunel stanie się samowolą budowlaną. Oprócz wstrzymania inwestycji na długie lata, konieczności legalizacji inwestycji, co wiąże się z koniecznością zapłaty wysokich kar, oznaczać to będzie prawdopodobnie także utratę dofinansowania ze środków unijnych, ponieważ dla Unii Europejskiej ochrona środowiska jest priorytetem i nie angażuje ona swoich środków w inwestycje, które są sprzeczne z przepisami środowiskowymi.

O niejasnościach związanych z kwestiami dotyczącymi oceny oddziaływania na środowisko w przypadku tej budowy informujemy od wielu miesięcy. Czy warto jest zatem ryzykować utratą dofinansowania i opóźnieniami w realizacji budowy? Czy to dlatego budowa postępuje tak szybko, aby zdążyć przed rozpatrzeniem odwołań? Do sprawy będziemy wracać.

WD
Fot. PKP PLK Facebook

Komentarze

6 komentarzy

 1. pwn odpowiedz

  A może całe Legionowo to samowola budowlana… Może warto zgłosić prokuraturze?

 2. Czy leci z nami pilot odpowiedz

  Czy leci z nami pilot ?????
  Tak jest prawie ze wszystkim, w tym zamykanie basenu przy ul. królowej Jadwigi. Nie opłaci się go utrzymywać dla mieszkańców bo i po co (dla zdrowia?). Natomiast kasa na utrzymanie dwu zespołów ligowych z naszych podatków płynie szerokim strumieniem, tylko tym razem naprawdę po co? Dla garstki kibiców i dobrego samopoczucia radnego i prezesa klubu?

  1. Daro odpowiedz

   Pilot to już dawno stracił kontakt z rzeczywistością, będzie dokładnie tak samo jak w przypadku budowy Centrum Komunikacyjnego, wystarczy przypomnieć sobie jaki problemy miała firma budowlana z powodu błędów które popełnił ratusz przy planowaniu tej inwestycji

 3. Miro odpowiedz

  Najwyższy czas aby pokazać Romanowi. Trzymam kciuki żeby nauczyć gon raz na zawsze. Nie odpuszczajcie.

  1. Gorliwy Antonio odpowiedz

   No i po co to wszystko ? Przecież ten tunel usprawni komunikację w tym zakorkowanym mieście…

  2. Marek odpowiedz

   Ale tunel nam jest potrzebny. Mam nadzieję że zostanie szybko ukończony. Czekamy na niego od lat….

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *