LEGIONOWO. Zamiast galerii handlowej na Bukowcu, osiedle mieszkaniowe?

2021-04-08 8:44:32

Teren przy legionowskim wiadukcie, na którym planowano budowę galerii handlowej zostanie zlicytowany przez komornika. Plac podzielony jest na kilka działek, które mają być przedmiotem licytacji w Sądzie Rejonowym w Legionowie w dniu 21 kwietnia br.

Przez wiele lat mówiło się, że na legionowskim Bukowcu, pod wiaduktem zostanie zbudowana galeria handlowa. Duży plac pomiędzy ulicami: Zegrzyńską, Szwajcarską, Pileckiego i Wąską przechodził z rąk do rąk różnych zagranicznych inwestorów.

Galeria ku zgorszeniu mieszkańców

Cały czas jednak utrzymywano, że powstanie tam największa w powiecie legionowskim galeria handlowa. A kolejni inwestorzy, zmieniali koncepcje i składali do powiatu kolejne projekty oraz wnioski o pozwolenie na budowę. Zdaniem niektórych, były to jednak działania czysto pozorne, które miały u wszystkich, z niewiadomych względów, utrzymywać przeświadczenie o nieuchronności tej inwestycji. Jednocześnie plany te powodowały niepokój, niezadowolenie oraz protesty mieszkańców Bukowca. Obawiali się oni, że dzielnica ta, mająca od swego zarania willowy charakter, całkowicie się zmieni i ulegnie kompletnej degradacji. Przede wszystkim bali się, że Bukowiec zostanie rozjeżdżony przez samochody przyjeżdżające do galerii.

Licytacja komornicza

Teren przeznaczony pod galerię to 14 działek o łącznej wielkości 5,3 ha. Właścicielem 7 działek o powierzchni ok. 3 ha jest spółka RB Parrot. W przypadku 7 pozostałych działek spółka jest użytkownikiem wieczystym do 2089 r., a właścicielami są miasto Legionowo albo skarb państwa. Okazało się obecnie, że spółka ma 28,5 milionowy dług i z tego powodu, działki na terenie których miała powstać galeria, maja zostać zlicytowane. Licytacja ma się odbyć 21 kwietnia br. w Sądzie Rejonowym w Legionowie. Ich wartość oszacowano na ok. 19 mln zł. Licytacje zaczną się jednak od kwoty stanowiącej trzy czwarte wartości tj. – 15 mln zł. Rękojmia, która należy uiścić wynosi, w zależności od ceny działki, od ok. 67 tys. zł, do nawet 630 tys. zł.

Czy teren kupią deweloperzy?

Bardzo aktywna działalność deweloperów na terenie Legionowa i okolic, a zarazem brak nowych terenów pod zabudowę, może wskazywać, że to oni będą głównymi zainteresowanymi. Co prawda, teren ten w planie miejscowym zagospodarowania przestrzennego, ma inne przeznaczenie, ale nie musi to być przeszkodą nie do przejścia. Już nie raz okazywało się bowiem, że deweloperzy, którzy mogą liczyć na przychylność władz, korzystają w takich przypadkach z zapisów tzw. specustawy. A ona nie musi liczyć się z zapisami planu…

Paulina Nowicka

Komentarze

3 komentarze

 1. Piotr odpowiedz

  Od kiedy to prestizem jest mieszkanie na skrzyzowaniu pomiedzy wiaduktem i torami kolejowymi? W dodatku bez mozliwosci latwego wyjazdu. Od zawsze mieszkania przy torach byly najtansze.
  A Tu nie dosc ze bedzie glosno zwlaszcza w blokach przy krawedziach to jeszcze nie ma polaczenia z glownymi drogami. By wyjechac z osiedla bedzie stanie w korku.
  Tak. Pardzo prestizowe osiedle tu powstanie. Pastizowe.

 2. tadek odpowiedz

  a kto ma to kupić jak nie inwestorzy? To super miejsce na osiedle 15-25 piętrowych prestiżowych budynków, na mieszkania i biura… Jakoś w Piasecznie nikt nie oponuje, a tu garstka wiecznych malkontentów klepie bzdury…

  1. Daro odpowiedz

   Deweloperzy odjechali już całkowicie, jakie biura i dla kogo skoro w Legionowie praktycznie nie istnieje strefa przemysłowa, jakie prestiżowe budynki, w tej lokalizacji tuż przy wiadukcie przy ruchliwej krajówce i równie hałaśliwym torowisku ???
   Może i w Piasecznie nikt nie oponuje bo to Legionowo dzierży palmę pierwszeństwa pod względem zagęszczenia mieszkańców, i to właśnie Legionowo już teraz przypomina betonową pustynię a proces betonienia postępuje w postępie geometrycznym
   Piaseczno ma też swoją galerię handlową, nie namiastkę jak w Legionowie.
   Galeria w Legionowie jest niepotrzebna, najbardziej potrzebne w mieście w którym już teraz nie ma jak się poruszać są nowe bloki
   Wincyj blokuf i to 25 piętrowych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *