Facebook


LEGIONOWO. Wytną i dogęszczą wszystko

2018-04-19 6:21:43

W uchwalonym w ub.r. przez Radę Miasta studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego dotychczasowe miejskie tereny leśne zostały przeznaczone do odlesienia, głównie pod zabudowę usługową. Natomiast budownictwo wielorodzinne realizowane będzie poprzez dalsze dogęszczanie terenów osiedlowych. Zmniejszono także minimalne wielkości działek pod zabudowę jednorodzinną oraz wielkość powierzchni biologicznie czynnej.

Janusz Baranowski
Prezes Stowarzyszenia Legionowskich Lokatorów

Studium uwarunkowań jest dokumentem poprzedzającym uchwalenie Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Wskazuje kierunki dla działań planistycznych i  jest w tym zakresie wiążące przy jego sporządzaniu.
Łączna powierzchnia terenów potencjalnie przeznaczonych pod zabudowę usługową wynosić ma prawie 24 ha, zaś pod budownictwo wielorodzinne około 16 ha.

Przystanek, III Parcela oraz Grudzie do wycinki

Legionowo stoi przed olbrzymimi problemami takimi jak m.in. zanieczyszczenie powietrza czy nadmierne zagęszczenie miasta. Pomimo, iż w uchwalonym studium znalazł się zapis, że „wszystkie skupiska zieleni pełnią ważną rolę w oczyszczaniu powietrza z zanieczyszczeń oraz tworzeniu swoistego mikroklimatu miasta, to postanowiono te skupiska zieleni zlikwidować. Miasto nie posiada już właściwie żadnych rezerw terenowych pod jakiekolwiek inwestycje, dlatego władze samorządowe zamierzają je zdobyć kosztem miejskich terenów leśnych.
Na Przystanku mają zniknąć następujące tereny leśne:
wzdłuż ul. Parkowej – od zespołu szkolno-przedszkolnego do ul. Kujawskiej,
teren za Parkiem Zdrowia – pomiędzy ulicami: Chrobrego, Skargi i Sowińskiego. Mają zostać one przeznaczone pod zabudowę usługową.
Na III Parceli pod zabudowę usługową ma być przeznaczony:
pas zieleni wokół cmentarza od ul. Cynkowej – wzdłuż ulic: Wardenckiego i Kochanowskiego – do Al. Legionów
na przeciwko cmentarza wzdłuż Al. Legionów – od ul. Cynkowej (rondo) do ul. Bandurskiego.teren w rozwidleniu ulic Targowej i Narutowicza
teren sąsiadujący z PEC Legionowo od strony ul. Suwalnej.

„Bukowiec C” do odlesienia

Niemalże cały obszar Bukowca „C” przeznaczony jest również do odlesienia, a zwłaszcza teren, który został kiedyś zarezerwowany pod budowę szpitala – pomiędzy ulicami Hynka, Strużańską a granicą miasta z Józefowem. Odlesieniu ulegnie także znaczna część Grudzi.
W tym przypadku niekorzystne zmiany dotyczą możliwości odlesienia działki w 40%, a nie jak dotychczas w 20%.
Zabudowa usługowa została zaplanowana również pomiędzy osiedlem Nowy Bukowiec a torami kolejowymi.

Gęsto, aż do bólu

Dogęszczanie osiedlowej zabudowy będzie trwało dalej.
Na osiedlu Jagiellońska zaplanowano:
dwa bloki przy ul. Leśnej – pierwszy obok projektowanego boiska, zaś drugi w pobliżu ul. Wysockiego, gdzie obecnie jest parking przy stacji TRAFO.
zabudowę terenu pomiędzy blokiem 43 (Marysieńki 2) a ul. Piłsudskiego.
Na osiedlu Sobieskiego mają pojawić się bloki przy D.H Maxim oraz w pobliżu Faktorii, również w pobliżu planowanego boiska.
Oprócz terenów osiedlowych mają powstać także nowe bloki:
przy ul. Suwalnej (obok numeru 10 oraz za blokami 17 i 19).
przy ul. Szwajcarskiej (od NCK do ul. Piaskowej) oraz w sąsiedztwie PEC Legionowo – pomiędzy ciepłownią a ul. Olszankową i Asnyka (w tym przypadku mają zostać przekształcone tereny przemysłowe) oraz pomiędzy Aviotexem a ul. Wąską.
Nie jest to zamknięty katalog terenów przeznaczonych do wycinki i pod zabudowę gdyż prace nad ostateczną wersją Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego dopiero się rozpoczęły.

Mniej powierzchni biologicznej czynnej?

Nowe studium znacząco ogranicza udział powierzchni biologicznie czynnej w całości działki. Dla zabudowy śródmiejskiej będzie on wynosił jedynie 5%, w przypadku zabudowy wielorodzinnej zostanie on zmniejszony z 40% do 25%, natomiast dla zabudowy jednorodzinnej – z 40% do 30%. Tereny leśne będą mogły być odlesione w 40%, a nie jak dotychczas w 20%. Zmianie ulegnie także minimalna wielkość działki, zwłaszcza pod zabudowę szeregową i bliźniaczą – obecnie było to 800 m², a po zmianach będzie 250 m² – na segment.
Planistom opracowującym studium uwarunkowań wytyczne daje Prezydent Roman Smogorzewski. Dlatego można się zastanawiać, czyj interes reprezentuje prezydent wprowadzając zapisy, które spowodują pogorszenie warunków życia i jeszcze większe problemy mieszkańców? Już dzisiaj bowiem mieszkańcy borykają się z problemem braku odpowiedniej ilości przejazdów przez tory, korkami, brakiem miejsc parkingowych, wzrastającym zanieczyszczeniem powietrza, małą ilością terenów zielonych i miejsc do wypoczynku.

Janusz Baranowski
Stowarzyszenie
Legionowskich Lokatorów

Komentarze

9 komentarzy

 1. Stanisław odpowiedz

  A ciemny lud tego nie widzi i tak zagłosuje na “słońce Legionowa” i jego kumpla rosiaka.

 2. Daro odpowiedz

  Już teraz Legionowo jest miastem które przestaje nadawać się do życia, ciągłe dogęszczanie i zabudowywanie każdej dostępnej powierzchni powoduje dalsze zakorkowanie i tak już zatłoczonych poza wszelką miarę ulic, dla ludzi brakuje miejsc chociażby do wypoczynku bo wszystko podyktowane jest temu aby w każdą dziurę wepchnąć kolejny blok lub całe osiedle szeregowców na mikroskopijnej działeczce a na drogach upchnąć jeszcze więcej samochodów
  Co dziwi to postawa…części mieszkańców Zapytam się trochę złośliwie gdzie są posty tych którzy do tej pory pisali że Legionowo to fajne miejsce do życia, że To i Owo smrodzi i hejtuje przed wyborami, że jak w przypadku kompletnie pustego parkingu na Piaskach przyp…y się o wszystko. Gdzie podziało się kilkanaście “łapek” poparcia dla tych postów. Dotarło wreszcie w jakie bagno wpakowała nas postawa sporej części mieszkańców. Kiedyś napisałem że duża część naszych mieszkańców to idealny materiał do rządzenia, niczego nie wymagają, z uwielbieniem przyjmują każdy najbardziej idiotyczny pomysł, byle wyszedł z obozu władzy. Na efekty nie trzeba długo czekać.Czy ktoś zastanowił się jak będzie wyglądać chociażby Aleja Legionów kiedy zabudowane zostaną tereny wokół cmentarza, już teraz po Legionowie trudno się jeździ, co będzie po dalszym dogęszczeniu, czeka nas armageddon

 3. Prawda Legionowska odpowiedz

  Prawda jest taka, że jak weszła w życie lex Szyszko to wszyscy wzięli piły i siekierki do rąk i każdy ze swoich działek pozbył sie multum drzew. Malo tego na działkach gzie były drzewa właściciel wyciął w pień wszytko, po czym taką działkę sprzedał deweloperowi. Deweloperzy stawiają na tej działce budynki mieszkalne. To nie problem uwarunkowań a ustawodawstwo. Kiedyś było pełno działek gdzie były drzewa, i nie można było nic stawiać, po wycięciu drzew deweloperzy mają raj. Kiedyś za moim blokiem był zagajnik i las a teraz ani jednego drzewa. Do właściciela tego terenu jest cała kolejka deweloperów. A w zimę pełno smogu. To głupota ludzi a nie włodarzy miasta.

  1. Miro odpowiedz

   @Prawda Legionowska – Co to ma do rzeczy/???? Działki sa do odlesienia czyli rosną na nich drzewa. A za kształt studium stanowiące wstep do wycinki odpowiada Roman i Rada Miasta

   1. Daro odpowiedz

    To jest stara jak świat zagrywka typu “to nie my to oni” zawsze są jacyś mityczni “oni” na których można zwalić winę
    Prawda jest taka że w Legionowie dogęszczanie trwa od dawna, jeszcze zanim weszła ustawa o wycince drzew, buduje się przede wszystkim na działkach które były czy są własnością miasta lub spółdzielni gdzie nie obowiązywało prawo wycinki drzew jakie mieli prywatni właściciele działek

  2. Janusz odpowiedz

   Niniejszy artykuł nie porusza kwestii tego co już się stało, bo na to i tak nie mamy wpływu. Natomiast istotne jest to, co zamierzają nam zgotować nasze władze samorządowe. Chcą zapewne przebić w swojej głupocie wspomnianego ministra.

 4. Siai odpowiedz

  Koniec żartu czas się śmiać.

 5. Elninio odpowiedz

  To już wiadomo po co miała być aneksja terenów Jabłonny. Tak żeby ilość terenów zielonych się zgadzała.

 6. Partyjny kacyk odpowiedz

  Kina nie bedzie, bedzie blok! A moze by tak “wyciac” przy wyborach sluzbe i wlodarzy, i ratowac to, co jeszcze jest do uratowania?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *