LEGIONOWSKI. „Bohaterowie drugiego planu w walce o niepodległość” – II edycja konferencji naukowej

2018-04-14 7:55:43

 

W Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej, ul. Skazańców 25 we wtorek 17 kwietnia 2018 r. o godz. 9.00 odbdzie sie konwerencja naukowa zatytułowana “Bohaterowie drugiego planu w walce o niepodległość”.

Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej (oddział Muzeum Niepodległości) zaprasza we wtorek 17 kwietnia 2018 r. o g. 9.00 na II edycję konferencji naukowej „Bohaterowie drugiego planu w walce o niepodległość”, zorganizowanej przez Muzeum Niepodległości, Akademię Humanistyczną im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku oraz Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego. Partnerem przedsięwzięcia jest Rada Krajowa Ruchu Stowarzyszeń Regionalnych RP. Patronat nad nim objął Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.
Konferencja wpisuje się w obchody setnej rocznicy wybuchu I wojny światowej, wydarzenia, które w diametralny sposób zmieniło kształt Europy i pozwoliło na odrodzenie niepodległego państwa polskiego. Polacy walczyli w różnych formacjach wojskowych, uczestniczyli w wielu bitwach i zapisali się na kartach historii. Wolność była jednak wynikiem nie tylko działań militarnych. Odrodzenie Polski po 123 latach niewoli stało się możliwe dzięki aktywności i inicjatywom wielu środowisk. Podtrzymywanie tożsamości narodowej, a potem kształtowanie odradzającego się państwa było udziałem stowarzyszeń, instytucji oświatowych, prasy, straży pożarnej, organizacji spółdzielczych i wielu innych. Działaczy tych środowisk można bez przesady nazwać bohaterami drugiego planu, a ich poczynania warte są przypomnienia.
I edycja konferencji odbyła się w listopadzie 2017 r. i spotkała się z dużym zainteresowaniem, zarówno ze strony zawodowych historyków, jak i miłośników historii. Temat nie został wyczerpany, lecz jedynie zasygnalizowany. Organizatorzy są przekonani, że należy go kontynuować i przywoływać kolejne ważne, a wciąż mało znane nazwiska oraz mówić o innych płaszczyznach działania osób już znanych.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *