LEGIONOWO. Zdaniem prezydenta Smogorzewskiego wybory 10 maja stanowią poważne zagrożenie

2020-03-30 6:32:21

Roman Smogorzewski, prezydent miasta Legionowo wydał oświadczenie, w którym poinformował, że jest przeciwny organizowaniu wyborów prezydenckich 10 maja. Prezydent obawia się o zdrowie i życie mieszkańców miasta, w tym dzieci oraz seniorów. Podobnego zdania są też radni ze stowarzyszenia Nasze Miasto Nasze Sprawy, którzy złożyli w tej sprawie pismo do prezydenta miasta

30 marca br. do kancelarii Urzędu Miasta Legionowo wpłynęło pismo radnych stowarzyszenia w tej sprawie. Radni zwrócili się z wnioskiem o zbadanie prawnych możliwości odmowy udziału Gminy Legionowo w organizacji wyborów prezydenckich wyznaczonych na 10 maja br. – Najważniejsze jest bezpieczeństwo zdrowia i życia mieszkańców. W tej sytuacji powinniśmy działać ponad podziałami, dlatego deklarujemy współpracę w tym zakresie – Skomentował sprawę radny Bogdan Kiełbasiński, przewodniczący NMNS.

Poniżej przedstawiamy całe oświadczenie prezydenta miasta, które znajduje się na stronie:

http://legionowo.pl/pl/a/oswiadczenie-ws-przeprowadzenia-wyborow-prezydenckich

„Szanowni Państwo,
Ustawa Kodeks Wyborczy zobowiązuje mnie do zorganizowania i przeprowadzenia wyborów. Jako doświadczony samorządowiec, wsłuchujący się w głos mieszkańców, czując odpowiedzialność za ich zdrowie i bezpieczeństwo w związku z obecną sytuacją uważam, że przeprowadzenie wyborów w terminie 10 maja stanowi poważne zagrożenie.
Już od wielu dni podejmujemy niezbędne kroki, aby przeciwdziałać pandemii. Kierujemy się zawsze wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego, Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej oraz administracji rządowej. Jednoznacznie wynika z nich informacja dotycząca unikania skupisk ludzkich i zbędnego opuszczania domów. Dzięki temu tak rozpowszechniona w Legionowie jest akcja #zostańwdomu do której stosują się mieszkańcy naszego miasta. Dodatkowo 24 marca Premier Mateusz Morawiecki wraz z Ministrem Zdrowia Łukaszem Szumowski poinformowali o kolejnych działaniach ograniczających swobodę poruszania, jednocześnie zalecając unikanie skupisk większych niż dwie osoby (poza rodzinami). Ograniczono również liczbę uczestników nabożeństw w kościołach do zaledwie pięciu osób.
Wszystkie wprowadzone obostrzenia, nakazy i zakazy oraz cały trud włożony w walkę z koronawirusem może zostać zaprzepaszczony na skutek przeprowadzenia wyborów. Należy pamiętać, że w pracę nad nimi będzie, tylko na terenie Legionowa, zaangażowane ponad 250 osób, m.in.: pełnomocników komitetów wyborczych, członków obwodowych komisji wyborczych, obsługi informatycznej oraz osób pomagających w organizacji ich pracy. Przeprowadzenie wyborów stanowiłoby więc niepotrzebne narażenie tych osób oraz wszystkich głosujących na niebezpieczeństwo. Pomimo podjęcia środków ostrożności stwarzałoby to ogromne ryzyko gwałtownego rozprzestrzenienia się wirusa. Jednocześnie wspomnieć należy o art. 66 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej – „Każdy ma prawo do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Sposób realizacji tego prawa oraz obowiązki pracodawcy określa ustawa”, którego realizacja ze względu na okoliczności byłaby praktycznie niemożliwa do zapewnienia.
Kolejny element stanowi głosowanie korespondencyjne na terenie Legionowa, które mogłoby objąć ponad 14 tys. mieszkańców miasta. W związku z ograniczeniami w placówkach pocztowych mogłoby to doprowadzić do ich paraliżu i spowodować tworzenie się w ich pobliżu ogromnych skupisk ludzkich.
Większość lokali wyborczych w Legionowie, jak i w całej Polsce, znajduje się w placówkach oświatowych. Znaczy to tyle, że w niedzielę do naszych żłobków, przedszkoli i szkół wejdzie przynajmniej 1000 osób. Część może być chorych i pozostawi tam wirusa. Od samego rana w poniedziałek nasze dzieci mają więc przebywać w tych samych pomieszczeniach przez które przetoczyły się tłumy podczas wyborów prezydenckich.
Na terenie naszego miasta oddzielnym okręgiem jest również Dom Pomocy Społecznej „Kombatant” w którym znajduje się ok. 80 seniorów, którzy podczas wyborów będą w wyjątkowy sposób narażeni na kontakt z osobami z zewnątrz.
W związku z powyższymi argumentami jeszcze raz pragnę podkreślić, że przeprowadzenie wyborów w terminie 10 maja stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia, bezpieczeństwa a nawet życia wszystkich mieszkańców Legionowa.
Z poważaniem,
/-/ Roman Smogorzewski
Prezydent Miasta Legionowo”.

Komentarze

4 komentarze

 1. Wuwu odpowiedz

  Prezydent jak zaczęła się pandemia to buszował po bazarze zamiast go zamknac

 2. Victor odpowiedz

  O kurcze, Romek się znalazł!!! Jak wybuchła pandemia to zapadł się pod ziemię, zostawil swoich cudownych mieszkańców i wyborców samopas. Zawsze można liczyć na takich cwaniaków w …chowaniu się przed problemami, zawsze piersi do biznesu. Brakuje mi tylko Jasia do kompletu.

  1. Mart odpowiedz

   Janek zajety na TT, wyciska sok z buraka.

 3. Mieszkaniec odpowiedz

  Tak szczerze to decyzja ta dla przeciętnego mieszkańca nie ma większego znaczenia. Zabezpiecza ona tylko organizatorów i lokale. Decyzje o uczestniczeniu w wyborach i narażeniu własnego życia dla jakichś mrzonek na całe szczęście podejmujemy sami, kierując się własną wolą. Ja 10 maja będę w domu lub na działce w zależności od pogody. Na moją decyzję nie wpłynie żadne zaklinanie rzeczywistości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *