LEGIONOWSKI. Do 40 zł od osoby za wywóz śmieci?

2018-12-05 6:58:14

Od 1 stycznia 2019 r. obowiązywać będzie nowy system selektywnej zbiórki odpadów. Zwiększą się opłaty za odbiór odpadów oraz kary dla tych, którzy nie segregują śmieci


Ministerstwo środowiska na przełomie sierpnia i września br. przedstawiło projekt nowelizacji uchwały o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Zgodnie z jego założeniami, od 1 stycznia 2019 r. opłata za śmieci niesegregowane ma być czterokrotnie wyższa, niż za segregowane. Po wprowadzeniu nowych przepisów obowiązywać będzie aż sześć kontenerów na poszczególne frakcje odpadów. Jak wynika z wyliczeń resortu, gminy zyskają na tym łącznie ponad 110 mln zł.

Ile będziemy płacić?

W Legionowie za odpady segregowane płacimy 10 zł. Zaś cena za odpady niesegregowane wynosi aktualnie 20 zł. Jeśli stawki w naszym mieście nie zmienią się do wejścia w życie nowych przepisów, to odpady nieposegregowane mogą w Legionowie kosztować aż 40 zł od osoby miesięcznie. Zdaniem Ministerstwa Środowiska takie rozwiązanie ma zachęcić mieszkańców do prawidłowego, selektywnego zbierania odpadów komunalnych, a często w ogóle do podjęcia takiego wysiłku.

Nowe regulacje

Projekt uchwały przewiduje obowiązek objęcia gminnym systemem odbierania odpadów komunalnych nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy oraz wprowadzić regulacje, zapobiegające powstawaniu dzikich składowisk. Ponadto zgodnie z nowymi przepisami, w gminach przetargi na odbiór i zagospodarowanie odpadów przeprowadzane maja być oddzielnie. Ma to zapobiegać nielegalnym praktykom, które stosują nieuczciwe firmy.

Problemy z odpadami

Problemy z odbiorem śmieci są już w gminach Jabłonna i Serock. Firmy odpowiadające za odbiór odpadów wypowiedziały umowy gminom. Ceny oferowane przez firmy zgłaszające się do przetargów znacznie przekraczały możliwości finansowe obydwóch gmin. Firmy wypowiadają umowy na odbiór odpadów gminom w całej Polsce. Może to oznaczać, że obok podwyżki cen śmieci niesegregowanych w najbliższych miesiącach czeka nas podwyżka cen śmieci segregowanych.

Paulina Nowicka

Komentarze

4 komentarze

 1. ZamowMariana.pl odpowiedz

  Koszty wywozu śmieci rosną, a gminy nie chcą płacić więcej. Firmy nie stają do przetargów, bo muszą liczyć zysk. Jest trudno, ale u mnie na razie po staremu. Nie podwyższam za wywóz gruzu, odpadów po remoncie i szamba. Działam w Warszawie od lat: http://zamowmariana.pl/ i liczę na popyt. Pytanie, jak długo utrzymam się na rynku. Póki co, dzwońcie – tel.: 669 939 999, jeśli potrzebujecie po rozsądnej cenie.

 2. mieszkaniec odpowiedz

  tak tak to są te reformy i dopłaty 500+, a w bankach jak kradli tak kradną i szzlus 😉

 3. B. Pniewska odpowiedz

  Cudownie ujęte. Zgadzam się z Panem.

 4. legionowianin odpowiedz

  Powinno być nie 6, tylko 48 rodzajów odpadów. Wówczas wszyscy by segregowali 😉 Jak było: ogólne, makulatura+plastik, szkło+metal, zielone, gabaryty – to wszyscy to robili i było git. Jak wprowadzili osobno papier, osobno plastik, osobno to, sro, owo, to ludzie przestali w ogóle to robić. Bo kto o zdrowych zmysłach będzie miał w domu 6 pojemników?

  Jak zwykle brak umiaru, i przedobrzyli. Wmyśl zasady “im gorzej, tym lepiej”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *