LEGIONOWSKI. Brawura i nadmierna prędkość gubią motocyklistów

2020-06-30 6:55:59

Sezon motocyklowy w pełni. Piękna, słoneczna pogoda zachęca miłośników jednośladów do korzystania z długo wyczekiwanego sezonu. Policjanci co roku przypominają o głównych zasadach bezpiecznego poruszania się po drodze i rozwadze za kierownicą. Wakacje to okres, w którym zauważamy wzmożoną aktywność kierujących, dlatego warto zachować zdrowy rozsądek i pamiętać o bezpieczeństwie swoim i innych uczestników ruchu drogowego

Na obszarze garnizonu stołecznego policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji wraz z Komendami Powiatowymi z terenu KSP, 28.06.2020 przeprowadzą działania prewencyjno-kontrolne na rzecz poprawy bezpieczeństwa i porządku w ruchu drogowym. W celu wyegzekwowania nieprawidłowych i niebezpiecznych zachowań motocyklistów, policjanci będą dokonywać pomiarów prędkości ręcznymi miernikami z wizualizacją oraz radiowozami wyposażonymi w wideorejestratory. Szczególnym nadzorem obejmą odcinki dróg, na których najczęściej dochodzi do zdarzeń z udziałem motocyklistów. Sprawdzane będą wymagane uprawnienia, stan techniczny pojazdów oraz trzeźwość kierujących.

W sezonie letnim obserwujemy zwiększoną ilość wypadków z udziałem motocyklistów. Brawura na drodze oraz przekraczanie dopuszczalnej prędkości gubią najczęściej młodych kierowców. Motocyklista, jako niechroniony uczestnik ruchu drogowego porusza się po drodze jako pojazd, który nie posiada poduszek powietrznych, ani pasów bezpieczeństwa. Przy zderzeniu się z innym pojazdem jest on narażony na duże niebezpieczeństwo.

Niestety licznie spotykamy się z sytuacjami, gdzie kierujący motocyklami świadomie łamią przepisy. Jazda na jednym kole, gwałtowne ruszanie spod świateł i rozwijanie w krótkim czasie dużej prędkości, to stwarzanie zagrożenia bezpieczeństwa zarówno dla siebie, jak i dla innych uczestników. Takie zachowania nie wpływają pozytywnie na wizerunek innych motocyklistów, którzy dbają o wspólne dobro i społeczny odbiór. Każdy kierowca musi liczyć się z konsekwencjami prawnymi za popełniane wykroczenia oraz przestępstwa.

Świadomy i rozważny motocyklista wykonuje bezpieczne manewry, wyraźnie i zawczasu sygnalizując zamiar ich wykonania. Dba o widoczność na drodze; włącza światła oraz używa elementów odblaskowych. Potrafi zachować skupienie podczas jazdy i koncentruje się na drodze.

Apelujemy o przestrzeganie przepisów w ruchu drogowym i zachowanie zdrowego rozsądku, nie tylko podczas prowadzonych działań, ale w całym czasie trwania sezonu motocyklowego. Pamiętajmy o wzajemnej życzliwości i kulturze jazdy.

Źródło: KPP Legionowo

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *