Facebook

LEGIONOWSKI. Kolejna doba epidemii

2020-06-13 2:18:52

Według komunikatu Sanepidu z 13 czerwca br., w sumie 72 mieszkańców powiatu legionowskiego zostało zakażonych koronawirusem. Aktualnie 1 osoba jest hospitalizowana z powodu podejrzenia zakażenia. Do tej pory z powodu COVID-19 w powiecie zmarło 8 osób. Ponadto 71 mieszkańców jest objętych nadzorem epidemiologicznym, a 226 osób jest poddane kwarantannie domowej. 16 osób znajduje się w izolacji domowej. Odnotowano również 47 przypadków ozdrowieńców

W ciągu ostatniej doby w powiecie odnotowano 11 przypadków objęcia kwarantanną domową oraz nowych przypadków objęcia nadzorem epidemiologicznym.

Sytuacja w powiecie legionowskim

Aktualnie (13 czerwca) 71 mieszkańców jest objętych nadzorem epidemiologicznym, a 226 poddanych jest kwarantannie domowej. W sumie odnotowano 72 przypadki zakażenia, a w szpitalu z powodu podejrzenia zakażenia znajduje się 1 mieszkaniec powiatu. 8 osób nie żyje oraz odnotowano 47 przypadków ozdrowieńców. Wczoraj (12 czerwca) nadzorem epidemiologicznym objętych było 82 mieszkańców, a kwarantannie domowej poddanych było 242 mieszkańców.

Kwarantanna domowa to celowa izolacja osób zdrowych, które miały bliski kontakt z osobami zarażonymi lub podejrzanymi o zarażenie, a także powracających do Polski z zagranicy. Osoby te mają obowiązek pozostać w swoich domach lub miejscach do tego wyznaczonych. Nie mogą spotykać się z innymi osobami, wychodzić z psem czy do sklepu. Niezbędne rzeczy dostarczają im odpowiednie służby lub wolontariusze.

Nadzór epidemiologiczny odbywa się w porozumieniu ze służbami sanitarnymi po wywiadzie epidemiologicznym. Objęte są nim osoby, które nie miały bezpośredniego kontaktu z osobą zarażoną, ale np. pracowały w tym samym budynku. Prewencyjnie zaleca się monitorowanie stanu zdrowia takiej osoby poprzez pomiary temperatury 2 razy dziennie, a także ograniczenie spotkań, w miarę możliwości pozostanie w domu i przejście na pracę zdalną. Nadzór epidemiologiczny trwa, podobnie jak kwarantanna, 14 dni.

Ozdrowieniec, w medycynie, osoba u której ustąpiły objawy choroby zakaźnej. Zgodnie z Ustawą z dnia 5 grudnia 2008 o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi określenie „ozdrowieniec” zarezerwowane jest dla osób chorych na choroby zakaźne. W języku potocznym, jak również według Słownika Języka Polskiego, mianem ozdrowieńca określa się każdą niedawno chorującą osobę czy rekonwalescentów.

Zaleca się również stosowanie zasad higieny zgodnie z instrukcją opublikowaną na dedykowanej stronie na platformie gov.pl – http://www.gov.pl/koronawirus

Podział zakażeń w powiecie

Podział osób zakażonych z podziałem na gminę (stan z 13 czerwca)

 • Legionowo: 35 zakażeń, 4 zgony, 23 ozdrowienia;
 • Serock: 5 zakażeń;
 • Wieliszew: 9 zakażeń, 6 ozdrowieńców;
 • Nieporęt: 7 zakażeń, 1 zgon, 6 ozdrowień;
 • Jabłonna: 16 zakażeń, 3 zgony, 12 ozdrowieńców.

Sytuacja w Polsce

Liczba zakażonych koronawirusem: 29 017 (440)

Zgony: 1 237 (15)

 • 1 711 liczba zajętych łóżek COVID-19
 • 77 liczba zajętych respiratorów*
 • 92 654 osób objętych kwarantanną
 • 18 904 osób przebywa pod nadzorem epidemiologicznym
 • liczba osób, które wyzdrowiały: 14 104 
 • 1 169 088 zbadanych próbek
 • 1 059 202 przebadanych osób
 • ponad 18,1 tys. testów wykonanych w ciągu doby

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *