LEGIONOWSKI. Bezpieczna podróż w trakcie upału

2017-08-01 2:01:54

Bezchmurne, słoneczne niebo i temperatura powietrza o wartości sięgającej powyżej 30°C, to czynniki mające wpływ na bezpieczeństwo na drogach. Z taką pogodą mamy do czynienia w ostatnim okresie. Te, ale również i inne czynniki mają znaczny wpływ na samopoczucie oraz sprawność psychomotoryczną kierowcy.


Oto kilka wskazówek poprawiających komfort podróżowania i wpływających na bezpieczeństwo:

 • Optymalna temperatura w samochodzie powinna kształtować się na poziomie 20-22°C. Zbyt wysoka temperatura powoduje niedotlenienie organizmu, dyskomfort psychiczny, a kierowca staje się senny.
 • W czasie długiej podróży należy co jakiś czas przewietrzyć samochód i pamiętać o odpoczynku.
 • Należy dostosować prędkość jazdy do panujących warunków drogowych i własnych umiejętności w zakresie techniki kierowania pojazdem.
 • Należy pamiętać o włączonych światłach mijania i korzystać z pasów bezpieczeństwa w czasie jazdy.
 • Wysoka temperatura powoduje, że asfaltowa nawierzchnia drogi staje się mniej przyczepna.
 • W każdej chwili warunki drogowe mogą diametralnie się zmienić, mogą pojawić się intensywne opady deszczu i burze, należy zatem słuchać meteorologicznych komunikatów radiowych.
 • Pod żadnym pozorem nie należy pozostawiać dzieci, osób wymagających opieki oraz zwierząt w zamkniętym nagrzanym pojeździe.

  Warto pamiętać o piciu wody i kierowaniu w okularach przeciwsłonecznych.
  Warto zapamiętać tych kilka podstawowych rad. Pomogą nam one bezpiecznie dotrzeć do celu podróży, zwłaszcza teraz podczas letniej aury. Koncentracja, zachowanie ostrożności oraz przewidywanie sytuacji na drodze zwiększą nasze bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

Źródło: KPP Legionowo

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *