LEGIONOWO. Zawalili wymianę pieców, termomodernizację i fotowoltaikę

2018-02-19 8:50:53

Błędy lub nieudolność urzędników legionowskiego Ratusza spowodowały, że miasto nie otrzymało środków z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie na dofinansowanie wymiany pieców, termomodernizacji budynków komunalnych oraz instalacji fotowoltaicznych


Gminy mogą starać się o bardzo znaczące środki na działania proekologiczne, walkę ze smogiem itp. O środki takie występował także legionowski samorząd jednak nie udało mu się uzyskać żadnego dofinansowania. Z informacji Stowarzyszenia Legionowskich Lokatorów wynika, że w złożonych przez Gminę Legionowo wnioskach były merytoryczne błędy, niekompletna dokumentacja, a także wnioski te nie spełniały innych kryteriów. Z tego właśnie powodu zostały odrzucone.

Wymiana pieców – bez dofinansowania

Sztandarowym przedsięwzięciem Ratusza miała być modernizacja indywidualnych źródeł ciepła np. wymiany kotłów lub palenisk węglowych na gazowe, olejowe lub opalane biomasą. Dotacja z WFOŚiGW czyli bezzwrotne dofinansowanie dla gospodarstwa domowego miała wynosić po 5 tys. zł. Warunkiem jej otrzymania było m.in. przedstawienie przez gminę umowy z dostawcą pieców. Gmina przeprowadziła w sumie 3 przetargi na wyłonienie takiego dostawcy, ale wszystkie zostały unieważnione i dostawcy nigdy nie wyłoniono. Gmina zmniejszała również za każdym razem środki na realizację tego zadania. Termin złożenia wniosku wraz z kompletem dokumentów był na prośbę gminy wielokrotnie przedłużany. Kolejna prośba o wydłużenie została przez Zarząd WFOŚiGW ostatecznie rozpatrzona negatywnie. W efekcie przepadły pieniądze dla miasta na realizację zadania – „Czyste powietrze w Legionowie – program wsparcia niskoemisyjnych źródeł energii w gospodarstwach domowych”

Termernizacomodja – zawalona

WFOŚiGW w ramach programu: „Wspieranie zadań z zakresu emisji zanieczyszczeń do powietrza oraz oszczędności energii cieplnej” udziela gminom niskooprocentowanych pożyczek, które mogą następnie zostać częściowo umorzone, m.in. na termomodernizację budynków. Gmina Legionowo złożyła taki wniosek dotyczący zadania: „Termomodernizacja budynków komunalnych przy ul. Batorego 4, Kwiatowej 90, Olszankowej C i Targowej 62”. Okazało się jedna, że wniosek ten nie spełniał kryteriów merytorycznych. Dlatego został on przez Zarząd WFOŚiGW odrzucony.

Fotowoltaika – opóźniona

WFOŚiGW w ramach programu „Wspieranie instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii” udziela gminom niskooprocentowanych pożyczek. Gmina Legionowo wystąpiła o udzielenie promesy pożyczki na realizację zadania pn. „Montaż instalacji fotowoltaicznej na budynku Urzędu Miasta Legionowo”. Wniosek ten również został został rozpatrzony negatywnie z powodu niekompletnej dokumentacji i w efekcie braku możliwości zrealizowania zadania w 2017 r.

Wszystko dla wyniku budżetu

Można zaryzykować twierdzenie, że wszystkie 3 projekty padły ofiarą niekompetencji legionowskiego Ratusza. Możliwe też, że władze miasta z premedytacją nieudolnie starały się o dotacje, aby nie wydatkować na proekologiczne działania własnych środków jako tzw. wkład własny. A dzięki temu więcej pieniędzy pozostanie w budżecie i prezydent Roman Smogorzewski będzie mógł się pochwalić dodatnim wynikiem budżetu za 2017 r. Niestety odbyło się to kosztem mieszkańców. Dodajmy, że już na sesji Rady Miasta w styczniu 2018 r. w budżecie gminy pojawił się kilkumilionowy deficyt.

Jacek Jankowski

Komentarze

8 komentarzy

 1. misiek odpowiedz

  Masakra… Swoją drogą ciekawe jak by im posły same prace termomodernizacyjne. Jak tak patrzę to ludzie nawet na styropianie oszczędzają, co dopiero na piecu…Zamiast kupić porządny styropian rekomendowany przez ITB wolą “zaoszczędzić” 400 zł, kupują natańsze buble a potem płaczą że ocieplenie domu to pic na wodę

 2. megan odpowiedz

  Niby państwo ostrzega: ”uwaga, smog niszczy zdrowie, ocieplajcie swoje domy”, niby premier deklaruje wzmożone działania i pomoc w ubóstwie energetycznym, ale mam wrażenie że na mówieniu państwo poprzestaje, bo dostanie dotacji na temomodernizację graniczy z cudem. Przy tym temacie warto wspomnieć żeby uważać co się kupuje nie kupować najtańszego styropianu bo może okazać się że pieniądze wyrzucone w błoto – styropian powinien posiadać rekomendację ITB to gwarancja dobrej jakości

  1. zenek odpowiedz

   Trzeba też sprawdzać wyniki badań przeprowadzane przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, publikowane na stronie urzędu. Cykliczne badania na próbkach styropianów pobranych z rynku pokazują, że ponad połowa producentów oszukuje na jakości

 3. Aneta odpowiedz

  Szkoda ze urzędnicy z wydziału inwestycji zwodzili lokatorów z ulicy kwiatowej 90 od 2017roku że budynek będzie ocieplony i zostaną wymienione piece węglowe na gazowę tak dbają o czystość powietrza ze obok jest szkoła i dzeci wdychaj ą ten smrut z kominów, urzędnicy na wszystko mają pieniądze tylko nie na modernizację budynków ale czynsze potrafią brać ani urząd miasta ani kzb wogule nie dbają o ten budynek na ul. Kwiatowej budynek jest zaniedbany. Droga dojazdowa jest wstanie opłakanym to są realia w jakich żyjemy warunkach.

 4. Elemelek odpowiedz

  Spokojnie, Grabiec zrobił metropolie, postawił na “dobrą komunikację”, dzięki czemu mam pociągi do Warszawy co 20 minut… teraz będzie tworzył na mazowszu nowe miejsca zieleni (jakos się z Romkiem dogada, żeby jednak zburzyć te bloki i zrobić parki… Roman może odda połowe swoich działek, zburzą z Rosiakiem bank)

  http://twitter.com/CichonAlicja/status/964807367740280832

  Czy naprawdę oni myślą, że większość wyborców jest aż tak głupia? Ja dobrze pamiętam “założenia programowe” Grabca gdy szedł do Sejmu. Jak uciekł z sali, kiedy jego partia głosowała przeciwko jego metropolii warszawskiej, jak nagle zmienił kierunek, jak ta chorągiewka na wietrze i wycofał się ze swoich postulatów. Nie chcę takich ludzi w sferze publicznej.

 5. Margo odpowiedz

  Raczej DUMA ratusza i UPRZEDZENIE krytykantów. Po ce się wszystkiego czepiać, mamy przecieć jeszcze ciepłą wodę w kranie… 🙂

 6. Śmierdzący kartofel odpowiedz

  Szok i niedowierzanie !!!!
  Przecież czytam wszystkie wydawane i dofinansowywane przez nasz ratusz gazety, czytam też na ich stronach internetowych i FB i do tej pory miałem wrażenie, że to nieustające pasmo sukcesów legionowskich władz pod swiatłym przywództwem “MECENASA WIEDZY”. A tu taki śmierdzący kartofel???

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *