LEGIONOWSKI. Autobusem 800 do Palmir

2020-06-19 6:28:41

Przypomnijmy, w sobotę 20 czerwca przypada 80. Rocznica egzekucji Więźniów Pawiaka w Palmirach. Tego dnia uczcimy pamięć 368 ofiar pod Pomnikiem Drzewa Pawiackiego oraz w Palmirach. Dlatego też od soboty 20 czerwca autobusem linii 800 ponownie będzie można dojechać do palmirskiego miejsca pamięci. To także pomysł na weekendowy spacer po Puszczy Kampinoskiej

Autobusy linii 800 będą jeździły we wszystkie weekendy i święta trasą:

METRO MŁOCINY – al. gen. M. Wittek – Pułkowa – Łomianki: Kolejowa – Kiełpin Stary: Kolejowa – Dziekanów Leśny: Kolejowa – Dziekanów Polski: szosa gdańska – Palmiry: szosa gdańska – Palmiry: palmirska droga – Kampinoski Park Narodowy: palmirska droga – PALMIRY-MUZEUM.

Muzeum – Miejsce Pamięci Palmiry upamiętnia egzekucje w Palmirach i na terenie Puszczy Kampinoskiej w latach 1939–1943. Zobaczyć tu można wystawę, na której prezentowane są m. in. fotografie i pamiątki związane z życiem ofiar, niemieckie zaświadczenia o śmierci więźniów oraz fotokopie podziemnej prasy z informacjami o egzekucjach. W kilkudziesięciu gablotach znajdują się  przedmioty z ekshumacji, które pozwoliły na identyfikację ofiar, korespondencja rodzin poszukujących bliskich, pisma i protokoły PCK. Na cmentarzu spoczywa tu m.in. lekkoatleta Janusz Kusociński i marszałek Sejmu Maciej Rataj.

Wizytę w muzeum można połączyć ze spacerem i do domu wrócić również komunikacją miejską. Najkrótsza wycieczka to ścieżka dydaktyczna „Wokół Palmir” gdzie poznamy faunę i florę oraz wydmy typowe dla Kampinoskiego Parku Narodowego czy miejsca związane z historią – kamień Orlika upamiętniający starcie polskich tankietek z niemieckimi czołgami oraz nasypy kolejowe pozostałe po magazynach amunicji. Na dłuższą wycieczkę można pójść czarnym szlakiem przez ścieżkę dydaktyczną „Do Karczmiska” i do Truskawia, skąd odjeżdżają autobusy linii 210 czy niebieskim szlakiem do Pociechy, a następnie zielonym przez uroczysko „Na Miny” do Dziekanowa Leśnego, gdzie zatrzymują się autobusy linii 150.

 

 

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *