LEGIONOWSKI. Epidemiologiczne podsumowanie weekendu

2020-06-07 3:42:18

Według komunikatu Sanepidu z 7 czerwca br., w sumie 66 mieszkańców powiatu legionowskiego zostało zakażonych koronawirusem. Aktualnie osoby są hospitalizowane z powodu podejrzenia zakażenia. Do tej pory z powodu COVID-19 w powiecie zmarło 8 osób. Ponadto 96 mieszkańców jest objętych nadzorem epidemiologicznym, a 278 osób są poddane kwarantannie domowej. 12 osób znajduje się w izolacji domowej. Odnotowano również 43 przypadki ozdrowieńców

W ciągu ostatniej doby w powiecie odnotowano 11 przypadków objęcia kwarantanną domową oraz nowych przypadków objęcia nadzorem epidemiologicznym.

Sytuacja w powiecie legionowskim

Aktualnie (7 czerwca) 96 mieszkańców jest objętych nadzorem epidemiologicznym, a 278 poddanych jest kwarantannie domowej. W sumie odnotowano 66 przypadków zakażenia, a w szpitalu z powodu podejrzenia zakażenia znajduje się 3 mieszkańców powiatu. 8 osób nie żyje oraz odnotowano 43 przypadki ozdrowieńców. Wczoraj (6 czerwca) nadzorem epidemiologicznym objętych było 87 mieszkańców, a kwarantannie domowej poddanych było 267 mieszkańców.

Kwarantanna domowa to celowa izolacja osób zdrowych, które miały bliski kontakt z osobami zarażonymi lub podejrzanymi o zarażenie, a także powracających do Polski z zagranicy. Osoby te mają obowiązek pozostać w swoich domach lub miejscach do tego wyznaczonych. Nie mogą spotykać się z innymi osobami, wychodzić z psem czy do sklepu. Niezbędne rzeczy dostarczają im odpowiednie służby lub wolontariusze.

Nadzór epidemiologiczny odbywa się w porozumieniu ze służbami sanitarnymi po wywiadzie epidemiologicznym. Objęte są nim osoby, które nie miały bezpośredniego kontaktu z osobą zarażoną, ale np. pracowały w tym samym budynku. Prewencyjnie zaleca się monitorowanie stanu zdrowia takiej osoby poprzez pomiary temperatury 2 razy dziennie, a także ograniczenie spotkań, w miarę możliwości pozostanie w domu i przejście na pracę zdalną. Nadzór epidemiologiczny trwa, podobnie jak kwarantanna, 14 dni.

Ozdrowieniec, w medycynie, osoba u której ustąpiły objawy choroby zakaźnej. Zgodnie z Ustawą z dnia 5 grudnia 2008 o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi określenie „ozdrowieniec” zarezerwowane jest dla osób chorych na choroby zakaźne. W języku potocznym, jak również według Słownika Języka Polskiego, mianem ozdrowieńca określa się każdą niedawno chorującą osobę czy rekonwalescentów.

Zaleca się również stosowanie zasad higieny zgodnie z instrukcją opublikowaną na dedykowanej stronie na platformie gov.pl – http://www.gov.pl/koronawirus

Podział zakażeń w powiecie

Podział osób zakażonych z podziałem na gminę (stan z 7 czerwca)

 • Legionowo: 33 zakażenia, 4 zgony, 20 ozdrowień;
 • Serock: 3 zakażenia;
 • Wieliszew: 7 zakażeń, 5 ozdrowieńców;
 • Nieporęt: 7 zakażeń, 1 zgon, 6 ozdrowień;
 • Jabłonna: 16 zakażeń, 3 zgony, 12 ozdrowieńców.

Sytuacja w Polsce

Liczba zakażonych koronawirusem: 26 249

Zakażenia dzisiaj: 263

Zgony: 1 155

 • 2 007 osób hospitalizowanych
 • 82 759 osób objętych kwarantanną
 • 20 079 osób przebywa pod nadzorem epidemiologicznym
 • liczba osób, które wyzdrowiały: 12 855 
 • 1 038 281 zbadanych próbek
 • 945 648 przebadanych osób
 • ponad 23,3 tys. testów wykonanych w ciągu doby

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *