LEGIONOWO. UWAGA ROWERZYŚCI! 2,5 tys. złotych za jazdę pod wpływem alkoholu

2022-01-05 11:47:59

W minioną sobotę (1 stycznia) jeden z mieszkańców Legionowa odczuł na własnej skórze podniesione kwoty mandatów karnych. Za jazdę rowerem po alkoholu mieszkaniec Legionowa będzie musiał zapłacić 2,5 tys. zł 

Jak podawała policja, 55-letni mieszkaniec Legionowa wydmuchał 0,7 promila za co został ukarany mandatem w wysokości 2,5 tys. zł.

Nowy taryfikator został zapowiedziany w połowie 2021 r. a wprowadzony w życie z dniem 1 stycznia br. Zgodnie z jego zapisami maksymalna stawka grzywien za wykroczenie wyniesie nawet do 30 tys. zł. Podobna sytuacja będzie miała dotyczyć mandatów. Zgodnie z nowelizacją, najwyższy mandat, jaki można otrzymać będzie wynosić 5 tys. zł. W przypadku zbiegu wykroczeń kwota może wzrosnąć do 6 tys. zł.

W przypadku naruszenia ciała, których leczenie trwa nie dłużej niż 7 dni grzywna nie będzie mogła wynieść nie mniej niż 1,5 tys. zł.

Przekroczenie prędkości o 30 km/h będzie mogło skutkować minimalnym mandatem w wysokości 1,5 tys. zł. Niezależnie czy do przekroczenia prędkości doszło na obszarze zabudowanym czy też nie. W przypadku ponownego ukarania w przeciągu dwóch lat kara zostanie zwiększona dwukrotnie. Poza tym limit punktów karnych nie zostanie zwiększony. Jednak w tej materii również nastąpią zmiany. Punkty karne będą niwelowane dopiero po dwóch latach od zapłaty grzywny lub mandatu.
Nowe przepisy skupiają się również na rosnącej liczbie kierowców, którzy prowadzą pomimo utraty uprawnień. Zmiany zakładają karę aresztu, ograniczenie wolności albo grzywnę od 1 tys. zł. Jeśli sprawca w ciągu dwóch lat ponownie zostanie zatrzymany za jazdę bez prawka kara wyniesie nie mniej niż 2 tys. zł.
Za jazdę po spożyciu alkoholu lub innych środków odurzających zmiany przewidują kary aresztu, grzywny lub mandatu nie niższego niż 2,5 tys. zł. W przypadku prowadzenia pojazdu innego niż mechaniczny kierowcy będzie groził areszt, grzywna lub mandat nie niższy niż 1 tys. zł.
Nowelizacja ustawy wprowadza również kary dla kierowców, którzy ingerują w system tachografu. Za ingerencję kierowca może stracić dokument prawa jazdy na okres do 3 miesięcy. Wprowadzenie tej zmiany zapewni przestrzeganie zasad uczciwej konkurencji dla osób i firm zajmujących się przewozami drogowymi.
Objeżdżanie, omijanie zapór, wjeżdżanie lub wchodzenie na przejazdy to prawdziwa plaga, w związku z tym nowelizacja zakłada wprowadzenie minimalnej grzywny w wysokości 2 tys. zł.

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *