LEGIONOWSKI. 55 lat Jeziora Zegrzyńskiego [GALERIA]

2018-07-27 6:08:17

W tym roku obchodzimy 55 lecie Jeziora Zegrzyńskiego. Do oficjalnego otwarcia zbiornika doszło bowiem 22 lipca 1963 r.


Jezioro nazywane też Zalewem Zegrzyńskim lub Zbiornikiem Dębe powstało w wyniku wzniesienia zapory ziemnej we wsi Dębe i zamknięcia w ten sposób koryta Narwi. Budowa zapory, elektrowni wodnej i sztucznego jeziora, trwała łącznie 4 lata i została ostatecznie zakończona w 1964 r. Ważnym elementem inwestycji była budowa zapór bocznych czyli wałów okalających zbiornik, o długości blisko 60 km. Wcześniej na terenie tym dochodziło często do okresowych podtopień podczas wylewania wód Narwi i Bugu. Mimo to podczas budowy nie obyło się bez protestów miejscowej ludności, która nie chciała zgodzić się na przymusowe wywłaszczenie i przesiedlenie. Do dziś krążą także opowieści o zatopionych domach albo nawet całych wsiach.

Obecnie Jezioro Zegrzyńskie to przede wszystkim miejsce wypoczynku, do którego ciągną tysiące mieszkańców stolicy. Jest to największy akwen wodny w okolicach Warszawy, a więc także miejsce uprawiania sportów wodnych oraz wędkarstwa. Wokół zbiornika powstało wiele ośrodków i pensjonatów oferujących mnóstwo atrakcji.
Powierzchnia zbiornika wynosi 3030 ha, długość 41 km (na Narwi), szerokość do ok. 3,5 km, pojemność 94,3 mln m³, a  głębokość sięga miejscami do 12 m. Połączenie z Warszawą zapewnia jezioru malowniczy, 19 kilometrowy Kanał Żerański.

Zdjęcia z archiwum
Hydroporojektu i Nieporęckiego Stowarzyszenia Historycznego

Komentarze

5 komentarzy

 1. Arek odpowiedz

  Zalew Zegrzyński zawsze będzie zalewem bo to sztuczny twór jezioro to zbiornik naturalny. Nazywanie zalewu jeziorem jest nienormalne. Ciekaw jestem co za nieuk to zawnioskował i jaki nieuk to zmienił i dalej brnie w tej zmianie. Tak ogromna inwestycja
  powstala w tak krótkim czasie w trudnym powojennym czasie. Szacunek dla myśli inżynierskiej i dla budowniczych.

 2. Sebastian odpowiedz

  Propaganda na rzecz coraz większego niszczenia wiedzy albo już pokłosie reformy edukacji z 2007 roku. ZALEW jest nazywany jeziorem a nie odwrotnie. Przecież to sztuczny twór, jezioro zawsze jest naturalnym tworem. Ten zbiornik powstał w wyniku pracy człowieka. Co za ignoranci piszą takie bzdury.

 3. Prawda Legionowska odpowiedz

  Syf, bród smród i ubostwo… Zakazać trzeba wszystkich silnikowych pojazdów wodnych, motorówek, skuterów wodnych itp., Zakazać grillowania na plażach. Zakazać używać ludziom kremów do opalania co szkodzą środowisku wodnemu. Ta woda już śmierdzi a z roku na rok coraz gorzej będzie i wyhodujemy istną bombę ekologiczną, której trzeba będzie się pozbyć i zasypać Zegrze…

 4. Eryk architekt odpowiedz

  DOSTĘP DO BRZEGU JEZIORA
  55 lat temu powstał sztuczny zbiornik. Niestety do dziś nie powstała promenada czy chociażby ścieżka rowerowa dookoła Zalewu. Z czasem dostęp do brzegu jest coraz trudniejszy, bo włascicielom działek pozwala się na bezprawne grodzenie.

  1. Niedobry Polak odpowiedz

   Panie Eryku to samo chciałem napisać ale Pan mnie wyprzedził. Powstanie Jeziora Zegrzyńskie w sposób jaki zostało to przeprowadzone to dramat. Do dzisiaj Wody Polskie (dawniej nie RZGW) nie poregulowało spraw własnościowych, płoty wchodzą do wody, brzegi wybetonowane przez właścicieli przyległych nieruchomości, śmieci i szambo prosto do wody – państwo w państwie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *