LEGIONOWSKI. Biegną by uczcić 100. rocznicę Odzyskania Niepodległości

2018-08-13 1:53:57

11 sierpnia żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej oraz pracownicy Resortu Obrony Narodowej wystartowali w biegu wzdłuż koryta Wisły by uczcić 100 – rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości

Ze źródeł Wisły w kierunku stolicy biegnie grupa zadaniowa ”ŹRÓDŁO”. W ciągu 4 dni, 74 biegaczy pokona dystans 620 km. Natomiast następnego dnia z ujścia Wisły
w kierunku Warszawy wystartowała grupa zadaniowa ”UJŚCIE”, złożona z 54 osób, które do pokonania mają 480 km. Do tego zespołu należy 12 biegaczy będących żołnierzami 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej z Ciechanowa.

5. MBOT w sztafecie

13 sierpnia o godz. 19:00 we Włocławku, 8. Kujawsko – Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej przekaże odpowiedzialność za sztafetę – 5. Mazowieckiej Brygadzie OT z Ciechanowa, która będzie koordynowała bieg do samej stolicy. O godz. 22:30 wystartują pierwsi jej zawodnicy. Biegacze będą mieli do pokonania 187 km, podzielonych na 19 dziesięciokilometrowych odcinków. Trasa sztafety jest wymagająca, wiedzie drogami polnymi, wałem Wisły a nawet schodami, które biegacze będą musieli pokonać w Dobrzyniu nad Wisłą. Wszystkie niedogodności zostaną zrekompensowane pięknymi widokami oraz możliwością zobaczenia ciekawych miejsc np. Twierdzy Modlin.

Po pokonaniu całej trasy, oba zespoły tj. „Źródło” i „Ujście” spotkają się w Warszawie na Stadionie Narodowym by wspólnie dotrzeć pod Pomnik Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej, gdzie odbędzie się oficjalne zakończenie sztafety.

Co to jest WOT?

Wojska Obrony Terytorialnej (WOT) jako piąty rodzaj sił zbrojnych, obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej oraz Wojsk Specjalnych powstały z początkiem 2017 roku. Obecnie WOT jest w procesie formowania, którego zakończenie planowane jest na 2021 rok, wtedy liczebność formacji ma osiągnąć zakładane 53 tys. żołnierzy, a brygady obrony terytorialnej będą rozwinięte w każdym województwie.

Misją WOT-u jest obrona i wspieranie społeczności lokalnych. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą.

WOT na Północnym Mazowszu

5. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej im. st. sierż. Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. „Rój” powstała w ramach II etapu formowania WOT, jest jedną
z dwóch Brygad OT na terenie województwa Mazowieckiego. W jej skład wchodzą
4 bataliony lekkiej piechoty, rozmieszczone w 4 rejonach północnego Mazowsza:
w Ciechanowie, Komorowie, w Siedlcach i w Zegrzu (w trakcie formowania). Dowódcą 5. Mazowieckiej Brygady jest płk dypl. Andrzej Wasielewski. Misją 5. Mazowieckiej Brygada Obrony Terytorialnej, jest obrona i wspieranie społeczności lokalnych. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych w stałym rejonie odpowiedzialności, który obejmuje 17 powiatów. Natomiast w czasie wojny Brygada stanowić ma wsparcie dla wojsk operacyjnych.

Obecnie 5. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej liczy już ponad 1000 żołnierzy.

Aneta SZCZEPANIAK

Rzecznik prasowy

5. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *