LEGIONOWSKI. 64 zakażenia w powiecie!

2020-06-04 4:54:48

Według komunikatu Sanepidu z 4 czerwca br., w sumie 64 mieszkańców powiatu legionowskiego zostało zakażonych koronawirusem. Aktualnie osoby są hospitalizowane z powodu podejrzenia zakażenia. Do tej pory z powodu COVID-19 w powiecie zmarło 8 osób. Ponadto 78 mieszkańców jest objętych nadzorem epidemiologicznym, a 252 osoby są poddane kwarantannie domowej. 10 osób znajduje się w izolacji domowej. Odnotowano również 43 przypadki ozdrowieńców

W ciągu ostatniej doby w powiecie odnotowano 1 nowy przypadek zakażenia koronawirusem (Wieliszew), 17 przypadków objęcia kwarantanną domową oraz 17 nowych przypadków objęcia nadzorem epidemiologicznym.

Sytuacja w powiecie legionowskim

Aktualnie (4 czerwca) 78 mieszkańców jest objętych nadzorem epidemiologicznym, a 252 poddanych jest kwarantannie domowej. W sumie odnotowano 64 przypadków zakażenia, a w szpitalu z powodu podejrzenia zakażenia znajduje się 3 mieszkańców powiatu. 8 osób nie żyje oraz odnotowano 43 przypadki ozdrowieńców. Wczoraj (3 czerwca) nadzorem epidemiologicznym objętych było 89 mieszkańców, a kwarantannie domowej poddanych było 250 mieszkańców.

Kwarantanna domowa to celowa izolacja osób zdrowych, które miały bliski kontakt z osobami zarażonymi lub podejrzanymi o zarażenie, a także powracających do Polski z zagranicy. Osoby te mają obowiązek pozostać w swoich domach lub miejscach do tego wyznaczonych. Nie mogą spotykać się z innymi osobami, wychodzić z psem czy do sklepu. Niezbędne rzeczy dostarczają im odpowiednie służby lub wolontariusze.

Nadzór epidemiologiczny odbywa się w porozumieniu ze służbami sanitarnymi po wywiadzie epidemiologicznym. Objęte są nim osoby, które nie miały bezpośredniego kontaktu z osobą zarażoną, ale np. pracowały w tym samym budynku. Prewencyjnie zaleca się monitorowanie stanu zdrowia takiej osoby poprzez pomiary temperatury 2 razy dziennie, a także ograniczenie spotkań, w miarę możliwości pozostanie w domu i przejście na pracę zdalną. Nadzór epidemiologiczny trwa, podobnie jak kwarantanna, 14 dni.

Ozdrowieniec, w medycynie, osoba u której ustąpiły objawy choroby zakaźnej. Zgodnie z Ustawą z dnia 5 grudnia 2008 o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi określenie „ozdrowieniec” zarezerwowane jest dla osób chorych na choroby zakaźne. W języku potocznym, jak również według Słownika Języka Polskiego, mianem ozdrowieńca określa się każdą niedawno chorującą osobę czy rekonwalescentów.

Zaleca się również stosowanie zasad higieny zgodnie z instrukcją opublikowaną na dedykowanej stronie na platformie gov.pl – http://www.gov.pl/koronawirus

Podział zakażeń w powiecie

Podział osób zakażonych z podziałem na gminę (stan z 3 czerwca)

 • Legionowo: 31 zakażeń, 4 zgony, 20 ozdrowień;
 • Serock: 3 zakażenia;
 • Wieliszew: 7 zakażeń, 5 ozdrowieńców;
 • Nieporęt: 7 zakażeń, 1 zgon, 6 ozdrowień;
 • Jabłonna: 16 zakażeń, 3 zgony, 12 ozdrowieńców.

Sytuacja w Polsce

Liczba zakażonych koronawirusem: 24 826

Zakażenia dzisiaj: 139

Zgony: 1 117 

 • 2 101 osób hospitalizowanych
 • 79 341 osób objętych kwarantanną
 • 18 721 osób przebywa pod nadzorem epidemiologicznym
 • liczba osób, które wyzdrowiały: 12 227 
 • 945 955 zbadanych próbek
 • 862 883 przebadanych osób
 • ponad 14,4 tys. testów wykonanych w ciągu doby

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *