LEGIONOWSKI. 144 osoby w kwarantannie domowej i 100 osób poddanych nadzorowi epidemiologicznemu

2020-05-07 2:41:55

Według komunikatu Sanepidu z 7 maja br., 52 mieszkańców powiatu legionowskiego jest zakażonych koronawirusem, a 1 osoba jest hospitalizowana z powodu podejrzenia zakażenia. Do tej pory z powodu COVID-19 zmarło 8 osób. Ponadto 100 mieszkańców jest objętych nadzorem epidemiologicznym, a 144 osób jest poddanych kwarantannie domowej. Odnotowano również 35 przypadków ozdrowieńców

W ciągu ostatniej doby w powiecie przybyło 3 przypadki objęcia kwarantanną domową i 4 przypadki objęcia nadzorem epidemiologicznym. Żadnych zgonów i nowych zakażeń.

Sytuacja w powiecie legionowskim

Aktualnie (7 maja) 100 mieszkańców jest objętych nadzorem epidemiologicznym, a 144 poddanych jest kwarantannie domowej. 52 osoby są zakażone, a w szpitalu z powodu podejrzenia zakażenia znajduje się mieszkaniec powiatu. 8 osób nie żyje oraz odnotowano 35 przypadków ozdrowieńców. Wczoraj (6 maja) nadzorem epidemiologicznym objętych było 109 mieszkańców, a kwarantannie domowej poddanych było 170 osoby.

Kwarantanna domowa to celowa izolacja osób zdrowych, które miały bliski kontakt z osobami zarażonymi lub podejrzanymi o zarażenie, a także powracających do Polski z zagranicy. Osoby te mają obowiązek pozostać w swoich domach lub miejscach do tego wyznaczonych. Nie mogą spotykać się z innymi osobami, wychodzić z psem czy do sklepu. Niezbędne rzeczy dostarczają im odpowiednie służby lub wolontariusze.

Nadzór epidemiologiczny odbywa się w porozumieniu ze służbami sanitarnymi po wywiadzie epidemiologicznym. Objęte są nim osoby, które nie miały bezpośredniego kontaktu z osobą zarażoną, ale np. pracowały w tym samym budynku. Prewencyjnie zaleca się monitorowanie stanu zdrowia takiej osoby poprzez pomiary temperatury 2 razy dziennie, a także ograniczenie spotkań, w miarę możliwości pozostanie w domu i przejście na pracę zdalną. Nadzór epidemiologiczny trwa, podobnie jak kwarantanna, 14 dni.

Ozdrowieniec, w medycynie, osoba u której ustąpiły objawy choroby zakaźnej. Zgodnie z Ustawą z dnia 5 grudnia 2008 o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi określenie „ozdrowieniec” zarezerwowane jest dla osób chorych na choroby zakaźne. W języku potocznym, jak również według Słownika Języka Polskiego, mianem ozdrowieńca określa się każdą niedawno chorującą osobę czy rekonwalescentów.

Zaleca się również stosowanie zasad higieny zgodnie z instrukcją opublikowaną na dedykowanej stronie na platformie gov.pl – http://www.gov.pl/koronawirus

Podział zakażeń w powiecie

Podział osób zakażonych z podziałem na gminę (stan z 7 maja)

 • Legionowo: 25 zakażeń, 4 zgony, 18 ozdrowień;
 • Serock: 0 zakażeń;
 • Wieliszew: 6 zakażeń, 3 ozdrowieńców;
 • Nieporęt: 7 zakażeń, 1 zgon, 6 ozdrowień;
 • Jabłonna: 14 zakażeń, 3 zgony, 8 ozdrowieńców.

Aktualizacja MZ 7 maja

 • 410 468 zbadanych próbek
 • 374 694 przebadanych osób
 • 13 693 przebadanych zakażonych pacjentów
 • ponad 10,4 tys. testów wykonanych w ciągu doby
 • Liczba osób, które wyzdrowiały: 4 862
 • 103 913 osób objętych kwarantanną
 • 16 765 osób przebywa pod nadzorem epidemiologicznym
 • 2 711 osób hospitalizowanych

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *