Facebook

LEGIONOWO. Wydzierżawią dworzec bez zgody Szwajcarów

2016-10-19 3:34:11

Urząd Miasta, pomimo braku zgody Szwajcarów, którzy w 85 proc. sfinansowali budowę Centrum Komunikacyjnego w Legionowie, ogłosił przetarg na wyłonienie operatora tego obiektu. Wiele wskazuje, że będzie to złoty interes – jednak nie dla miasta ale dla operatora.

Centrum Komunikacyjne, które kosztował blisko 50 mln zł, składa się budynku dworca, pętli autobusowej, dwóch parkingów wielopoziomowych oraz przejścia pod torami. Ma być wydzierżawione na okres 20 lat tzw. operatorowi. Jak twierdzą władze miasta, zarządzanie tymi obiektami przerasta możliwości Gminy Legionowo. Tym nie mniej, tymczasowo zarządzanie nimi powierzono – Miejskiej Bibliotece Publicznej

Dworzec nie spełnia potrzeb pasażerów
Jak nas informowano, władze miasta z przetargiem czekały na zgodę Szwajcarów, którzy pokryli 85 proc. kosztów inwestycji. Teraz jednak, pomimo braku tej zgody, na 18 listopada 2016 r. ogłoszono przetarg. – Po głębokiej analizie doszliśmy do wniosku, że zgoda ta nie jest niezbędna do ogłoszenia przetargu. W związku z tym, że obiekt stoi w części pusty i nie spełnia potrzeb pasażerów i lokalnej społeczności, postanowiliśmy przetarg ogłosić – poinformowała nas Tamara Mytkowska, rzeczniczka legionowskiego ratusza.

Zgoda jest potrzebna
Nadzór nad realizacją projektów finansowanych z Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy, w ramach którego powstał dworzec w Legionowie, sprawuje Ministerstwo Rozwoju. Zdaniem przedstawicieli tej instytucji zgoda na wydzierżawienie Centrum Komunikacyjnego jest jednak potrzebna. – Decyzja ws. wyboru podmiotu, który będzie zarządzał obiektem zostanie wydana po otrzymaniu oficjalnego wniosku (…) Po otrzymaniu wniosku od Centrum Projektów Polska Cyfrowa wraz z pozytywną opinią, sprawa wymagać będzie jeszcze konsultacji ze stroną szwajcarską – napisała nam Monika Ociepka z Departamentu Komunikacji Ministerstwa Rozwoju.

Drugie dno
Wiele wskazuje na to, że decyzja władz miasta o wydzierżawieniu dworca, którym obecnie z powodzeniem zarządza Biblioteka ma drugie dno. Niezrozumiałe dla niektórych są bowiem warunki tego przetargu – To jakaś horrendalna afera miasto zbudowało sobie dworzec za 50 mln zł, a teraz będzie musiało płacić jeszcze ponad 1,1 miliona zł rocznie jakiemuś operatorowi aby wynajmować tam pomieszczenia na bibliotekę. Ciekawe kto zostanie tym operatorem?. – pyta naszą redakcję chcący zachować anonimowość przedsiębiorca. Jak wynika z dokumentacji przetargowej, operator będzie płacił miastu za dzierżawę dworca tylko 8 tys. zł miesięcznie.

WOJCIECH DOBROWOLSKI

toiowo@toiowo.eu

Więcej na ten temat przeczytasz:

LEGIONOWO. Dworzec PKP, czyli wszystko postawione na głowie

LEGIONOWO. Dworzec wydrenuje nasz budżet

LEGIONOWO. Jak Wam się podoba dworzec?

LEGIONOWO. Kłopotliwy dworzec?

LEGIONOWO. Centrum Komunikacyjne za 50 mln zł!

Podobne artykuły

Komentarze

5 komentarzy

 1. Alfi odpowiedz

  AFERA LEGIONOWSKA
  Jak widać oprócz afery warszawskiej jest też afera legionowska. I nie chodzi tylko o ten nieszczęsny dworzec, ale także o przejmowanie nieruchomości – tak jak w Warszawie.Czyżby prokuratura nie wiedziała czym zajmują się lokale „elity”. Na przykład na ul. Kopernika albo na rogu ul. wyspiańskiego i słowackiego …

 2. Maciej odpowiedz

  To taki WIELKI SŁOMIANY MIŚ, oni (grupa Smogorzewskiego) są konsultantami od tego przedsięwzięcia. Mają 20 % od wartości całego przedsięwzięcia. A więc czym droższy będzie ten MIŚ tym będa mieli więcej do podziału…..

 3. Daro odpowiedz

  Cytat z artykułu

  „W związku z tym, że obiekt stoi w części pusty i nie spełnia potrzeb pasażerów i lokalnej społeczności, postanowiliśmy przetarg ogłosić – poinformowała nas Tamara Mytkowska, rzeczniczka legionowskiego ratusza.”

  Identyczny scenariusz przewidywałem jeszcze przed wbiciem pierwszej łopaty że budowa dworca w takiej formie nie ma żadnego sensu że dworzec będzie stał pusty i nie będzie spełniał potrzeb pasażerów
  Im dojście do tych przemyśleń zajęło kilka lat, doszli do tego kiedy zobaczyli że dworzec stoi pusty
  Kiedy napisałem że ekipę Smogorzewskiego za dworzec trzeba wsadzić do pierdla przeczytałem na forum „a za co, ukradli coś”
  Może niektórym otworzą się oczy po co wybudowano taki obiekt

  1. kp odpowiedz

   Nie skumales po co go budowali. Budowano go wlasciwie po to aby go budowac. Sam fakt budowania jest istotny bo to on stwarza okazje do przewalania kasy publicznej. A im wiekszy budynek tym wiecej kasy i tym wiekszy „urobek”.

   1. Daro odpowiedz

    Nie tylko to, oprócz samego faktu budowy dochodzi możliwość zarobienia kasy z wynajmu
    Tak się zastanawiałem dlaczego wybrano akurat dworzec.
    Odpowiedź jest tak prosta że aż banalna,do każdego innego obiektu trzeba dokładać kasę, nie można wynająć przedszkola czy żłobka, trzeba dołożyć do szpitala, utrzymanie szkoły kosztuje
    A tu mamy gotowy praktycznie komercyjny obiekt

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *