LEGIONOWO. Uczcili imieniny Marszałka

2017-03-19 2:26:23

Dziś (19 marca) w samo południe w dniu imienin Józefa, członkowie Stowarzyszenia Budowy Pomnika Józefa Piłsudskiego zorganizowali Marszałkowi pierwsze imieniny. W skromnej uroczystości wzięli też udział dwaj prezydenci Legionowa, były – Andrzej Kicman oraz obecny – Roman Smogorzewski, a także kombatanci, mieszkańcy, oraz uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Legionów Polskich 1914-1918, którzy trzymali sztandar. Były przemowy, pieśni patriotyczne, kwiaty, a nawet… tort.

Przypomnijmy. 15 sierpnia ubiegłego roku, w 96. rocznicę Bitwy Warszawskiej, doszło w Legionowie do uroczystego odsłonięcia pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego przy rondzie oraz ulicy nazwanej Jego imieniem. Było to zwieńczenie długoletnich starań społeczników, a w szczególności Stowarzyszenia Budowy Pomnika Marszałka Piłsudskiego w Legionowie z Piotrem Radzikowskim i byłym prezydentem miasta Andrzejem Kicmanem na czele. Pomnik stanął i jak przyznają pomysłodawcy, przy różnych okazjach „coś się przy tym pomniku dzieje”.

W niedzielne samo południe (19 marca) okazja ku uroczystemu, lecz nieco skromnemu, spotkaniu nadarzyła się nie byle jaka, w końcu Marszałek obchodzi imieniny! – Chciałbym serdecznie powitać na skromnej uroczystości, która przed wojną była dużą uroczystością i bardzo długo to celebrowano. I oddawano hołd Marszałkowi. Marszałek w dniu swoich imienin dostawał dużo życzeń, wiele listów, wielu gości odwiedzało go w Sulejówku. My chcemy tą tradycję przenieść na legionowski grunt. Od zeszłego roku mamy tu pomnik, więc będziemy mogli się tutaj spotykać w dniu imienin Marszałka – powiedział na powitaniu Piotr Radzikowski, który wyraził jednocześnie nadzieję, że z każdym rokiem pod pomnikiem będzie się spotykać coraz więcej mieszkańców.

– Dziękuję raz jeszcze inicjatorom powstania pomnika Piotrowi Radzikowskiemu, jest Pan prezydent Andrzej Kicman, Witold Olender. Wszystkim bardzo dziękuję za to, że jest to niezwykłe miejsce w Legionowie wokół którego możemy budować swoją tożsamość, poczucie dumy i przypominać mieszkańcom Legionowa, że bez Legionów nie byłoby nazwy i pewnie nie byłoby niepodległej Rzeczypospolitej – powiedział Roman Smogorzewski. Po złożeniu kwiatów i przemowach, można było wysłuchać głosu Józefa Piłsudskiego z oryginalnego nagrania pochodzącego z taśm Polskiego Radia z 1924 roku, oraz pieśni patriotycznych z tamtego okresu. Uroczystość zakończyła się poczęstunkiem, gdyż każdy z zebranych mógł liczyć na kawałek tortu.

DARIUSZ BURCZYŃSKI

d.burczynski@toiowo.eu

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *