LEGIONOWSKI. „Bitwa Warszawska – aspekty polityczne” – wykład Senatora RP prof. Żaryna

2018-08-11 12:23:01

 

W czwartek, 2 sierpnia br. Senator RP prof. Jan Żaryn wygłosił ciekawą prelekcję pt. „Bitwa Warszawska – aspekty polityczne” w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki

W wykładzie uczestniczył komendant CSŁiI płk dr Ireneusz Fura, władze samorządowe, byli zastępcy komendanta, żołnierze Legii Akademickiej, słuchacze Centrum Szkolenia Policji w Legionowie, kadra i pracownicy Resortu Obrony Narodowej Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki oraz mieszkańcy Garnizonu Zegrze.

W swojej wypowiedzi prof. Żaryn opowiedział o kształtowaniu się granic państwa polskiego na początku XX. wieku oraz historii walk o niepodległość w tym czasie. Ciekawie omówił przebieg i znaczenie zwycięskiej z bolszewikami Bitwy Warszawskiej w 1920 roku nazywanej także Cudem nad Wisłą czy też osiemnastą decydującą bitwą w dziejach świata. Podkreślił także ważną rolę jaką odegrał w niej oraz w drodze do niepodległości Marszałek Polski Józef Piłsudski, gen. broni Józef Haller, a także inni znani z tego czasu Polacy.

Wykład prof. Żaryna, znanego historyka i profesora nauk humanistycznych, a także senatora RP w powiązaniu z jego dużą wiedzą i doskonałą umiejętnością wypowiedzi był z pewnością ciekawą lekcją historii.

Tekst: kpt. Krzysztof Baran

Zdjęcia: kpt. Marcin Sochoń, Joanna Ćwiklińska-Wilga

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *