LEGIONOWO. Wraz z Nowo-Barską, nowa organizacja ruchu

2015-10-25 12:15:48

Budowa ulicy Nowo-Barskiej zbliża się ku końcowi. Wraz z jej otwarciem, szykują się istotne zmiany w organizacji ruchu drogowego przy wjeździe do tunelu na ul. Krakowskiej, gdzie na skrzyżowaniu z ul. Nowo-Barską będą m. in. zakazy skrętu w lewo. Warto zapoznać się z nowymi zasadami…

Przejazd kolejowy w ciągu ulic Parkowa-Wyszyńskiego w Legionowie stanowił ważny punkt na samochodowej mapie powiatu. Przy często zakorkowanej Drodze Krajowej nr 61 stanowił najwygodniejszą alternatywę dla kierowców przeprawiających się przez tory. Po zlikwidowaniu przez PKP tego przejazdu, jego zadania przejął tunel w ciągu ulic Krakowska-Aleja Róż.

Bardziej obciążona Jagiellońska

Już na etapie planowania budowy tunelu przygotowano zmiany, jakie to za sobą pociągnie. Przewidywano, że mało obciążona ul. Krakowska zyska rangę istotnej arterii. Ważnym zadaniem stało się jej skuteczne odciążenie, a to wymagało zmiany dotychczasowego układu komunikacyjnego w tym rejonie. W konsekwencji zaplanowano wyprowadzenie części ruchu na ul. Jagiellońską, biegnącą równolegle do ul. Krakowskiej i połączenie obu tych arterii poprzez budowę ul. Nowo-Barskiej (nazwa robocza). Dzięki temu posunięciu powstaną dwa nowe skrzyżowania. Jedno, w formie ronda na przecięciu ul. Jagiellońskiej z Barską, drugie tradycyjne na przecięciu ulic Krakowskiej z budowaną właśnie Nowo-Barską. Ale to nie koniec zmian. Nowy układ dróg wymaga wprowadzenia organizacji ruchu, która zminimalizuje zagrożenie wypadkami i kolizjami.

Nowa organizacja ruchu

W celu upłynnienia ruchu wprowadzona zostanie nowa organizacja ruchu w okolicach ronda na PKP Legionowo Przystanek, jak i samego wjazdu do tunelu. Najważniejszą zmianą jest nowa trasa dla pojazdów jadących z Chotomowa do tunelu. Kierowcy pojadą na wprost przez rondo w ul. Jagiellońską i na kolejnym rondzie skręcą w prawo w ul. Nowo-Barską, po czym włączą się do ruchu na ul. Krakowskiej na skrzyżowaniu z nakazem skrętu w prawo. Na innych zasadach pojedziemy również ul. Krakowską w kierunku tunelu, gdzie na skrzyżowaniu z ul. Nowo-Barską będzie obowiązywał zakaz skrętu w lewo. Zatem jadący Krakowską w kierunku Chotomowa będą musieli wjechać w Nowo-Barską, a następnie dojeżdżając do ronda na ul. Jagiellońskiej skręcić w lewo. Za to wyjeżdżając z tunelu na ul. Krakowską nie będziemy mogli skręcić w ul. Nowo-Barską ponieważ będzie obowiązywał tu zakaz skrętu w lewo. Starostwo przewiduje, że zakazy skrętu w lewo z ul. Krakowskiej na skrzyżowaniu z Nowo-Barską upłynnią ruch i zminimalizują zagrożenie kolizjami. Nową organizację ruchu prezentujemy poniżej.

mapa_nowobarskaNowo-Barską pojedziemy już wkrótce

Wyłoniona w przetargu firma Skanska weszła na budowę 31 sierpnia. Jako pierwsi prace wykonali geodeci. Po wytyczeniu trasy do akcji wkroczyły ekipy, które wykarczowały pas drzew w miejscu, gdzie powstanie nowa trasa. Z dnia na dzień coraz wyraźniej widać kształt przyszłej ulicy. Ulica Nowo-Barska będzie miała jezdnię o szerokości 7 metrów. Po jednej stronie powstanie wzdłuż niej ciąg pieszo-rowerowy o szerokości od 2 do 4 metrów. Rondo planowane na skrzyżowaniu nowej drogi z Jagiellońską będzie miało średnicę wewnętrzną 26 metrów i jezdnię o szerokości 5,5 metra. Wokół niego zbudowane zostaną chodniki i ciągi pieszo-rowerowe o szerokości 2 do 4 metrów. Nowo-Barską pojedziemy najprawdopodobniej już na początku listopada. Koszt inwestycji wraz z budową ronda wynosi 970.771,65 zł.

Oprac. DB

Komentarze

2 komentarze

  1. marek krauss odpowiedz

    Będzie poprawia tej rondo moim zdaniem jest za duże , DPS Powinna zaskarzyc tego co zadecydował o budowie drogi poblizu obiektu DPS ,które teraz nikt nie przyjdzie gdzie smród auta i chałach codziennie witał schorowanych bohaterów walki o wolność polski

  2. Kwiatkowski z Legionowa odpowiedz

    Proponuję przyjrzeć się organiza ji ruchu na drogach dojazdowych do ulicy “tunelowej” Ulice Kościuszki , Kolejowa i Bandurskiego powinny miec pierwszenstwo przejazdu na całej dlugosci. (po likwidacji przejazdu pod szlabanami). O odświeżenu znaków drogowych na ulicy Batorego nie wspomnę ….niektóre znaki pierwszeństwa przejazdu są całe białe (ze starości i braku konserwacji).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *