LEGIONOWSKI. Co 5 uczeń z Powiatu nie zdał tegorocznej matury

2019-07-31 8:45:43

Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Warszawie podała wyniki egzaminów maturalnych. W naszym powiecie, tegoroczny egzamin dojrzałości zdało 80% uczniów. Średnia wyników w naszym powiecie była minimalnie gorsza od tej w skali całego województwa

340 uczniów z legionowskich szkół przystąpiło w tym roku do egzaminu maturalnego. 66 z nich otrzymało z jednego, bądź kilku egzaminów obowiązkowych wynik negatywny, który równoznaczny jest z oblaniem matury. W zeszłym roku w legionowskich szkołach do matury przystąpiło 439 uczniów, a 139 nie zdało egzaminu dojrzałości w I terminie. W legionowskich liceach do matury przystąpiło 301 uczniów, zaś w technikach tylko 39, czyli prawie o połowę mniej niż w zeszłym roku (70). 50 tegorocznych maturzystów z legionowskich liceów oblała egzamin maturalny, to 16,6% wszystkich zdających. W technikach z Powiatu Legionowskiego te proporcje były dużo gorsze, ponieważ z 39 uczniów podchodzących do tegorocznej matury wynik negatywny otrzymało aż 41% uczniów czyli 16 osób.

 Co poszło najlepiej, a co najgorzej?

Z danych przedstawionych przez OKE w szkołach z terenu Powiatu Legionowskiego, najwyższe średnie wyniki osiągnęli uczniowie piszący egzamin z Języka obcego: średnio około 71% punktów. W tym roku z przedmiotów podstawowych najgorzej poszedł Język Polski, średnia ilość punktów zdobyta przez zdających to 50,23%. Do tej pory najsłabszy średni wynik uczniowie osiągali z matematyki. W tym roku z królowej nauk, średni wynik wyniósł 54,34%, czyli prawie 10 punktów procentowych więcej niż w roku ubiegłym. Warto wspomnieć, że najwyższe średnie wyniki z przedmiotu rozszerzonego osiągnęli uczniowie z języka polskiego – 65,93%, do tego egzaminu przystąpiło 117 uczniów. Najsłabiej z przedmiotów rozszerzonych poszła historia muzyki. Średni wynik procentowy wyniósł 9, do egzaminu podeszło 2 uczniów.

Powiat na tle województwa
W Województwie Mazowieckim egzaminu maturalnego nie zdało 17% uczniów. Również średnie wyniki z poszczególnych egzaminów były lepsze niż  w naszym powiecie. Podobnie jak w legionowskich szkołach najgorzej w województwie poszedł egzamin z języka polskiego (53,71%). Najwyższe średnie wyniki osiągnęli uczniowie z języka obcego: angielski 75,42%, francuski 80,18% i włoski 81,53%. Z matematyki na poziomie podstawowym średni wynik wyniósł 61,35%.

Poprawki w sierpniu
Jak informuje OKE Maturzysta, który uzyskał mniej niż 30% punktów z jednego z egzaminów obowiązkowych (albo w części pisemnej, albo w części ustnej), może przystąpić do egzaminu z tego przedmiotu w sesji poprawkowej w sierpniu, pod warunkiem że: przystąpił do egzaminów z wszystkich przedmiotów obowiązkowych oraz przystąpił do egzaminu z co najmniej jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym i żaden z powyższych egzaminów nie został mu unieważniony. W tym roku data powtórki z matury to 20 sierpnia 2019 roku (wtorek). Od godziny 9 rano rusza część pisemna. W kolejnych dniach, czyli od 20 do 21 sierpnia 2019 roku można przystępować do części ustnej (z języka polskiego, języków mniejszości narodowych oraz języków obcych nowożytnych).

Paulina Nowicka

Komentarze

2 komentarze

  1. Narcyz odpowiedz

    Tu jak zawsze wszystko do jednego worka, a może konkrety jak “konop” sobie poradził, co na “królewskim dworze”, nie wspomnę o Targowej?

  2. Nauczyciel odpowiedz

    Szkoda, że nie rozbijajcie na szkoły i nie pokazujecie jak faktycznie wyglądają wyniki. OKE Warszawa pokazuje wyniki poszczególnych szkół z naszego powiatu, można z nimi zapoznać się na ich stronie. Np. wśród liceów najlepiej wypali Salezjanie (zdawalność 100%) a jeśli chodzi o technika to Serock (zdawalność 92%)W sumie nie jest to zaskoczenie bo są to jedyne szkoły stojące wysoko w rankingu Perspektyw dla woj. Maz.
    Czy tak trudno napisać rzetelny artykuł ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *