LEGIONOWSKI. Coraz więcej ozdrowieńców w powiecie

2020-05-11 2:25:13

Według komunikatu Sanepidu z 9 maja br., 52 mieszkańców powiatu legionowskiego jest zakażonych koronawirusem, a 1 osoba jest hospitalizowana z powodu podejrzenia zakażenia. Do tej pory z powodu COVID-19 zmarło 8 osób. Ponadto 70 mieszkańców jest objętych nadzorem epidemiologicznym, a 88 osób jest poddanych kwarantannie domowej. 5 osób znajduje się w izolacji domowej. Odnotowano również 39 przypadków ozdrowieńców

W ciągu ostatniej doby w powiecie przybył 1 przypadek ozdrowienia. To kobieta z Jabłonny (l.42), która teraz znajduje się w izolacji domowej.

Sytuacja w powiecie legionowskim

Aktualnie (11 maja) 70 mieszkańców jest objętych nadzorem epidemiologicznym, a 88 poddanych jest kwarantannie domowej. W sumie odnotowano 52 przypadki zakażenia, a w szpitalu z powodu podejrzenia zakażenia znajduje się mieszkaniec powiatu. 8 osób nie żyje oraz odnotowano 39 przypadków ozdrowieńców. Wczoraj (10 maja) nadzorem epidemiologicznym objętych było 75 mieszkańców, a kwarantannie domowej poddanych było 102 osoby.

Kwarantanna domowa to celowa izolacja osób zdrowych, które miały bliski kontakt z osobami zarażonymi lub podejrzanymi o zarażenie, a także powracających do Polski z zagranicy. Osoby te mają obowiązek pozostać w swoich domach lub miejscach do tego wyznaczonych. Nie mogą spotykać się z innymi osobami, wychodzić z psem czy do sklepu. Niezbędne rzeczy dostarczają im odpowiednie służby lub wolontariusze.

Nadzór epidemiologiczny odbywa się w porozumieniu ze służbami sanitarnymi po wywiadzie epidemiologicznym. Objęte są nim osoby, które nie miały bezpośredniego kontaktu z osobą zarażoną, ale np. pracowały w tym samym budynku. Prewencyjnie zaleca się monitorowanie stanu zdrowia takiej osoby poprzez pomiary temperatury 2 razy dziennie, a także ograniczenie spotkań, w miarę możliwości pozostanie w domu i przejście na pracę zdalną. Nadzór epidemiologiczny trwa, podobnie jak kwarantanna, 14 dni.

Ozdrowieniec, w medycynie, osoba u której ustąpiły objawy choroby zakaźnej. Zgodnie z Ustawą z dnia 5 grudnia 2008 o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi określenie „ozdrowieniec” zarezerwowane jest dla osób chorych na choroby zakaźne. W języku potocznym, jak również według Słownika Języka Polskiego, mianem ozdrowieńca określa się każdą niedawno chorującą osobę czy rekonwalescentów.

Zaleca się również stosowanie zasad higieny zgodnie z instrukcją opublikowaną na dedykowanej stronie na platformie gov.pl – http://www.gov.pl/koronawirus

Podział zakażeń w powiecie

Podział osób zakażonych z podziałem na gminę (stan z 8 maja)

 • Legionowo: 25 zakażeń, 4 zgony, 19 ozdrowień;
 • Serock: 0 zakażeń;
 • Wieliszew: 6 zakażeń, 4 ozdrowieńców;
 • Nieporęt: 7 zakażeń, 1 zgon, 6 ozdrowień;
 • Jabłonna: 14 zakażeń, 3 zgony, 10 ozdrowieńców.

Aktualizacja MZ 11 maja

 • 491 216 zbadanych próbek
 • 450 254 przebadanych osób
 • ponad 14,3 tys. testów wykonanych w ciągu doby
 • liczba osób, które wyzdrowiały: 5 816
 • 97 002 osób objętych kwarantanną
 • 17 051 osób przebywa pod nadzorem epidemiologicznym
 • 2 598 osób hospitalizowanych

Liczba zakażonych koronawirusem: 16 206/803 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *