Facebook
LEGIONOWO. W co grają władze miasta?

2019-12-23 4:59:54

Komu opłaci się budowa bloku pod wiaduktem? Czy ma to jakikolwiek sens, poza rzecz korzyściami finansowym dla dewelopera? Gdzie w takim razie są potrzeby mieszkańców i tak szumne hasła, iż to właśnie oni i ich potrzeby są na pierwszym miejscu?

Na grudniowej sesji Rada Miasta ponownie zajmie się sprawą sprzedaży działki, na której zlokalizowany jest market „Biedronka” na osiedlu Piaski. Pierwszy raz sprawa tej działki pojawiła się już w październiku kiedy to rada miała podjąć uchwałę w sprawie wyrażenia zgody Prezydentowi na jej sprzedaż w trybie bezprzetargowym. Wówczas prezydent przychylił się do moich wniosków i obiecał jeszcze raz rozważyć konieczność sprzedaży tej działki. To jest jedyna tak duża działka miejska (4875 m2) na os. Piaski. Działka, która mogłaby być wykorzystana przy ewentualnej rozbudowie przedszkola czy realizacji ostatniego pomysłu władz miasta jak budowa wjazdów na drogę krajową. Pozbywając się jej miasto pozbawia się jedynego miejsca, gdzie taka rozbudowa mogłaby nastąpić. To również dobre miejsce na budowę placu zabaw i infrastruktury sportowej. Czy teraz uda się odwieść prezydenta od sprzedaży tej działki – mam obawy, że tym razem ta sprawa jest już przesądzona.

Dla kogo droga i wjazdy

Po co więc było podejmowanie na listopadowej sesji decyzji o przeznaczeniu środków finansowych na projekt połączenia drogowego ulicy Szwajcarskiej z DK 61? Czyżby to kolejna próba odwrócenia uwagi, a może był to ukłon w stronę dewelopera, który właśnie wystąpił do rady miasta za pośrednictwem prezydenta o ustalenie lokalizacji inwestycji mieszkaniowej polegającej na budowie bloku w miejscu dawnego Klubu Garnizonowego przy wiadukcie? Może to jeden z elementów większej układanki? Dziwnie się składa, że te trzy sprawy pojawią się w tym samym okresie i w tym samym rejonie miasta. Wydawało się, iż budowa wjazdów na drogę krajową obok Galerii Zegrzyńska ma doprowadzić do poprawy komunikacji w tym rejonie miasta. Uważałem również, iż ma to na celu poprawę komfortu życia mieszkańców os. Piaski i Bukowiec, a użytkownikom DK 61 umożliwi swobodne korzystania ze zlokalizowanych wzdłuż tej drogi obiektów handlowych. Teraz nasuwa się pytanie czy i kiedy prezydent znał wystąpienie w sprawie budowy bloku. Czy aby proponowana budowa drogi dojazdowej przy restauracji „Carska” nie była podyktowana potrzebami dewelopera jak miało to miejsce przy budowie innego bloku przy Szkole Podstawowej nr 8.

Blok na wiadukcie

Sprawa budowy nowego bloku na nieruchomość przy ul. Zegrzyńskiej w miejscu byłego już Klubu Garnizonowego przez spółkę z Nowego Dworu Mazowieckiego również budzi niepokój mieszkańców os. Piaski. Deweloper chce w tym przypadku skorzystać ze specustawy, ponieważ jego poprzednie próby uzyskania pozwolenia na budowę skończyły się odmowami. Powodem tych odmów była wielkość działki i ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Można i należy zadać pytanie, komu opłaci się budowa bloku w tym miejscu. Czy wciskanie kolejnych bloków pomiędzy już istniejące i wykorzystywanie każdej wolnej przestrzeni w mieście pod zabudowę ma jeszcze jakikolwiek sens, poza rzecz jasna aspektem finansowym dla dewelopera i miasta? Gdzie w takim razie są potrzeby mieszkańców i tak szumne hasła, iż to właśnie oni i ich potrzeby są na pierwszym miejscu. Czy ktoś tu jeszcze potrafi dostrzec coraz bardziej niepokojące doniesienia o zanieczyszczeniu powietrza i wielokrotnym przekroczeniu dopuszczalnych norm. Kolejne dogęszczenia z pewnością nie polepszą tego stanu, a tylko go pogorszą. Myślę, iż przyszli lokatorzy będą „zachwyceni”, wokół będą mieli dużo zieleni i nieograniczoną przestrzeń publiczną. Blok wciśnięty pomiędzy wiadukt, a parking to wymarzone miejsce na ziemi.

Mirosław Grabowski Radny Rady Miasta Nasze Miasto Nasze Sprawy

Komentarze

4 komentarze

 1. Olek odpowiedz

  Można zadać pytanie jaki interes miał PIS głosując za specustawą na podstawie której deweloper może wybudować blok w takim miejscu i to bez zgody władz miasta!!!

 2. Victor odpowiedz

  Cytuję” ‘Tak będzie się działo do puki jakiś urzędnik nie trafi do pierdla za swoją powiedzmy głupotę! ” Swiete słowa i bardzo tutaj liczę na Wesołego Romka. Jego czas przyjdzie, jestem pewien

 3. AA odpowiedz

  A może potrzebują kasy na odszkodowanie dla firmy która budowała Centrum komunikacyjne?? (ćwierkają, że chyba jednak budowlańcy mają rację)

 4. Mieszkaniec odpowiedz

  “Można i należy zadać pytanie, komu opłaci się budowa bloku w tym miejscu. Czy wciskanie kolejnych bloków pomiędzy już istniejące i wykorzystywanie każdej wolnej przestrzeni w mieście pod zabudowę ma jeszcze jakikolwiek sens, poza rzecz jasna aspektem finansowym dla dewelopera i miasta?”

  W tym pytaniu jest zawarta jasna i klarowna odpowiedź!! Chociaż może nie aż tak precyzyjna jak na pierwszy rzut oka by się wydawało, oczywiście w kwestii komu się opłaci. Opłaci się, opaci. Panu się opłaci, Pani się opłaci, no i nam się opłaci a jak nam się opłaci to i mieszkańcom się tez opłaci. Przecież My = Mieszkańcy.

  Tak będzie się działo do puki jakiś urzędnik nie trafi do pierdla za swoją powiedzmy głupotę! Nie zgadzałem i nie zgadzam się z twierdzeniem że w samorządy mają zbyt dużą swobodę. Tu nie chodzi tu o swobodę dziania i decydowania tu chodzi o odpowiedzialność. Niech swoboda w samorządach będzie równa odpowiedzialności. Mało tego urzędnik jeśli udowodni mu się przekręt powinien otrzymać dwukrotnie większy wymiar kary niż zwykły obywatel a to dla tego że właśnie jest urzędnikiem który ma władzę. Później czytamy o inwestycjach które kosztowały dużo więcej niż miały kosztować, wyglądają zupełnie inaczej niż na projektach albo po zakończeniu budowy nikt z nich nie korzysta bo są za drogie.
  Za takie działania powinien być kryminał. Ponieważ to publiczne pieniądze zostały zmarnowane. Jeśli swoje umoczysz, przeinwestujesz to twój problem ale publiczne to nie twój to nasz. Ponieważ mogłeś wydać je inaczej, pewniej z pożytkiem dla podatnika. Nie dla własnych marnych interesów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *