Facebook


LEGIONOWO. Tunel przy ul. Roi – władze zdecydowały wbrew mieszkańcom

2019-12-03 7:43:01

Władze miasta zdecydowały o budowie tunelu przy ul. gen. Roi. W tunelu ma się znaleźć chodnik i ścieżka rowerowa. Natomiast w miejscu obecnego przejazdu Polna/Kwiatowa ma zostać zbudowana kładka bez pochylni, a tylko z windami i schodami


Wybrana przez prezydenta Romana Smogorzewskiego lokalizacja przeprawy przez tory kolejowe nie przypadła do gustu wszystkim mieszkańcom. – „Znaczy zdecydowali tak, jak miało być od początku, a mieszkańcy Legionowa i tak nic do gadania nie mają w tym małym księstwie” – brzmiał jeden z komentarzy.

Głosy mieszkańców nieistotne?

Władze miasta od dłuższego czasu unikały odpowiedzi na napływające zewsząd pytania – jaki jest wynik konsultacji ws. lokalizacji przeprawy przez tory. W ten sposób zlekceważono kilkuset mieszkańców, którzy w zbiorowych i indywidualnych petycjach, domagali się budowy przeprawy, w pierwszej kolejności, w centrum miasta w rejonie ul. Krasińskiego. Do dziś władze miasta nie udzieliły również odpowiedzi na to pytanie starostwu legionowskiemu, które chciało pomóc w budowie przeprawy. Za to jakiś czas temu, nasza redakcja otrzymała wyjaśnienie z ratusza, zgodnie z którym – ilość oddanych przez mieszkańców głosów za danym rozwiązaniem jest nie istotna, bo władzom chodziło tylko o zapoznanie się opiniami ludzi.

Zdecydowali sami

Z naszych informacji wynika, że Zarząd Powiatu Legionowskiego, który chciał wesprzeć budowę przepraw przez tory, był za kontynuowaniem konsultacji. – „Pełna wiedza na temat wyników dotychczasowej dyskusji ze społecznością Legionowa na ten temat jest niezbędna, by Powiat Legionowski mógł włączyć się w ten proces sprawnie i mieszkańcom oraz władzom miasta Legionowo udzielić jak najbardziej efektywnego wsparcia” – czytamy w piśmie z 18 października br. wystosowanym do prezydenta Romana Smogorzewskiego przez wicestarostę Konrada Michalskiego. Odpowiedzi jednak się nie doczekano. A zamiast niej ogłoszono decyzję prezydenta Smogorzewskiego, że tunel powstanie przy ul. gen. Roi. Jak poinformował Kamil Stępkowski z Referatu Komunikacji Społecznej i Promocji Urzędu Miasta Legionowo – „Będzie to tunel z chodnikiem dla pieszych i rowerów (ul. Roi – przyp. red.), kładka tylko z windami i schodami, bez długich podjazdów( Ratusz jest na etapie kończenia prac związanych z przygotowaniem Programu Funkcjonalno – Użytkowego. Na razie nie wiadomo również kiedy zostanie obwołany przetarg (w formule zaprojektuj i wybuduj), do którego aktualnie trwają przygotowania.

Dali niewielki wybór

Jaki wybór miały władze miasta? Zdaniem mieszkańców, którzy dali temu wyraz w wysyłanych petycjach, najbardziej potrzebna jest przeprawa przez tory dla ruchu lokalnego, blisko centrum Legionowo. Dlatego mówili oni o przeprawie w miejscu „starego przejazdu” Parkowa-Wyszyńskiego albo w rejonie ul. Krasińskiego (Kozłówka). Natomiast władze od początku upierały się przy budowie przeprawy na Bukowcu i to nie w miejscu obecnego przejazdu Polna-Kwiatowa, ale kilkaset metrów dalej na obrzeżach miasta, przy ul. gen. Roi. Według władz, tunel Polna-Kwiatowa, choć dla dużej części mieszkańców i radnych wydawała się najprostszym rozwiązaniem, ze względów technicznych jest praktycznie niemożliwy do realizacji. Dlatego mieszkańcom dano niewielki wybór. Prezydent chciał aby mogli oni decydować tylko o tym czy w tunelu przy ul. Roi ma być chodnik dla pieszych i rowerów czy też nie. W wariancie bez chodnika, miał być on zastąpiony przez kładkę pieszo-rowerową z długimi pochylniami w miejscu obecnego przejazdu. Prezydent zdecydował jednak, czego można było się spodziewać, że kładka z pochylniami nie powstanie. A zamiast nich dostanie się na kładkę będą umożliwiać tylko strome schody oraz windy. Mówi się, że przyczyną tego mogła być osoba przewodniczącego rady miasta Ryszarda Brańskiego, który nie chciał, aby wjazd na pochylnię znajdował się przed jego domem.

Obawy mieszkańców

Część mieszkańców okolicy nowej przeprawy obawia się, że budowa tunelu na Bukowcu to zły pomysł ze względu na charakter zabudowy oraz istniejący układ drogowy w tym miejscu. Uliczki są wąskie, a ich stan już teraz pozostawia wiele do życzenia. Również budowa nowej kładki bez pochylni dla rowerów nie przypadła do gust niektórym użytkownikom legionowskich dróg. – Windy są permanentnie uszkodzone. Idę o zakład, że ludzie będą targać po schodach rowery i wózki sporo ryzykując. Oby skończyło się tylko na przekleństwach – komentuje jeden z mieszkańców. Dziwne i wręcz nieodpowiedzialne wydaje się działanie władz w tej sprawie, ponieważ dotychczas nie porozumiały się one ani z Nadleśnictwem Jabłonna ani z władzami Jabłonny ws. budowy drogi dojazdowej do tunelu, która będzie musiała powstać na ich terenie.

Głosy przeciwko tunelowi na Roi

Z danych podanych do publicznej wiadomości, a także naszych ustaleń, wynika że większość biorących udział w konsultacjach opowiedziała się przeciwko preferowanej przez władze lokalizacji tunelu przy ul. Roi. Podobna ilość jest przeciwna lokalizacji przeprawy drogowej w miejscu przejazdu Polna-Kwiatowa. Najwięcej osób, bo ponad 570 opowiedziało się za lokalizacją przeprawy bliżej centrum miasta: w rejonie ul. Krasińskiego lub w miejscu starego przejazdu Parkowa-Wyszyńskiego. Niestety władze tych wariantów w ogóle nie wzięły pod uwagę.

Paulina Nowicka

Komentarze

4 komentarze

 1. Obserwator odpowiedz

  Przeczytałem komentarze. Co myślę na ten temat? Czysta kasa dla …. tu niech każdy wstawi sobie nazwisko jakie chce. Tu nie chodzi o żaden tunel tu chodzi o kasę do wyrwania a droga dojazdowa do tunelu musi powstać by połączyć tunel z resztą świata (dzięki temu będzie drożej). Czyli z częścią Legionowa pozostałą za torami. Czyją własnością jest ten teren tuż pod lasem? W każdym bądź razie można go legalnie i oficjalnie przejąć. Równie dobrze aby było drożej ten tunel mógłby powstać jeszcze dalej w samym środku lasu ale tam nie ma Legionowa i brak uzasadnienia. Im dalej tym drożej, im drożej tym lepiej.
  Kto będzie realizował tą inwestycję i co przy jej okazji powstanie?
  Sytuacja taka jak w “Misiu”.
  “Zapłacimy, zapłacimy im drożej tym lepiej bo my jako konsultanci bierzemy % od inwestycji”.
  Czy ktoś potrzebuje dodatkowych wyjaśnień?
  Schemat stary jak komuna która niby się skończyła. Jak widać na załączonym obrazku wykształceni w komunie nie zapomnieli starych sztuczek dobrze wiedzą jak wyprowadzić kasę.
  Premie, nagrody, konsultacje, porady, ekspertyzy to najstarsze i najprostsze metody wyprowadzenia kasy nie wzbudzające podejrzeń. Po zakończeniu inwestycji trzeba zobaczyć kto po za wykonawcą zarobił na konsultacjach i ekspertyzach. Kto zasłużył na premię z tego tytułu itd. Nie chce mi się więcej pisać.
  TUNEL w tej lokalizacji z daleka śmierdzi.

 2. Nikt odpowiedz

  Po co komu taka władza, która nie spełnia życzeń mieszkańców miasta.
  Wymienić władzę.

 3. AA odpowiedz

  Bardzo mi się ta “samowola” Prezydenta nie podoba – co na to Radni ? Argumenty przedstawione przez Ratusz w ogóle się nie broną. Prawdopodobnie Prezydent zobowiązał się że Tunelu który był planowany już od 2004r nie będzie w ciągu Plona/Kwiatowa stawiając interes osób trzecich ponad dobro ogółu. Moim zdaniem z uwagi na kształt planowanego tunelu na Roi (dwa zakręty o 90 stopni w zamkniętej i małej przestrzeni i dodatkowo rozpędzony wzdłuż torów kolejny pojazd który nie widzi hamującego w tunelu) stanowi on zagrożenie dla życia i zdrowia przyszłych użytkowników – co po prostu eliminuje ten projekt. Poza tym względy ekonomiczne Jeden tunel jest tańszy – moim zdaniem -niż Tunel na Roi, dwie drogi – dojazdowa do tunelu i z tunelu do ronda oraz rondo i dodatkowo kładka (po co kładka skoro w tunelu jest zaprojektowany chodnik dla pieszych i rowerów i te bezsensowne windy “na sztukę”) – to się “kupy nie trzyma” I trzeci argument (obym się mylił) to korki i w tunelu i na rondzie z uwagi na żle zaprojektowaną infrastrukturę i w kontekście przyszłej Galerii Bukowiec gdzie wszyscy od Jabłonnej będą jechali do tego tunelu bo to w sumie jedyna droga i argument, że będzie zjazd z DK61 (OK! SUPER) też się nie broni.

 4. Krzysiek odpowiedz

  “Mieszkańcy Legionowa to mądrzy ludzie” jak zwykł mawiać Roman, gdy czegoś potrzebował. Jak jest dziś? Lepszy sort, gorszy sort?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *