LEGIONOWSKI. Brak zakażeń koronawirusem na terenie powiatu

2020-06-20 5:14:38

Według komunikatu Sanepidu z 20 czerwca br., w sumie 77 mieszkańców powiatu legionowskiego zostało zakażonych koronawirusem. Aktualnie zero osób jest hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia. Do tej pory z powodu COVID-19 w powiecie zmarło 8 osób. Ponadto 155 mieszkańców jest objętych nadzorem epidemiologicznym, a 256 osób przebywa w kwarantannie domowej. 20 osób znajduje się w izolacji domowej. Odnotowano również 50 przypadków ozdrowieńców

W ciągu ostatniej doby w powiecie odnotowano 17 przypadków objęcia kwarantanną domową oraz 27 nowe przypadki objęcia nadzorem epidemiologicznym.

Sytuacja w powiecie legionowskim
Aktualnie (20 czerwca) 155 mieszkańców jest objętych nadzorem epidemiologicznym, a 256 poddanych jest kwarantannie domowej. W sumie odnotowano 77 przypadków zakażenia, a w szpitalu z powodu podejrzenia zakażenia znajduje się zero mieszkańców powiatu. 8 osób nie żyje oraz odnotowano 50 przypadków ozdrowieńców.

Kwarantanna domowa to celowa izolacja osób zdrowych, które miały bliski kontakt z osobami zarażonymi lub podejrzanymi o zarażenie, a także powracających do Polski z zagranicy. Osoby te mają obowiązek pozostać w swoich domach lub miejscach do tego wyznaczonych. Nie mogą spotykać się z innymi osobami, wychodzić z psem czy do sklepu. Niezbędne rzeczy dostarczają im odpowiednie służby lub wolontariusze.

Nadzór epidemiologiczny odbywa się w porozumieniu ze służbami sanitarnymi po wywiadzie epidemiologicznym. Objęte są nim osoby, które nie miały bezpośredniego kontaktu z osobą zarażoną, ale np. pracowały w tym samym budynku. Prewencyjnie zaleca się monitorowanie stanu zdrowia takiej osoby poprzez pomiary temperatury 2 razy dziennie, a także ograniczenie spotkań, w miarę możliwości pozostanie w domu i przejście na pracę zdalną. Nadzór epidemiologiczny trwa, podobnie jak kwarantanna, 14 dni.

Ozdrowieniec, w medycynie, osoba u której ustąpiły objawy choroby zakaźnej. Zgodnie z Ustawą z dnia 5 grudnia 2008 o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi określenie „ozdrowieniec” zarezerwowane jest dla osób chorych na choroby zakaźne. W języku potocznym, jak również według Słownika Języka Polskiego, mianem ozdrowieńca określa się każdą niedawno chorującą osobę czy rekonwalescentów.

Zaleca się również stosowanie zasad higieny zgodnie z instrukcją opublikowaną na dedykowanej stronie na platformie gov.pl – http://www.gov.pl/koronawirus

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *