LEGIONOWSKI. 8 zgon z powodu COVID-19 w powiecie

2020-05-06 4:30:04

Według komunikatu Sanepidu z 6 maja br., 52 mieszkańców powiatu legionowskiego jest zakażonych koronawirusem, a 3 osoby są hospitalizowane z powodu podejrzenia zakażenia. Do tej pory z powodu COVID-19 zmarło 8 osób. Ponadto 109 mieszkańców jest objętych nadzorem epidemiologicznym, a 170 osób jest poddanych kwarantannie domowej. Odnotowano również 35 przypadków ozdrowieńców

W ciągu ostatniej doby w powiecie przybyło przypadków objęcia kwarantanną domową, 1 przypadek objęcia nadzorem epidemiologicznym. Odnotowano również 1 przypadek ozdrowieńca (kobieta, l.83, hospitalizowana z Legionowa)

Niestety zmarła również 1 osoba. 8 ofiarą COVID-19 w powiecie legionowskim jest mężczyzna (l.84) z Legionowa (hospitalizowany, choroba współistniejąca).

Sytuacja w powiecie legionowskim

Aktualnie (6 maja) 109 mieszkańców jest objętych nadzorem epidemiologicznym, a 170 poddanych jest kwarantannie domowej. 52 osoby są zakażone, a w szpitalu z powodu podejrzenia zakażenia znajduje się mieszkaniec powiatu. 8 osób nie żyje oraz odnotowano 35 przypadków ozdrowieńców. Wczoraj (5 maja) nadzorem epidemiologicznym objętych było 117 mieszkańców, a kwarantannie domowej poddanych było 188 osoby.

Kwarantanna domowa to celowa izolacja osób zdrowych, które miały bliski kontakt z osobami zarażonymi lub podejrzanymi o zarażenie, a także powracających do Polski z zagranicy. Osoby te mają obowiązek pozostać w swoich domach lub miejscach do tego wyznaczonych. Nie mogą spotykać się z innymi osobami, wychodzić z psem czy do sklepu. Niezbędne rzeczy dostarczają im odpowiednie służby lub wolontariusze.

Nadzór epidemiologiczny odbywa się w porozumieniu ze służbami sanitarnymi po wywiadzie epidemiologicznym. Objęte są nim osoby, które nie miały bezpośredniego kontaktu z osobą zarażoną, ale np. pracowały w tym samym budynku. Prewencyjnie zaleca się monitorowanie stanu zdrowia takiej osoby poprzez pomiary temperatury 2 razy dziennie, a także ograniczenie spotkań, w miarę możliwości pozostanie w domu i przejście na pracę zdalną. Nadzór epidemiologiczny trwa, podobnie jak kwarantanna, 14 dni.

Ozdrowieniec, w medycynie, osoba u której ustąpiły objawy choroby zakaźnej. Zgodnie z Ustawą z dnia 5 grudnia 2008 o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi określenie „ozdrowieniec” zarezerwowane jest dla osób chorych na choroby zakaźne. W języku potocznym, jak również według Słownika Języka Polskiego, mianem ozdrowieńca określa się każdą niedawno chorującą osobę czy rekonwalescentów.

Zaleca się również stosowanie zasad higieny zgodnie z instrukcją opublikowaną na dedykowanej stronie na platformie gov.pl – http://www.gov.pl/koronawirus

Podział zakażeń w powiecie

Podział osób zakażonych z podziałem na gminę (stan z 3 maja)

 • Legionowo: 25 zakażeń, 4 zgony, 18 ozdrowień;
 • Serock: 0 zakażeń;
 • Wieliszew: 6 zakażeń, 3 ozdrowieńców;
 • Nieporęt: 7 zakażeń, 1 zgon, 6 ozdrowień;
 • Jabłonna: 14 zakażeń, 3 zgony, 8 ozdrowieńców.

Aktualizacja MZ 6 maja

 • 394 270 zbadanych próbek
 • 359 690 przebadanych osób
 • 13 693 przebadanych zakażonych pacjentów
 • ponad 10,4 tys. testów wykonanych w ciągu doby
 • Liczba osób, które wyzdrowiały: 4 655
 • 101 395 osób objętych kwarantanną
 • 17 081 osób przebywa pod nadzorem epidemiologicznym
 • 2 760 osób hospitalizowanych

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *