LEGIONOWO. Tunel Polna-Kwiatowa – możliwy do realizacji [PROJEKT W ARTYKULE]

2019-05-02 11:03:57

Po kilku miesiącach wykrętów i uników, Urząd Miasta przesłał nam projekt tunelu Polna-Kwiatowa, który skrzętnie ukrywano przed opinią publiczną. Okazuje się, że byłby on nie tylko tańszy o ponad 12 mln zł od tunelu przy ul. gen. Roi, ale także zawierałby ścieżkę rowerową oraz chodnik i nie trzeba by budować dodatkowej kładki


W połowie czerwca 2018 r. w Poczytalni odbyło się spotkanie władz z mieszkańcami, podczas którego zaprezentowano koncepcje budowy 2 nowych przepraw przez tory kolejowe: tunelu na Bukowcu oraz wiaduktu łączącego centrum z III Parcelą. Było to związane z realizowanym przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. projektem dofinansowania budowy bezkolizyjnych przeprawy przez linie kolejowe.

Przemilczeli projekt tunelu

Podczas spotkania władze pokazały projekt przeprawy (wiaduktu) przy ul. gen. Roi wraz z kładką pieszo-rowerową w miejscu obecnego przejazdu czyli pomiędzy ul. Polną i Kwiatową. A także przeprawy na wysokości ul. Krasińskiego, również wiaduktu, który miałby łączyć III Parcelę z centrum miasta. O ile drugi wiadukt nie budził kontrowersji, o tyle przeprawa przy ul. gen. Roi spotkała się ze zdecydowanymi protestami mieszkańców. Z jednej strony mieszkańcy nie chcieli wiaduktu w tym miejscu, a z drugiej wskazywali, że przeprawa drogowa powinna powstać tam, gdzie od lat była planowana czyli w ciągu ulic Polna i Kwiatowa. Pytania o projekt tej przeprawy były zbywane przez prowadzących spotkanie. Prezydent Smogorzewski stwierdził, że przeprawa w tym miejscu, z różnych względów nie jest możliwa do realizacji. Mówił też, że budowa w tym miejscy wywołałaby paraliż komunikacyjny przez 2 lata. Na koniec zapowiedziano opracowanie nowych projektów i dalsze konsultacje wiosną 2019 r.

Dziwne tłumaczenia

W następnych tygodniach uzyskaliśmy informację, że w czasie gdy zlecano opracowanie projektów, które pokazano w Poczytalni, zlecono także opracowanie projektu tunelu drogowego na przedłużeniu ulic Polnej i Kwiatowej. Według szacunków jego budowa miałaby kosztować 18,8 mln zł. Natomiast budowa wiaduktu przy ul. gen Roi oraz kładki rowerowej w miejscu obecnego przejazdu miało kosztować 14,1 mln zł. Problem w tym, że władze miasta nie chciały nikomu pokazać wykonanego projektu tunelu Polna-Kwiatowa. Natomiast w przypadku projektów 2 pozostałych przepraw, rozdawano ich rysunki oraz umieszczano je w prasie i internecie. Władze tłumaczyły się, że projekt objęty jest prawem autorskim i dlatego nie może być udostępniany, choć inne projekty pokazywano. Udostępnienia projektu domagali się i radni i nasza redakcja, a radny Mirosław Grabowski złożył nawet w tej sprawie interpelację. Przez kilka miesięcy nic to nie dawało.

Tunel spełniający wszystkie oczekiwania

Wreszcie w zeszłym tygodniu, po kolejnym wystąpieniu, otrzymaliśmy opracowany przed rokiem projekt tunelu Polna-Kwiatowa, który postanowiliśmy Państwu pokazać. Okazuje się, że budowa tej przeprawy jest nie tylko możliwa, ale także o ponad 12 mln zł tańsza od preferowanego obecnie przez władze tunelu przy ul. gen. Roi. W dodatku zaprojektowany tunel zawiera chodnik i ścieżkę rowerową, a więc nie byłoby potrzeby budowy dodatkowej kładki.
Należy też wskazać, że projekt tego tunelu przewiduje wysokość 4,5 m, a więc byłby to tzw. głęboki tunel. Dlatego warto wziąć pod uwagę, że gdyby wykonano w tym miejscy tzw. płytki tunel o wysokości ok. 2,5 m, to byłby on nie tylko znacznie tańszy ale także krótszy. Wjazd do niego nie musiałby się wtedy znajdować w rejonie ul. Wrzosowej, ale ok. 20 m bliżej obecnego przejazdu. W ten sposób, nie kolidowałby on nawet z wjazdem na posesję przewodniczącego Rady Miasta Ryszarda Brańskiego. A zdaniem wielu mieszkańców Bukowca, właśnie z tego powodu tunel przy ul. Kwiatowej został przez władze zdyskwalifikowany już w przedbiegach.

W co grają władze?

Wielu mieszkańców nie rozumie postępowania władz miasta ws. budowy przepraw przez tory. Z jednej strony rezygnują one z budowy bardzo potrzebnego wiaduktu w rejonie ul. Krasińskiego, bo ma być on zbyt drogi (16,1 mln zł). A z drugiej decydują się na budowę tunelu na obrzeżach, przy ul. gen. Roi za 31 mln zł, gdy jednocześnie nie chcą budować tunelu Polna-Kwiatowa za 18,8 mln zł. W związku z tym skierowaliśmy do prezydenta Romana Smogorzewskiego oraz do przewodniczącego rady miasta Ryszarda Brańskiego pytania: – co ich zdaniem jest lepsze dla mieszkańców Legionowa, jeden tunel (ul. gen. Roi) za 31 mln zł czy też 2 przeprawy za 34,9 mln zl (tunel Polna-Kwiatowa i wiadukt w rejonie ul. Krasińskiego)?  Zapytaliśmy też co jest lepsze dla budżetu miasta, budowa tunelu przy ul. gen. Roi za 31 mln zł czy też tunelu Polna-Kwiatowa za 18,8 mln zł? Do chwili zamknięcia bieżącego numeru TiO nie doczekaliśmy się odpowiedzi od prezydenta .
Natomiast Ryszard Brański w rozmowie z nami stwierdził, że cena tunelu przy Polnej, którą podajemy – 18 mln zł, (oficjalna informacje przekazana nam przez Urząd Miasta w Legionowie – przyp. red.), to mrzonka. Według niego, koszt budowy tunelu w ciągu ul. Polna-Kwiatowa wg. projektu z 2010 r. miał wynosić 70 mln zł. Jednocześnie stwierdził, że jeżeli różnica w cenie budowy jednej przeprawy oraz budowy dwóch przepraw, jest tak minimalna jak piszemy, to on jestem oczywiście za budową dwóch przepraw.

.
Karol Krawczyk

Komentarze

8 komentarzy

 1. Victor odpowiedz

  Najlepsze co mogłoby być to odwołanie Romcia za całokształt jego radosnej twórczości

 2. Andrzej odpowiedz

  Nie będzie żadnego tenelu kwiatowa-polna. Niech sobie prezydencik wybije to ze łba. Jest przygotowywany wielki protest mieszkańców bukowca A. Nie będziecie nam robić autostrady pod oknami i nie będziemy wąchać waszych smrodów. Won na wiadukt albo plochocińską. Zresztą mam to w d.. , którędy będziecie się zabawiać. Na pewno nie naszym kosztem. Też jesteśmy ludźmi i potrzebujemy spokoju smogo…

 3. Michał odpowiedz

  Zgadzam się, że trzeba było zmodernizować przeprawę na Parkowej i wybudować tunel jako kolejny przejazd, a nie “zamiast”, ale teraz trzeba ratować co się da, a najbliżej jest Kozłówka. Po za tym ulice będące kręgosłupem komunikacyjnym miasta (Kościuszki, Batorego i Jagiellońska) zieją pustkami, podczas gdy na Krakowskiej stoją już korki. Miasto musi posiadać sieć komunikacyjną, a nie centralną arterię. I jeszcze jedno: Była szansa dla Przystanku, na stworzenie parku (w centrum mamy ich kilka). W tym miejscu powstaje teraz centrum Straży Pożarnej – argument miasta jest taki, że blisko tunelu,oznacza szybki dojazd(pytanie czy wszędzie?), tylko jaka będzie alternatywna droga dla Straży, kiedy coś się stanie w tunelu? Chotomów, czy wiadukt???

 4. Edek odpowiedz

  Tunel Polna-Kwiatowa i tunel Parkowa w stronę cmentarza to dwie najlepsze lokalizacje przepraw przez tory. Reszta to
  bajki dla dzieciaków.

 5. Adam odpowiedz

  Jakich argumentów potrzebują jeszcze lokalne władze żeby zapewnić jak najwięcej przepraw przez tory? Więcej wypadków i ofiar śmiertelnych na torach? Dwie nowe przeprawy to minimum i koszty nie powinny być tu żadnym argumentem.

 6. Mieszkaniec odpowiedz

  W tych 70 mln to pewnie jakieś odszkodowanie dla Pana B.

 7. Daro odpowiedz

  Teraz, kiedy zabudowano wszystko co tylko się dało władze Legionowa zastanawiają się gdzie tu wybudować bezkolizyjną przeprawę
  Co w takim razie robiono przez lata, dlaczego nie zadbano o jakąkolwiek rezerwę terenu, przecież już kilka lat temu było wiadomo że przy tym tempie zabudowy kiedyś zabraknie terenu na jakiekolwiek inwestycje w mieście
  Działania władz Legionowa przypominają wyprzedaż rodowych sreber, teraz to jest już “musztarda po obiedzie” bo każda inwestycja będzie rodzić protesty mieszkańców
  A na zakończenie, żadne inne miasto nie pozwala sobie na tak niekontrolowaną zabudowę jak ma to miejsce w Legionowie bo władze innych miast boją się problemów z jakimi boryka się Legionowo

 8. Lena odpowiedz

  W centrum miasta nie jest potrzebny wiadukt , należało wcześniej pomyśleć i zrobić wiadukt na Parkowej a nie kładkę, z której niewiele osób z III Parceli korzysta. Ulice w centrum: Piłsudskiego,Jagiellońska i Sobieskiego są zakorkowane a jeszcze utrudnienia na DK 61 w związku z otwarciem centrum handlowego Liroy Merlin.Po remoncie DK- 61 i wybudowaniu tunelu na Bukowcu ruch się upłynni. Żadne miasto nie buduje w bliskiej odległości przepraw przez tory ze względu na wysokie koszty. W zamian można przeznaczyć środki na inny cel m.in modernizację szkól, przedszkoli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *