Facebook

LEGIONOWSKI. Kolejna doba pandemii

2020-05-28 2:16:31

Według komunikatu Sanepidu z 28 maja br., w sumie 55 mieszkańców powiatu legionowskiego zostało zakażonych koronawirusem. Aktualnie 2 osoby są hospitalizowane z powodu podejrzenia zakażenia. Do tej pory z powodu COVID-19 w powiecie zmarło 8 osób. Ponadto 17 mieszkańców jest objętych nadzorem epidemiologicznym, a 184 osoby są poddane kwarantannie domowej. 3 osoby znajdują się w izolacji domowej. Odnotowano również 41 przypadków ozdrowieńców

W ciągu ostatniej doby w powiecie odnotowano 9 nowych przypadków objęcia kwarantanną domową oraz 2 nowych przypadków objęcia nadzorem epidemiologicznym.

Sytuacja w powiecie legionowskim

Aktualnie (28 maja) 17 mieszkańców jest objętych nadzorem epidemiologicznym, a 184 poddanych jest kwarantannie domowej. W sumie odnotowano 55 przypadków zakażenia, a w szpitalu z powodu podejrzenia zakażenia znajduje się 2 mieszkańców powiatu. 8 osób nie żyje oraz odnotowano 41 przypadków ozdrowieńców. Wczoraj (27 maja) nadzorem epidemiologicznym objętych było 21 mieszkańców, a kwarantannie domowej poddanych było 160 mieszkańców.

Kwarantanna domowa to celowa izolacja osób zdrowych, które miały bliski kontakt z osobami zarażonymi lub podejrzanymi o zarażenie, a także powracających do Polski z zagranicy. Osoby te mają obowiązek pozostać w swoich domach lub miejscach do tego wyznaczonych. Nie mogą spotykać się z innymi osobami, wychodzić z psem czy do sklepu. Niezbędne rzeczy dostarczają im odpowiednie służby lub wolontariusze.

Nadzór epidemiologiczny odbywa się w porozumieniu ze służbami sanitarnymi po wywiadzie epidemiologicznym. Objęte są nim osoby, które nie miały bezpośredniego kontaktu z osobą zarażoną, ale np. pracowały w tym samym budynku. Prewencyjnie zaleca się monitorowanie stanu zdrowia takiej osoby poprzez pomiary temperatury 2 razy dziennie, a także ograniczenie spotkań, w miarę możliwości pozostanie w domu i przejście na pracę zdalną. Nadzór epidemiologiczny trwa, podobnie jak kwarantanna, 14 dni.

Ozdrowieniec, w medycynie, osoba u której ustąpiły objawy choroby zakaźnej. Zgodnie z Ustawą z dnia 5 grudnia 2008 o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi określenie „ozdrowieniec” zarezerwowane jest dla osób chorych na choroby zakaźne. W języku potocznym, jak również według Słownika Języka Polskiego, mianem ozdrowieńca określa się każdą niedawno chorującą osobę czy rekonwalescentów.

Zaleca się również stosowanie zasad higieny zgodnie z instrukcją opublikowaną na dedykowanej stronie na platformie gov.pl – http://www.gov.pl/koronawirus

Podział zakażeń w powiecie

Podział osób zakażonych z podziałem na gminę (stan z 28 maja)

 • Legionowo: 26 zakażeń, 4 zgony, 20 ozdrowień;
 • Serock: 0 zakażeń;
 • Wieliszew: 6 zakażeń, 4 ozdrowieńców;
 • Nieporęt: 7 zakażeń, 1 zgon, 6 ozdrowień;
 • Jabłonna: 16 zakażeń, 3 zgony, 11 ozdrowieńców.

Sytuacja w Polsce

127 nowych zakażeń, zakażonych koronawirusem w sumie: 22 600/1 030 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

 • 824 774 zbadanych próbek
 • 753 675 przebadanych osób
 • ponad 23 tys. testów wykonanych w ciągu doby
 • liczba osób, które wyzdrowiały: 10 330 
 • 79 007 osób objętych kwarantanną
 • 19 628 osób przebywa pod nadzorem epidemiologicznym
 • 2 320 osób hospitalizowanych

28 kwietnia Ministerstwo Zdrowia zmieniło system raportowania. Obok liczby zbadanych próbek raportuje także liczbę przebadanych osób. 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *