Facebook

LEGIONOWSKI. 230 mieszkańców objętych kwarantanną domową

2020-05-03 11:03:57

Według komunikatu Sanepidu z 3 maja br., 52 mieszkańców powiatu legionowskiego jest zakażonych koronawirusem, a 3 osoby są hospitalizowane z powodu podejrzenia zakażenia. Do tej pory z powodu COVID-19 zmarło 7 osób. Ostatniej doby zmarła 93-letnia kobieta. Ponadto 147 mieszkańców jest objętych nadzorem epidemiologicznym, a 230 osób poddanych jest kwarantannie domowej. Odnotowano również 33 przypadki ozdrowieńców

W ciągu ostatniej doby w powiecie przybyło 16 przypadków objęcia kwarantanną domową. Nie przybył żaden przypadek zakażenia, zgonu ani ozdrowieńca.

Sytuacja w powiecie legionowskim

Aktualnie (3 maja) 147 mieszkańców jest objętych nadzorem epidemiologicznym, a 230 poddanych jest kwarantannie domowej. 52 osób jest zakażonych, a w szpitalu z powodu podejrzenia zakażenia znajduje się mieszkańców powiatu. 7 osób nie żyje oraz odnotowano 33 przypadki ozdrowieńców. Wczoraj (2 maja) nadzorem epidemiologicznym objętych było 152 mieszkańców, a kwarantannie domowej poddanych było 233 osób.

Kwarantanna domowa to celowa izolacja osób zdrowych, które miały bliski kontakt z osobami zarażonymi lub podejrzanymi o zarażenie, a także powracających do Polski z zagranicy. Osoby te mają obowiązek pozostać w swoich domach lub miejscach do tego wyznaczonych. Nie mogą spotykać się z innymi osobami, wychodzić z psem czy do sklepu. Niezbędne rzeczy dostarczają im odpowiednie służby lub wolontariusze.

Nadzór epidemiologiczny odbywa się w porozumieniu ze służbami sanitarnymi po wywiadzie epidemiologicznym. Objęte są nim osoby, które nie miały bezpośredniego kontaktu z osobą zarażoną, ale np. pracowały w tym samym budynku. Prewencyjnie zaleca się monitorowanie stanu zdrowia takiej osoby poprzez pomiary temperatury 2 razy dziennie, a także ograniczenie spotkań, w miarę możliwości pozostanie w domu i przejście na pracę zdalną. Nadzór epidemiologiczny trwa, podobnie jak kwarantanna, 14 dni.

Ozdrowieniec, w medycynie, osoba u której ustąpiły objawy choroby zakaźnej. Zgodnie z Ustawą z dnia 5 grudnia 2008 o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi określenie „ozdrowieniec” zarezerwowane jest dla osób chorych na choroby zakaźne. W języku potocznym, jak również według Słownika Języka Polskiego, mianem ozdrowieńca określa się każdą niedawno chorującą osobę czy rekonwalescentów.

Zaleca się również stosowanie zasad higieny zgodnie z instrukcją opublikowaną na dedykowanej stronie na platformie gov.pl – http://www.gov.pl/koronawirus

Podział zakażeń w powiecie

Podział osób zakażonych z podziałem na gminę (stan z 3 maja)

 • Legionowo: 25 zakażeń, 3 zgony, 17 ozdrowień;
 • Serock: 0 zakażeń;
 • Wieliszew: 6 zakażeń, 3 ozdrowieńców;
 • Nieporęt: 7 zakażeń, 1 zgon, 5 ozdrowień;
 • Jabłonna: 14 zakażeń, 3 zgony, 8 ozdrowieńców.

Aktualizacja MZ 3 maja

 • 375 948 zbadanych próbek
 • 342 744 przebadanych osób
 • 13 693 przebadanych zakażonych pacjentów
 • ponad 9,9 tys. testów wykonanych w ciągu doby
 • Liczba osób, które wyzdrowiały: 3 945
 • 96 612 osób objętych kwarantanną
 • 18 306 osób przebywa pod nadzorem epidemiologicznym
 • 2 761 osób hospitalizowanych

Komentarze

1 komentarz

 1. Joaquin Phoenix odpowiedz

  Ciekawe ile pieniędzy zaoszczędziło miasto na tej pandemii. Bo jakoś nie słychać o tym, żeby jakoś bardzo wspierali czy DPS-y, czy SZPITALE, czy KOGOKOLWIEK. Za to już słyszałem, że odwołali: MAJÓWKĘ, DNI LEGIONOWA. Kolejny myk, to brak ZIMY, czyli BRAK ODŚNIEŻANIA czyli wiele tysięcy jak nie wiele dziesiąt tysięcy złotych w kieszeni.

  PYTANIE NA CO PÓJDĄ TE PIENIĄDZE! Drodzy redaktorzy może zajmiecie się tym właśnie moim pytaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *