LEGIONOWSKI. Apel policji – zachowaj ostrożność na przejazdach kolejowych

2020-01-22 8:54:34

Pociąg to masa kilkuset czy kilku tysięcy ton, która na zatrzymanie – od momentu naciśnięcia przycisku nagłego hamowania – potrzebuje nawet do 2000 metrów. Nie zawsze kierowcy, rowerzyści czy piesi zdają sobie z tego sprawę, zbliżając się do przejazdu kolejowego. Ta nieświadomość może mieć tragiczne konsekwencje

Przyczyną większości wypadków na przejazdach kolejowych jest właśnie nieostrożność kierowców. Lekceważenie znaku STOP, wjeżdżanie na przejazd, gdy sygnalizator wskazuje światło czerwone, próby przejechania pod zamykającymi się zaporami przejazdów to główne grzechy kierowców samochodów. Tak samo zachowują się często piesi i rowerzyści.

Przejazdy kolejowe to miejsca, gdzie użytkownicy dróg, zarówno piesi, jak też kierujący pojazdami, bezwzględnie winni przestrzegać przepisów i zasad ruchu drogowego, a zwłaszcza zasady szczególnej ostrożności.

O to kilka wskazówek i zasad bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych:

 • Lokomotywa waży średnio 80 ton. To powoduje, że siła z jaką uderza lokomotywa w samochód jest proporcjonalna do siły z jaką samochód miażdży aluminiową puszkę. Wszyscy wiemy, co dzieje się z aluminiową puszką uderzoną przez samochód.
 • Pociąg jest szerszy od rozstawu szyn około 1 metra z każdej strony. Jest to szczególnie ważne dla pieszych, którzy powinni zachować bezpieczną odległość od przejeżdżających pociągów.
 • Pociągi towarowe nie jeżdżą o stałych porach, a rozkłady jazdy pociągów pasażerskich ulegają zmianie. Zawsze należy spodziewać się pociągu na każdym skrzyżowaniu drogi i linii kolejowej.
 • Dzisiejsze pociągi są cichsze niż kiedykolwiek, wiele z nich podczas jazdy nie wytwarza charakterystycznego stukotu. Pociąg jest zawsze bliżej i porusza się szybciej, niż myślisz.
 • Nie wolno chodzić po torach, jest to niezgodne z prawem i bardzo niebezpieczne. W momencie gdy maszynista widzi osobę przechodzącą przez tory w miejscu niedozwolonym lub pojazd na torach jest już za późno. Droga hamowania pociągu może wynieść nawet do 2 km, czyli mniej więcej tyle co długość 20 pełnowymiarowych boisk do piłki nożnej. Pociągi nie mogą się zatrzymać na tyle szybko, aby uniknąć kolizji.
 • Jeżeli widać jakiekolwiek elementy infrastruktury kolejowej (tory, rozjazdy) zawsze trzeba zakładać, że są one eksploatowane nawet jeśli pozornie wyglądają na opuszczone.
 • Pamiętaj, aby przekraczać tory kolejowe tylko na wyznaczonych przejściach lub przejazdach, przestrzegać wszystkich znaków ostrzegawczych i znajdujących się tam sygnałów.
 • Bądź czujny na terenie kolejowym. Nie czytaj, nie miej słuchawek w uszach, które mogą zagłuszać odgłosy zbliżającego się pociągu; elementy infrastruktury kolejowej nie są miejscem do zabawy lub wypoczynku.

Źródło: KPP Legionowo

Komentarze

1 komentarz

 1. Twój nick odpowiedz

  Wszystko to prawda co autor pisze. Ja bym dodał jeszcze:
  1. Właściciele obszaru kolejowego powinni zadbać o czyste pole widzenia przy przejazdach/przejściach przez torowiska.
  2. Właściciele infrastruktury kolejowej powinni zadbać o prawidłowe działanie sygnalizacji kolejowej, jej konserwację i utrzymanie.
  3. Straż Ochrony Kolei powinna częściej patrolować miejsca, w których dochodzi do naruszeń bezpieczeństwa oraz karać podróżnych palących papierosy w miejscach zabronionych, rzucających niedopałki (pety) na torowiska i do studzienek kierowania ruchem kolejowym.

  Na peronach w Legionowie, pod kamerami monitoringu, często biesiadują menele którzy zostawiają po sobie puszki po piwie, butelki, niedopałki i wymiociny. Operator monitoringu powinien wysłać w to miejsce patrol SOK, ale nie wysyła, więc za co bierze pieniądze ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *