LEGIONOWSKI. Kolejna doba pandemii w powiecie

2020-07-09 4:51:43

Według komunikatu Sanepidu z 9 lipca br., w sumie 88 mieszkańców powiatu legionowskiego zostało zakażonych koronawirusem. Aktualnie 1 osoba jest hospitalizowana z powodu podejrzenia zakażenia. Do tej pory z powodu COVID-19 w powiecie zmarło 8 osób. Ponadto 251 mieszkańców jest objętych nadzorem epidemiologicznym, a 287 osób przebywa w kwarantannie domowej. 8 osób znajduje się w izolacji domowej. Odnotowano również 71 przypadków ozdrowieńców

W ciągu ostatniej doby w powiecie odnotowano 12 przypadków objęcia kwarantanną domową i 23 przypadki objęcia nadzorem epidemiologicznym.

Sytuacja w powiecie legionowskim

Aktualnie (9 lipca) 251 mieszkańców jest objętych nadzorem epidemiologicznym, a 287 poddanych jest kwarantannie domowej. W sumie odnotowano 88 przypadków zakażenia, a w szpitalu z powodu podejrzenia zakażenia nie znajduje się żaden mieszkaniec powiatu. 8 osób nie żyje oraz odnotowano 71 przypadków ozdrowieńców. Wczoraj (8 lipca) nadzorem epidemiologicznym objętych było 247 mieszkańców, a kwarantannie domowej poddanych było 274 mieszkańców.

Kwarantanna domowa to celowa izolacja osób zdrowych, które miały bliski kontakt z osobami zarażonymi lub podejrzanymi o zarażenie, a także powracających do Polski z zagranicy. Osoby te mają obowiązek pozostać w swoich domach lub miejscach do tego wyznaczonych. Nie mogą spotykać się z innymi osobami, wychodzić z psem czy do sklepu. Niezbędne rzeczy dostarczają im odpowiednie służby lub wolontariusze.

Nadzór epidemiologiczny odbywa się w porozumieniu ze służbami sanitarnymi po wywiadzie epidemiologicznym. Objęte są nim osoby, które nie miały bezpośredniego kontaktu z osobą zarażoną, ale np. pracowały w tym samym budynku. Prewencyjnie zaleca się monitorowanie stanu zdrowia takiej osoby poprzez pomiary temperatury 2 razy dziennie, a także ograniczenie spotkań, w miarę możliwości pozostanie w domu i przejście na pracę zdalną. Nadzór epidemiologiczny trwa, podobnie jak kwarantanna, 14 dni.

Ozdrowieniec, w medycynie, osoba u której ustąpiły objawy choroby zakaźnej. Zgodnie z Ustawą z dnia 5 grudnia 2008 o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi określenie „ozdrowieniec” zarezerwowane jest dla osób chorych na choroby zakaźne. W języku potocznym, jak również według Słownika Języka Polskiego, mianem ozdrowieńca określa się każdą niedawno chorującą osobę czy rekonwalescentów.

Zaleca się również stosowanie zasad higieny zgodnie z instrukcją opublikowaną na dedykowanej stronie na platformie gov.pl – http://www.gov.pl/koronawirus

Podział zakażeń w powiecie

Podział osób zakażonych z podziałem na gminę (stan z 8 lipca)

 • Legionowo: 41 zakażeń, 4 zgony, 33 ozdrowień;
 • Serock: 9 zakażeń, 6 ozdrowieńców;
 • Wieliszew: 10 zakażeń, 9 ozdrowieńców;
 • Nieporęt: 10 zakażeń, 1 zgon, 7 ozdrowień;
 • Jabłonna: 18 zakażeń, 3 zgony, 14 ozdrowieńców.

Sytuacja w Polsce

Liczba zakażonych koronawirusem: 36 951 (262)

Zgony: 1 551 (9)

 • 1 687 liczba zajętych łóżek COVID-19
 • 65 liczba zajętych respiratorów*
 • 85 955 osób objętych kwarantanną
 • 10 889 osób przebywa pod nadzorem epidemiologicznym
 • liczba osób, które wyzdrowiały: 25 477 
 • 1 720 428 zbadanych próbek
 • 1 529 354 przebadanych osób
 • ponad 23,8 tys. testów wykonanych w ciągu doby

Komentarze

2 komentarze

 1. mieszkaniec odpowiedz

  Powinniście w tych komunikatach pokazywać też deltę – zmianę od poprzedniego raportu. Inaczej ciężko się zorientować bez przegladania historii czy jest lepiej czy gorzej

  1. Victor odpowiedz

   Słusznie, trudno ocenić zmianę bez śledzenia kolejnych komunikatów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *