LEGIONOWSKI. Kolej do Zegrza Płd. nabiera tempa

2021-02-09 6:44:28

Rozpoczęły się pierwsze prace w terenie związane z rewitalizacją połączenia kolejowego nr 28 z Wieliszewa do Zegrza Południowego

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. 22 kwietnia podpisały umowę z wykonawcą na opracowanie dokumentacji projektowej i wykonanie robót budowlanych w ramach projektu „Prace na linii kolejowej nr 28 Wieliszew – Zegrze”. Modernizację linii kolejowej do Zegrza Południowego w formule „projektuj i buduj” realizuje za blisko 42 mln złotych brutto konsorcjum firm Gór-Tor Maciej Górniak ze Stupska (lider) i Przedsiębiorstwo Inżynierii Budowlanej Kopacki z Rakoniewic (partner). Uruchomienie połączenia zaplanowano w czwartym kwartale 2022 roku.

Obecnie w toku jest opracowywanie dokumentacji projektowej, przygotowywany jest projekt budowalny oraz pozostałe dokumenty niezbędne do pozyskania decyzji pozwolenia na budowę. Natomiast w terenie wykonawca realizuje prace z zakresu wycinki drzew, rozbiórki istniejącego układu torowego oraz dostarcza na miejsce materiały budowlane. W trakcie procedowania znajduje się wniosek na rozbiórkę pozostałych elementów infrastruktury.
Rewitalizacja obejmie blisko czterokilometrowy odcinek linii kolejowej między Wieliszewem a Zegrzem Południowym. To połączenie będą obsługiwały pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej. Na trasie mają jeździć składy o długości dochodzącej do 180 metrów, a ich maksymalna prędkość wyniesie 80 kilometrów na godzinę. Zgodnie z założeniami w ciągu doby do Zegrza i z powrotem ma jeździć 30 pociągów. Co pół godziny w szczycie i co godzinę poza nim.

Zakres prac obejmie zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych z zakresu układu torowego, przejazdów kolejowo-drogowych, systemu sterowania ruchem kolejowym, sieci i urządzeń telekomunikacyjnych, sieci i urządzeń elektroenergetyki trakcyjnej, sieci i urządzeń elektroenergetyki nietrakcyjnej, obiektów inżynieryjnych, obiektów kubaturowych, obiektów do obsługi podróżnych oraz likwidacji kolizji. Stacja końcowa Zegrze będzie przebudowana. Podróżni wsiądą do pociągów z dwóch komfortowych peronów wyposażonych w ławki, wiaty i funkcjonalne oświetlenie. Dobrą orientację zapewnią tablice informacyjne i czytelne oznakowanie. Będą udogodnienia dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Linie naprowadzające ułatwią dojście osobom niewidomym i słabowidzącym.

W działania na rzecz przywrócenia połączeń kolejowych dla mieszkańców naszego powiatu na odcinku pomiędzy Wieliszewem a Zegrzem zaangażowały się lokalne samorządy. Powiat Legionowski wspiera tę inwestycję i koordynuje współpracę z inwestorem – PKP PLK S.A. W toku ustaleń władzom Powiatu udało się wynegocjować zlokalizowanie na trasie pociągu jeszcze jednego przystanku w Wieliszewie, w sąsiedztwie skrzyżowania linii kolejowej i DW nr 631 – Wieliszew Centrum.

Projekt „Prace na linii kolejowej nr 28 Wieliszew – Zegrze” jest dofinansowany ze środków z udziałem Funduszy Europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014–2020.

www.powiat-legionowski.pl

Komentarze

1 komentarz

  1. Tomek Janiszewski odpowiedz

    Przydałoby się jeszcze znaleźć i napiętnować winnych celowego uwalenia kolei w początkach bananowej III RP, po to aby gratobusiarze mogli zbijać interesy. Niestety tamte przestępstwo gospodarcze dawno się już przedawniło. Wiadomo jednak kto przez kilkanaście lat blokował wszelkie plany reaktywacji połączeń (przymierzały się do tego Koleje Mazowieckie niedługo po ich powołaniu jednak ostatecznie “Zegrzyk” pojechał przez Nieporęt). Cóż, kiedy sami wyborcy ani myślą mu podziękować?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *