LEGIONOWSKI. Bezpieczeństwo w drodze do szkoły

2018-08-31 11:09:32

Rok szkolny tuż, tuż. Najmłodsi korzystają z ostatnich dni wakacji, zaś legionowscy policjanci już myślą o ich bezpieczeństwie. Funkcjonariusze sprawdzają stan oznakowania w rejonach szkół oraz przejść dla pieszych. Ich uwaga skupia się zarówno na oznakowaniu poziomym jak i pionowym, ale również na stanie urządzeń ostrzegawczo – zabezpieczających

Z początkiem września, kolejne działania polegać będą na patrolowaniu rejonów placówek edukacyjnych oraz przejść dla pieszych. Bezpieczeństwo uczniów to priorytet. Zadbajmy wspólnie, aby droga do szkoły była bezpieczna.
Zbliża się wrzesień, a co za tym idzie za chwile rozpocznie się rok szkolny. W tym czasie obserwujemy wzmożony ruch w okolicach placówek oświatowych. Jak co roku, również teraz nad bezpieczeństwem dzieci w okolicach szkół czuwać będą policjanci.

Zachęcamy również rodziców i opiekunów, aby opracowali z dziećmi najbezpieczniejszą trasę dojścia do szkoły, przeszli nią razem i pokazali wszystkie możliwe zagrożenia. Warto przypomnieć dziecku, że najbezpieczniej przejdzie przez jezdnię na wyznaczonym przejściu, przez tzw. „pasy” z sygnalizacją świetlną.

Rodzicu pamiętaj, że dziecko w wieku do 7 lat może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która osiągnęła wiek co najmniej 10 lat.

Przechodzenie przez jezdnię

Pamiętaj:

Nie przechodź przez ulicę „z marszu”, zatrzymaj się i oceń sytuację.
ZAWSZE, niezależnie od tego gdzie przechodzisz (także na światłach): spójrz w lewo, potem w prawo, znów w lewo. Nic nie jedzie – przechodzisz. Jeśli samochód nie zwalnia CZEKAJ, nawet gdy masz zielone światło.
Stosuj zasadę szczególnej ostrożności, przecież może się zdarzyć, że kierowca będzie nietrzeźwy albo zachowa się jak nieodpowiedzialny pirat drogowy. Masz za dużo do stracenia żeby mu udowodnić, że to ty masz pierwszeństwo.
Uważaj szczególnie wtedy gdy jest zła widoczność na drodze, czyli: o zmroku, w nocy, w czasie deszczu.
Nigdy nie przechodź w miejscu gdzie kierowcy nie spodziewają się pieszych np. tam gdzie barierki oddzielają jezdnię od chodnika.
Nie wchodź nagle na jezdnię spoza przeszkody: żywopłotu, zaparkowanego pojazdu, autobusu, który zatrzymał się na przystanku. itp.
Szybko pokonuj jezdnię, ale nie przebiegaj.
Jeśli przechodzisz przez jezdnię dwupasmową zawsze upewnij się czy przepuszczą cię samochody jadące po obydwu pasach RUCHU.
Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest dozwolone, gdy odległość od przejścia przekracza 100 metrów. Jeżeli jednak skrzyżowanie znajduje się w odległości mniejszej niż 100 metrów od wyznaczonego przejścia, przechodzenie jest dozwolone również na tym skrzyżowaniu
Jednakże poza przejściem możesz pokonać jezdnię tylko pod warunkiem, że nie spowoduje TO zagrożenia bezpieczeństwa lub utrudnienia ruchu pojazdów.
Będąc na jezdni poza przejściem ustępuj pierwszeństwa pojazdom i do przeciwległej krawędzi idź drogą najkrótszą.
Zabrania się: przebiegania przez jezdnię, przechodzenia w miejscu o ograniczonej widoczności, zwalniania kroku lub zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby.
Poruszanie się poboczem i jezdnią

Pamiętaj:

Z pobocza korzystaj tylko wówczas, gdy nie ma chodnika lub drogi dla pieszych. Dopiero gdy nie ma pobocza albo nie nadaje się ono do użytku możesz iść po jezdni.
Chodzenie po jezdni jest zawsze ostatecznością. To najmniej bezpieczne miejsce dla pieszego, bo jezdnia jest przede wszystkim dla pojazdów. Pieszy na jezdni jest tylko gościem.
Pobocze często ma dużo gorszą nawierzchnię niż jezdnia np. rośnie na nim trawa, albo jest wysypane żwirem, mimo to będziesz tam znacznie bezpieczniejszy niż na jezdni. Wygoda to nie wszystko, liczy się bezpieczeństwo !
Gdy wzdłuż drogi biegnie chodnik i pobocze, zawsze wybieraj chodnik !
Poboczem lub jezdnią należy chodzić lewą stroną drogi (twarzą do nadjeżdżających pojazdów). Idąc po jezdni zajmuj miejsce najbliżej jej krawędzi i obowiązkowo ustępuj pierwszeństwa nadjeżdżającemu pojazdowi. Oznacza to obowiązek zatrzymania się lub nawet zejścia z jezdni.
Poruszanie się lewą stroną drogi zapewnia lepszą widoczność i zwiększa Twoje bezpieczeństwo, jest to elementarna zasada. Chodzenie prawą stroną powoduje, że pieszy nie widzi nadjeżdżającego z tyłu samochodu, co na wąskich drogach grozi potrąceniem, zwłaszcza w sytuacji wymijania się dwóch pojazdów.
Idąc jezdnią lub poboczem obserwuj nadjeżdżające samochody, w razie gdy pojazd nie zmienia toru jazdy aby bezpiecznie Cię wyminąć zejdź z jezdni, a gdy idziesz poboczem dla własnego bezpieczeństwa przesuń się jeszcze dalej od krawędzi jezdni, nawet gdy jest to niewygodne.
Przepisy zezwalają, aby na drodze o małym ruchu przy dobrej widoczności dwóch pieszych szło obok siebie, jednak dla własnego bezpieczeństwa lepiej po jezdni chodzić „gęsiego”. Przy złej widoczności chodzenie po jezdni parami jest zwykłą lekkomyślnością i narażaniem życia.
Będąc na jezdni szczególnie uważaj na zakrętach dróg i wzniesieniach gdyż kierowcy mogą Cię wówczas zauważyć dosłownie w ostatniej chwili.
W czasie deszczowej pogody musisz kontrolować sytuację na drodze, a nie skupiać się głównie na osłanianiu parasolką, spoza której nie widać nadjeżdżających samochodów.

Światło odblaskowe – to błysk rozsądku na drodze – w mieście i poza miastem

Elementy odblaskowe są tak dobrze widoczne ponieważ odbijają światła. Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków z tyłu i z przodu.

Każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Do tego zapisu nikogo nie trzeba przekonywać, warto jednak namówić dzieci aby nosiły elementy odblaskowe, nawet jeśli przepisy tego nie wymagają, czyli najlepiej przez całą jesień, zarówno w dzień jak po zmierzchu.

Wszystkim uczniom życzymy aby ostatnie wolne dni spędzili radośnie, a przede wszystkim bezpiecznie.

Źródło: KPP Legionowo

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *