Facebook


LEGIONOWSKI. Dwa kolejne przypadki zakażeń w powiecie

2020-07-30 1:56:12

Według komunikatu Sanepidu z 30 lipca br., w sumie 104 mieszkańców powiatu legionowskiego zostało zakażonych koronawirusem. Aktualnie 2 osoby są hospitalizowane z powodu podejrzenia zakażenia. Do tej pory z powodu COVID-19 w powiecie zmarło 8 osób. Ponadto 239 mieszkańców jest objętych nadzorem epidemiologicznym, a 522 osoby przebywa w kwarantannie domowej. 12 osób znajduje się w izolacji domowej. Odnotowano również 82 przypadki ozdrowieńców

W ciągu ostatniej doby w powiecie odnotowano dwa nowe przypadki zakażenia się koronawirusem (Serock i Wieliszew) oraz odnotowano 16 przypadków objęcia nadzorem epidemiologicznym i 6 przypadków objęcia kwarantanną domową. Przybył również jeden ozdrowieniec (Mężczyzna, 14 l., Wieliszew, izolacja domowa).

Sytuacja w powiecie legionowskim

Aktualnie (27 lipca) 239 mieszkańców jest objętych nadzorem epidemiologicznym, a 522 poddanych jest kwarantannie domowej. W sumie odnotowano 104 przypadki zakażenia, a w szpitalu z powodu podejrzenia zakażenia znajduje się 2 mieszkańców powiatu. 8 osób nie żyje oraz odnotowano 82 przypadków ozdrowieńców. Wczoraj (26 lipca) nadzorem epidemiologicznym objętych było 263 mieszkańców, a kwarantannie domowej poddanych było 492 mieszkańców.

Kwarantanna domowa to celowa izolacja osób zdrowych, które miały bliski kontakt z osobami zarażonymi lub podejrzanymi o zarażenie, a także powracających do Polski z zagranicy. Osoby te mają obowiązek pozostać w swoich domach lub miejscach do tego wyznaczonych. Nie mogą spotykać się z innymi osobami, wychodzić z psem czy do sklepu. Niezbędne rzeczy dostarczają im odpowiednie służby lub wolontariusze.

Nadzór epidemiologiczny odbywa się w porozumieniu ze służbami sanitarnymi po wywiadzie epidemiologicznym. Objęte są nim osoby, które nie miały bezpośredniego kontaktu z osobą zarażoną, ale np. pracowały w tym samym budynku. Prewencyjnie zaleca się monitorowanie stanu zdrowia takiej osoby poprzez pomiary temperatury 2 razy dziennie, a także ograniczenie spotkań, w miarę możliwości pozostanie w domu i przejście na pracę zdalną. Nadzór epidemiologiczny trwa, podobnie jak kwarantanna, 14 dni.

Ozdrowieniec, w medycynie, osoba u której ustąpiły objawy choroby zakaźnej. Zgodnie z Ustawą z dnia 5 grudnia 2008 o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi określenie „ozdrowieniec” zarezerwowane jest dla osób chorych na choroby zakaźne. W języku potocznym, jak również według Słownika Języka Polskiego, mianem ozdrowieńca określa się każdą niedawno chorującą osobę czy rekonwalescentów.

Zaleca się również stosowanie zasad higieny zgodnie z instrukcją opublikowaną na dedykowanej stronie na platformie gov.pl – http://www.gov.pl/koronawirus

Podział zakażeń w powiecie

Podział osób zakażonych z podziałem na gminę (stan z 19 lipca)

 • Legionowo: 46 zakażeń, 4 zgony, 38 ozdrowień;
 • Serock: 10zakażeń, 8 ozdrowieńców;
 • Wieliszew: 15 zakażeń, 11 ozdrowieńców;
 • Nieporęt: 12 zakażeń, 1 zgon, 9 ozdrowień;
 • Jabłonna: 21 zakażeń, 3 zgony, 16 ozdrowieńców.

Sytuacja w Polsce

Liczba zakażonych koronawirusem: 45 031 (615)

Zgony: 1 709 (15)

 • 1 694 liczba zajętych łóżek COVID-19
 • 63 liczba zajętych respiratorów*
 • 97 561 osób objętych kwarantanną
 • 8 094 osób przebywa pod nadzorem epidemiologicznym
 • liczba osób, które wyzdrowiały: 33 643
 • 2 210 041 zbadanych próbek
 • 1 909 180  przebadanych osób
 • ponad 23 tys. testów wykonanych w ciągu doby

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *