LEGIONOWSKI. Już 5 osób zakażonych w powiecie legionowskim

2020-03-27 5:29:28

KOMUNIKAT:  Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Legionowie z 27 marca br. 5 mieszkańców (2 nowe przypadki w ciągu doby) powiatu legionowskiego zakażonych koronawirusem, 3 osoby są hospitalizowane z powodu podejrzenia zakażenia. Ponadto 415 (42 nowe przypadki w ciągu doby) mieszkańców jest objętych nadzorem epidemiologicznym, a 202 (16 nowych przypadków w ciągu doby) osób poddanych jest kwarantannie domowej

Aktualnie: 5 mieszkańców powiatu jest hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia COVID-19 oraz 3 są nim zakażone. Wczoraj osób objętych nadzorem było: 373 i 187 objętych kwarantanną domową.

Pierwszym, zarażonym był mieszkaniec gminy Jabłonna, drugim mieszkaniec Józefowa, nie wiadomo skąd pochodzą trzy pozostałe osoby.

Kwarantanna domowa to celowa izolacja osób zdrowych, które miały bliski kontakt z osobami zarażonymi lub podejrzanymi o zarażenie, a także powracających do Polski z zagranicy. Osoby te mają obowiązek pozostać w swoich domach lub miejscach do tego wyznaczonych. Nie mogą spotykać się z innymi osobami, wychodzić z psem czy do sklepu. Niezbędne rzeczy dostarczają im odpowiednie służby lub wolontariusze.

Nadzór epidemiologiczny odbywa się w porozumieniu ze służbami sanitarnymi po wywiadzie epidemiologicznym. Objęte są nim osoby, które nie miały bezpośredniego kontaktu z osobą zarażoną, ale np. pracowały w tym samym budynku. Prewencyjnie zaleca się monitorowanie stanu zdrowia takiej osoby poprzez pomiary temperatury 2 razy dziennie, a także ograniczenie spotkań, w miarę możliwości pozostanie w domu i przejście na pracę zdalną. Nadzór epidemiologiczny trwa, podobnie jak kwarantanna, 14 dni.

Zaleca się również stosowanie zasad higieny zgodnie z instrukcją opublikowaną na dedykowanej stronie na platformie gov.pl – http://www.gov.pl/koronawirus

Koronawirus w Polsce – aktualna sytuacja epidemiologiczna. 

Aktualizacja MZ 27 marca 11:15

  • 34 067 wykonanych testów diagnostycznych
  • 1 244 próbek pozytywnych
  • 1 606 osób hospitalizowanych
  • 83 908 osób objętych kwarantanną
  • 150 474 osób zgłoszonych do kwarantanny po powrocie do kraju
  • 59 081 osób przebywa pod nadzorem epidemiologicznym
  • ponad 4,5 tys. testów wykonanych w ciągu doby

Łącznie w Polsce jest obecnie 1289 potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. Z powodu koronawirusa w Polsce zmarło 16 osób. Jedna osoba została wyleczona.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *