LEGIONOWO. Uniewinnienie w Aksamit(nych) rękawiczkach

2018-03-27 7:04:20

Komisja Rewizyjna Rady Miasta Legionowo na posiedzeniu 25 marca br. stwierdziła, że wniosek o wygaszenie mandatu prezydenta Smogorzewskiego jest niezasadny. Tym samym uznała, że prezydent Roman Smogorzewski nie prowadzi działalności gospodarczej, której prowadzenie zakazane jest na jego stanowisku


O wyniku prac komisji rewizyjnej można było się dowiedzieć z materiału nagranego przez spółdzielczą telewizję LTV. O terminie komisji nie powiadomiono bowiem ani wnioskodawcy, ani opozycyjnych radnych, ani mediów, oczywiście poza tymi związanymi z ratuszem.

Wszystko się zgadza

Na nagraniu LTV, większość czasu zajął radny Adam Aksamit, który czytywał jakiś dokument. Można było się z niego dowiedzieć, że daną działalność można uznać za prowadzenie działalności gospodarczej wtedy, gdy jest ona prowadzona w sposób ciągły i zorganizowany. Wskazano także, iż działalność taka powinna polegać na wielokrotnym nabywaniu nieruchomości w celu ich dalszej odsprzedaży, a także na osiąganiu wysokich zysków przewyższających dochody z innych źródeł. A więc wszystko zgadzało się z tym, co wykonuje prezydent Smogorzewski.

Ekspertyzy pod znakiem zapytania

W konkluzji dowiedzieliśmy się jednak, że wniosek o wygaszenie mandatu prezydenta Smogorzewskiego Komisja Rewizyjna uznała za niezasadny. Nie dopatrzono się bowiem przesłanek wskazujących na prowadzenie przez Smogorzewskiego zakazanej na tym stanowisku działalności gospodarczej. Komisja do wyciągnięcia takich wniosków posłużyła się wyjaśnieniami prezydenta, opinią prawną prawnika z Ratusza, będącego jednocześnie członkiem Rady Nadzorczej miejskiej spółki PEC (Radę Nadzorczą w tej spółce powołuje i odwołuje Smogorzewski) oraz opinią zewnętrzną sporządzoną przez prof. Jagielskiego – specjalistę od spraw administracji, a nie podatków i finansów. Należy w tym miejscu wspomnieć, że pomimo zadania przez redakcję TiO ponad 2 tygodnie temu pytań, nie otrzymaliśmy na nie odpowiedzi. Pytaliśmy natomiast: kto i w oparciu o jakie kryteria zdecydował o wyborze tej, a nie innej kancelarii lub osoby, która sporządzi opinię.

Najważniejsze wyjaśnienia prezydenta

Można odnieść wrażenie, że członkowie komisji podejmując stanowisko, które zarekomendują Radzie Miasta na najbliższej sesji w środę 28 marca, najbardziej liczyli się ze zdaniem samego prezydenta. W swoich wyjaśnieniach prezydent Smogorzewski tłumaczył natomiast, że do tej pory ani Urząd Skarbowy, ani CBA nie kwestionowały danych zawartych w jego oświadczeniach majątkowych, a cała sprawa ma charakter polityczny.

Co ciekawe, opinie te oraz wyjaśnienia nie zostały do tej pory udostępnione do publicznej wiadomości.

JJ. WD

Komentarze

9 komentarzy

 1. Andrzej odpowiedz

  Szanowni Państwo teraz macie przykład do czego doprowadza to że nie interesujecie się tym kto Was ma reprezentować w radzie Miasta. Komisja w takim składzie to śmiech na sali i robienie z ludzi “wałów” ( aktorzyna bez dochodów 2017 roku, emeryt, pracowniczka administracji osiedla i emeryt – oto legionowska temida samorządowa)

 2. Janek odpowiedz

  Romuś słońce ty moje, rzuć to prezydentowanie i zacznij na legalu trzepać kasę, bo do tego nadajesz się dużo lepiej jak na prezydenta.

  1. Wacław odpowiedz

   Jasiu bez stołka prezydenta romus to fujara zycowa a ty byles juz u ksiedza po rozgrzeszenie na wielkanoc ?

 3. KaAn odpowiedz

  Cyrk i burdel na kółkach… To wlasnie zrobil z rady i calego miasta Roman.

 4. Andrzej odpowiedz

  Już klepnęli dziś na sesji, że nie wygaszą mandatu Smogorzewskiego !!!! :-O
  Ale przewodniczący Klejment przyznał, że to nie komisja, ale to prezydent wybrał tego, kto napisze opinię prawnąna temat tego czy prowadzi on działalność gospodarczą czy też nie prowadzi… Czyli to on zlecił napisanie opinii na swój temat i za nią zapłacił !!!!!! :-O

 5. W temacie wiarygodności opinii odpowiedz

  Tego profesora, który napisał dla Smogorzewskiego korzystną opinie nazywają na uczelni “Jaruzelski”. Zawodowo on pisze takie opinie za pieniądze. Kto płaci – ten wymaga. A to jego biuro ekspertyz prawnych to jednoosobowa działalnośc gospodarcza wykonywana w własnym mieszkaniu.
  To tyle w temacie wiarygodności tej opinii
  Janek K.

 6. Magdalena odpowiedz

  Zrobili to co im kazano. Opinie też zamówili gdzie trzeba żeby wynik był pozytywny dla Smogorzewskiego. Wynik tej szopki od początku był przesądzony, ale co robią Urząd Skarbowy o kontrola skarbowa ….. ??????……

 7. Malina odpowiedz

  Dla mnie wyciągnięte wnioski są sprzeczne z tym, co czytał wcześniej Aksamit. Sami potwierdzili, że handluje tymi nieruchomościami od dawna i zarabia na tym krocie (zobacz oświadczenia majątkowe). Każda z jego nieruchomości zyskała na wartości dużo więcej niż rynek, nawet po kilkaset proc. w ciągu kilu lat (zob. oświadczenia). Poza tym on żyje już z wynajmu dla banku bo zarabia na nim dużo więcej niż w urzędzie.
  Dlatego powinni mu WYGASIĆ MANDAT i kropka. 🙂

 8. Seba odpowiedz

  Żeby zranić Romanusa Wielkiego, najpierw trzeba zlikwidować jego żywą tarczę, Aksamitusa Zlotoustego, a pomyśleć, pp co komu aktor w drużynie? A no po to, że zagra posąg, bezemocjonalny! On czyta wniosek o bezzasadnosci wygaszenia mandatu, jakby czytał dziecku bajkę, taka pozytywna aura, że wszyscy współczują Romusiowi. Grajcie sobie w ten teatr beze mnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *